بلیط هواپیما

در نشست مشترک مجلس و دولت مطرح شد در برخی موارد با دولت به فهم مشترک نمی‌رسیم

همزمان با برخی گزارش‌ها و تحلیل‌ها در خصوص اختلاف نظر میان دولت و مجلس در برخی امور قانونی و اجرایی، همانطور که از پیش نیز اعلام شده بود، شامگاه روز یکشنبه نشست مشترک مجلس و دولت برگزار شد.
در این نشست ئیس مجلس با تاکید بر اینکه باید خط قرمز ما منافع مردم و مصلحت‌های نظام باشد گفت که برای تحقق این مهم ما نیازمند فهم مشترک هستیم. بارها خدمت آقای رئیسی عرض کردم که مجلس قلبا و روحا خود را موظف می‌داند که با دولت همراهی کند.
قالیباف با اشاره به نکاتی در باب فلسفه برگزاری این جلسه، افزود: اگر این جلسات در مدار خود بیفتد می‌تواند تاثیرات جدی داشته باشد. ما باید باور کنیم که دولت و مجلس دو بازوی نظام حکمرانی در کشور هستند؛ قوا از یکدیگر استقلال دارند اما واقعیت این است که مجلس و دولت با داشتن استقلال در اوج همکاری و در هم تنیدگی با یکدیگر هستند به طوری که امکان ندارد بتوانند رسالت و وظیفه خود را بدون همکاری انجام دهند.
وی در ادامه اظهار کرد: مجلس و دولت مستقل از هم اما مکمل یکدیگر هستند و در راستای وظیفه ذاتی خود یعنی تامین منافع عمومی و حل مشکلات مردم گام برمی‌داریم که باید آن را خط قرمز خود بدانیم.

