بلیط هواپیما

آمریکا عامل بی‌ثباتی در جهان است


گروه بین‌الملل: وزارت خارجه روسیه در واکنش به سفر احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان گفت ایالات متحده باعث بی‌ثباتی در جهان است. به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به جنجال‌ها بر سر سفر تحریک‌آمیز «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان گفت ایالات متحده بی‌ثباتی را برای جهان به ارمغان می‌آورد. به گزارش خبرگزاری رویترز، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که مسکو سفر مورد انتظار نانسی پلوسی به تایوان را اقدام تحریک‌آمیزی با هدف فشار بر پکن می‌داند. این دیپلمات روس افزود روسیه از اصل چین واحد حمایت می‌کند و با استقلال تایوان به هر شکل مخالف است. در روزهای اخیر احتمال سفر پلوسی به تایوان، هشدارهای جدی مقام‌های چین را در پی داشته و تنش‌ها بین واشنگتن و پکن که روابطشان در سطح پایینی قرار دارد را تشدید کرده است. با این حال، گفته شده که پلوسی قصد دارد عصر امروز وارد این جزیره شود.
سخنگوی وزارت خارجه چین هم امروز در ادامه واکنش‌ها به این سفر احتمالی، با بیان این که «مشخص شده که آمریکا به تنش در منطقه دامن می‌زند و باید مسئولیت آن را برعهده بگیرد»، افزود: اگر واشنگتن مسئولانه عمل نکند، عواقبی برای تایوان و نظم جهانی خواهد داشت. هوا چونینگ افزود: ایالات متحده باید از هرگونه تلاش برای بازی با کارت تایوان دست بردارد و صادقانه به اصل چین واحد پایبند باشد. وی همچنین در پاسخ به این سوال که اگر پلوسی بر سفر به تایوان پافشاری کند، چین چه اقدامات متقابلی را انجام خواهد داد، ضمن «غیرمسئولانه و تحریک‌آمیز» خواندن این سفر، گفت: آنچه می‌توانم به شما بگویم این است که ایالات متحده مسئول خواهد بود و بهای آسیب رساندن به حاکمیت و منافع امنیتی چین را پرداخت خواهد کرد.
پیش‌تر، «هو شیجین» مفسر روزنامه چینی «گلوبال تایمز» در توییتی در خصوص واکنش چین به سفر احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان از احتمال اقدام نظامی پکن خبر داد. وی در این خصوص نوشت: بر اساس آنچه می‌دانم، در واکنش به سفر احتمالی پلوسی به تایوان، پکن مجموعه‌ای از اقدامات متقابل از جمله اقدامات نظامی را تنظیم کرده است.