بلیط هواپیما

کاهش قیمت روغن آغاز شد


گروه اقتصاد: طبق اعلام وزارت صمت مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر صفر شدن سود بازرگانی واردات روغن خام و دانه روغنی ابلاغ و وعده داده شد که در پی این تصمیم قیمت روغن خوراکی کاهش می‌یابد.
علی رضا شه پرست، مدیر کل صنایع غذا و دارو وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابلاغ مصوبات ستاد تنظیم بازار مبنی بر صفر شدن سود بازرگانی واردات
روغن خام و دانه روغنی و نیز معافیت از محدودیت سقف و سابقه در واردات روغن خام خبر داد.
او همچنین وعده داده که قیمت روغن خوراکی در سراسر کشور کاهش می‌یابد و گفته که در همین راستا هماهنگی‌های لازم برای کاهش قیمت انواع روغن‌های خوراکی با تولید کنندگان این حوزه انجام شده و با هر واحدی که حقوق مصرف کنندگان را رعایت نکند و از دستورالعمل‌ها و ضوابط‌ قانونی پیروی نکند، برخورد خواهد شد.


پیش‌تر هم مهدی برادران -معاون وزیر صمت- در بازدید از یکی از کارخانه‌های تولید روغن از کاهش ۱۰ تا ۲۵ درصدی قیمت روغن خوراکی در سراسر کشور خبر داده و تاکید کرده بود که این کاهش قیمت به دنبال برنامه دولت برای کاهش تعرفه واردات مواد اولیه مورد نیاز کارخانه‌های روغن اعمال می‌شود و هدف از این کار حمایت از مردم و مصرف کنندگان خواهد بود.
همچنین همه کارخانه‌ها ملزم به کاهش قیمت هستند و با هر واحدی که از این دستورالعمل پیروی نکند، برخورد خواهد شد. موضوعی که مخالفت انجمن صنایع روغن نباتی را به دنبال داشت. این انجمن در واکنش به اظهارات برادران، طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که کاهش قیمت روغن نباتی با شرایط فعلی برای کارخانه‌ها مقدور نیست و منجر به زیان کارخانه‌ها می شود.
در بخش دیگری از این اطلاعیه پیشنهاد شده که با توجه به بروز تنش احتمالی در بازار روغن نباتی، کاهش قیمت بعد از تعیین تکلیف موضوعاتی از جمله قیمت‌های کالاهای ساخته شده موجود در انبارهای شرکت های پخش، عمده فروشی‌ها و
کارخانه‌های تولیدی، تعیین تکلیف موجودی روغن خام کارخانجات تولیدی با قیمت‌های قبلی اعم از وارداتی و خریدهای داخلی، منطقی‌سازی قیمت‌های پایه ارزی روغن خام وارداتی توسط وزارت جهاد کشاورزی، تعیین تکلیف حقوق ورودی انواع روغن خام و کاهش قیمت روغن خام شرکت بازرگانی دولتی ایران و به طور کلی بعد از رسیدن محموله‌های جدید خریداری شده (با قیمت های پایین) به کشور و کارشناسی قیمت توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به صورت یک مرحله‌ای انجام شود.
گفتنی است انجمن صنفی صنایع روغن نباتی در اطلاعیه‌ای لیست جدید قیمت انواع روغن نباتی (کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی) را برای اجرا از تاریخ ۱۱مردادماه ۱۴۰۱ اعلام کرد. در متن اطلاعیه انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران آمده است: با عنایت به پیگیری و جلسات برگزار شده با جناب آقای دکتر فرهیدزاده سرپرست محترم سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و جناب آقای دکتر شه پرست مدیرکل محترم دفتر صنایع غذا و دارو وزارت صنعت، معدن و تجارت، به پیوست قیمت مصرف کننده روغن نباتی اعلام می‌شود.