بلیط هواپیما

« ابتکار» دلایل ریزش قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر را بررسی کرد ریزش دلاری طلا

کیمیا نجفی
محمد کشتی‌آرای با اشاره به وضعیت بازار طلا و سکه می‌گوید: با توجه به کاهش قیمت‌ها تقاضا برای خرید طلا و سکه کاهش پیدا کرده و عرضه زیاد شده است. همین مسئله کمک کرده تا حباب سکه با کاهش همراه باشد. به نوعی می‌توان گفت این کاهش قیمت‌ها منجربه شفافیت و واقعی شدن قیمت سکه شده است.
در یکی دوسال اخیر شاهد افزایش روزانه قیمت طلا و سکه و گاهی اوقات هم کاهش‌های جزئی قیمت در این بازار بوده‌ایم. در این شرایط اکثرا پیش‌بینی می‌کردند که خرید طلا و سکه می‌تواند در سال‌های بعد سودده باشد به همین دلیل بسیاری از افراد با سرمایه‌های خرد و کلان به قصد سرمایه‌گذاری بدون ریسک برای رسیدن به یک سود دلچسب وارد بازار طلا و سکه شدند. این درحالی است که اخیرا سیگنال‌های مثبت از سوی برجام و کاهش نرخ دلار وضعیت بازار را تغییر داده است.
بررسی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه روز دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱نشان می‌داد که قیمت‌ها همچنان روند نزولی دارند. بر اساس گزارشی از تجارت‌نیوز هر گرم طلای ۱۸ گرم یک میلیون و ۳۰۱ هزار و ۹۹۳ تومان داد و ستد می‌شد. این نرخ نسبت به روز یکشنبه، حدود ۲۳ هزار تومان کمتر بود. قیمت سکه طرح جدید نیز روند کاهشی داشت و به قیمت ۱۴ میلیون تومان رسید. این رقم ۳۲۳ هزار تومان کمتر از روز یکشنبه بود همچنین قیمت سکه طرح قدیم روند نزولی داشت و به ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید. این رقم ۲۶۵ هزار تومان کمتر از روز یکشنبه بود. اما شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، قیمت هر گرم طلا را در لحظه تنظیم این گزارش، کاهشی و یک میلیون و ۲۹۸ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد. همچنین، این منبع قیمت تک‌فروشی سکه طرح جدید (امامی) را در لحظه تنظیم این خبر نزولی و ۱۳ میلیون و ۹۷۱ هزار تومان اعلام کرد. به گزارش این سایت، سکه طرح قدیم (بهار آزادی) نیز در لحظه تنظیم این خبر کاهشی بود و ۱۳ میلیون و ۲۱ هزار تومان معامله می‌شد. این رقم ۴۴۶ هزار تومان از روز یکشنبه کمتر بود.

بررسی دلایل کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه
محمد کشتی‌آرای، فعال بازار طلا و سکه با اشاره به دلیل ریزش قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر به «ابتکار» گفت: علت کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه به روند قیمتی دلار باز می‌گردد. به بیانی روشن‌تر علت اصلی کاهش قیمت‌ها، ریزش قیمت ارز در روزهای اخیر بوده است. با توجه به سیگنال‌های مثبتی که اخیرا از سوی برجام مخابره می‌شود نرخ ارز نزولی شده و قیمت‌ها در بازار آزاد با کاهش روبه‌رو شده و به دنبال آن قیمت‌ها در بازار طلا تغییر کرده است.
وی با بررسی نرخ ارز در هفته‌های اخیر ادامه داد: در دو هفته اخیر قیمت دلار از کانال 31 هزار 800 تومان تا کانال 29 هزار تومان نزول پیدا کرد و در حال حاضر قیمت دلار 30 هزار تومان است.
این فعال بازار طلا و سکه به دلیل موثر دیگری برای کاهش قیمت طلا اشاره کرد و گفت: علاوه بر نرخ ارز نرخ طلای جهانی نیز با افت کمی روبه‌رو بود است و مجموعه این عوامل کاهش نرخ طلا و سکه در روزهای اخیر را به دنبال داشت.
تقاضا کاهش و عرضه افزایشی است
کشتی‌‌آرای با اشاره به روند معاملات در بازار طلا و سکه ادامه داد: با توجه به کاهش قیمت‌ها تقاضا برای خرید طلا و سکه کاهش پیدا کرده و عرضه زیاد شده است. همین مسئله کمک کرده تا حباب سکه با کاهش همراه باشد. به نوعی می‌توان گفت این کاهش قیمت‌ها منجربه شفافیت و واقعی شدن قیمت سکه شده است. وی در پاسخ به این پرسش که چه مسئله‌ای می‌تواند تهدیدی برای بازار طلا و سکه باشد و بار دیگر قیمت‌ها را افزایشی کند، گفت: همانطور که اشاره کردم کاهش نرخ دلار سبب کاهش قیمت طلا و سکه در بازار شده است. بنابراین اگر هر اتفاقی بازار ارز را تهدید کند و منجربه افزایش قیمت دلار شود می‌تواند شرایط را در بازار طلا و سکه تغییر دهد.
بازار برای ماه‌های آتی قابل پیش‌بینی نیست
این فعال بازار طلا و سکه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه وضعیت بازار را در ماه‌های آتی چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: وضعیت بازار طلا و سکه در ماه‌های آتی قابل پیش‌بینی نیست چراکه متغیر‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند وضعیت بازار را تعیین کند.
وی در پایان تاکید کرد: با توجه به تعدد متغیرها، وضعیت بازار طلا را تنها می‌توان برای چند روز آینده پیش‌بینی کرد و بیشتر از این امکان‌پذیر نیست.
سایر اخبار این روزنامه
بلیط هواپیما