قالیباف بیانیه گام دوم انقلاب را سندی برای نشان دادن ادامه مسیر انقلاب دانست و افزود: بیانیه گام دوم انقلاب مسیر ما را از جهت برنامه‌ها و اهداف روشن و مشخص کرده است. از دولت سیزدهم و مجلس یازدهم توقع می‌رود که چنین رویکردی را دنبال کنند، مردم نیز از ما انتظار دارند که با یکدیگر کارها را پیش ببریم. توقع مردم و رهبری هم همین است بدان معنا که باید با یکدیگر در چارچوب قانون کار کنیم تا خروجی این هم افزایی حل مشکل مردم باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری صحبت‌هایش در معارفه حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در قوه قضائیه گفت: ما محکوم به موفقیت هستیم و جز این راه نباید مسیری برویم. من معتقدم جمعی که اکنون کنار هم هستیم حق نداریم هیچ کاری را در کشور به شخص دیگری ارجاع دهد و باید آن را حل کنیم. حضرت آقا در یکی از ملاقات هایشان با مسئولان نظام، مخاطب بایدها را تعیین کردند که اکنون مخاطب این بایدها ما هستیم. ما حق نداریم کار را به جای دیگری ارجاع دهیم. ما هستیم که باید موضوعات را حل کنیم.
قالیباف ادامه داد: همه باور داریم که کشور ظرفیت های بسیاری در حوزه منابع انسانی و مادی دارد، ما منابع بسیاری در کشور داریم که یا آنها را نشناختیم یا اگر شناختیم به سراغ آنها نرفتیم تا از آن برای پیشرفت استفاده کنیم.
وی افزود: باید با یکدیگر عهد ببندیم که افراد حاضر در این جسله نگویند منتظر کسی هستیم؛ ما مکلفیم کار مردم و وظایف خود در نظام حکمرانی را پیش ببریم. این موضوع رسالت تمام افرادی است که در زیر این سقف جمع شده‌اند.
باید بروکراسی را مهار کنیم
به گفته قالیباف، به جز قوای مجریه، مقننه و قضائیه، قوه چهارم یعنی بروکراسی در کشور وجود دارد که هیچ‌کدام بر آن سوار نیستیم و این سیستم بر هر سه قوه اثرگذار است، باید این بخش را مهار کنیم.
وی با تاکید بر اینکه  نباید به حاشیه برویم، توضیح داد: باید خط قرمز ما منافع مردم و مصلحت‌های نظام باشد. این دو موضوع در اولویت قرار گیرد که برای تحقق آن به فهم مشترک نیاز داریم.
قالیباف گفت: بارها خدمت آقای رئیسی عرض کردم که مجلس قلبا و روحا خود را موظف می‌داند که با دولت همراهی کند. البته در برخی مواقع و در بعضی موضوعات به این فهم مشترک نمی‌رسیم. الان در شرایطی هستیم که باید به فهم مشترک در موضوعات برسیم که یکی از رسالت‌های این جلسه همین موضوع است. باید اولویت‌های مشترک را پیدا کنیم.
وی توضیح داد: باید حوزه‌ها را به صورت موضوعی انتخاب کنیم چون هیچ‌کاری بخشی نیست به طور مثال اگر حرف از معیشت می‌زنیم، این موضوع به همه کمیسیون‌ها و وزارتخانه‌ها ارتباط دارد. هم‌چنین تخصصی به سمت موضوعات حرکت کنیم و در عین حال به این نکته توجه شود که در تمامی مسیرها نباید به جز منافع مردم و مصلحت نظام نگاه دیگری داشته باشیم.
رئیس مجلس با تاکید بر لزوم ادامه برگزاری چنین جلساتی افزود: در اردیبهشت ماه خدمت آقای رئیسی مطرح کردم که این جلسات را فصلی برگزار کنیم، در روزهای اخیر که با رئیس جمهوری صحبت می‌کردم ایشان بیان کرد برای این همکاری‌ها و گره‌گشایی ها حاضرم این جلسات را تکرار کنم.
قالیباف در ادامه با بیان اینکه نباید قانون شکنی کنیم، توضیح داد: نباید قانونی تصویب شود که قابلیت اجرایی ندارد یا از طرف دیگر، دولت قوانین مصوب محلس را اجرا نکند؛ این یعنی اولین کسی که قانون شکنی کرده خود ما هستیم. البته کشور در قانونگذاری متورم است پس باید اولویت‌ها را به درستی مشخص کنیم، ما دو بازوی حکمرانی کشور هستیم که باید آسایش مردم را برقرار کنیم. ممکن است در برخی مواقع تصمیماتی بگیریم که کار به آسایش مردم نداشته باشد و مربوط به آرامش مردم و آرامش ذهنی آنها باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما در خدمت دوستان در دولت هستیم و این جمع با همه توان می‌تواند کاری کند که هر روز محبت بین وزرا و مجلس افزایش پیدا کند. پس نباید این جلسات صرف بیان گزارش کار ما به یکدیگر باشد، ما آمدیم بگوییم چه کارهایی باید انجام شود و چه کارهایی بر زمین مانده تا بتوانیم آن‌ها را اولویت بندی کنیم.
قالیباف در پایان گفت: این جلسه جهت خود را پیدا خواهد کرد و مطمئنا گره‌گشای اساسی از کارها می‌کند و امیدواریم مورد رضایت مردم و مقام معظم رهبری قرار گیرد.
همه بر یک کشتی سوار هستیم
پس از صحبت‌های رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام رئیسی، رئیس جمهوری، در خصوص اهمیت این نشست و نقش مهم همراهی دولت و مجلس در رفع مشکلات مردم سخن گفت. رئیسی در این نشست گفت:
۴۳ سال بعد از استقرار نظام جمهوری اسلامی، انتظار این است که کارها با همگرایی، همدلی و وفاق همه ارکان نظام حکمرانی پیش برود.
رئیس جمهوری افزود: برای طی این مسیر، سند گام دوم انقلاب اسلامی را در اختیار داریم که وضع موجود، وضع مطلوب و گام‌های لازم برای رسیدن به سبک زندگی شایسته انقلاب اسلامی را بسیار دقیق ترسیم کرده است.
رئیسی با بیان اینکه دولت و مجلس به عنوان وضع‌کننده و مجری قوانین کشور مسئولیت مشترکی برای باز کردن گره‌های زندگی مردم و ایجاد گشایش در مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارند، اظهار داشت: اقتضائات و دغدغه‌های جامعه باید بسیار دقیق شناسایی و در جهت تامین و حل و فصل آنها گام برداشته شود.
رئیس جمهوری تصریح کرد: نمایندگان مجلس همانگونه که با بررسی و دقت‌نظر خود در زمان بررسی صلاحیت وزرا از دولت حمایت کردند، هم اکنون نیز از دولت به عنوان تجلی اراده مردم در مسیر توسعه و پیشرفت کشور حمایت کنند.
رئیسی با بیان اینکه همه بر یک کشتی سوار هستیم و ناکامی هر کدام از ما به پای نظام جمهوری اسلامی نوشته می‌شود، گفت: بنده به سهم خود در دولت هر قانونی را که در مجلس تصویب می‌شود، بدون معطلی برای اجرا ابلاغ می‌کنم و باور دارم حتی اگر قانونی از نظر ما نقص یا ضعفی دارد، نباید در اجرا با تاخیر مواجه شود، بلکه باید تلاش کرد در حین اجرا اشکالات آن در خود مجلس برطرف شود.
رئیس جمهوری دولت و مجلس را دو بازوی حکمرانی در کشور معرفی کرد و افزود: ضرورت دارد دولت و نمایندگان مجلس به ویژه درباره طرح‌هایی که دارای بار مالی است، هماهنگی بیشتری داشته باشند.
رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه امروز همه ارکان کشور موظف به امیدآفرینی هستند، تصریح کرد: دشمنان جمهوری اسلامی همه توان خود را به کار بسته تا مردم را از نظام مایوس کنند و در این زمینه از هیچ کارشکنی، دروغ و فریبی دریغ ندارند.
رئیسی ادامه داد: در مقابل این جریان دولت و مجلسی قرار دارند که می‌گویند مسائل جامعه را به خوبی شناخته و به دنبال رفع آنها هستند. مقتدای ما سخنی دارد که ما کاملاً به آن باور داریم و آن این است که هیچ مشکلی در کشور نداریم که راه‌حل آن در داخل وجود نداشته باشد.
رئیس جمهوری در ادامه سخنانش با بیان اینکه نظارت مجلس بر عملکرد دولت امری پسندیده و شایسته است، خاطرنشان کرد: نظارت البته باید به شکلی اعمال شود که شجاعت مدیران را از آنان نگیرد، چرا که اگر این اتفاق افتاد دیگر یک مدیر نمی‌تواند به خوبی از عهده ماموریت‌های خود برآید.
رئیسی با بیان اینکه همکاری دولت و مجلس تاکنون نتایج سازنده‌ و مهمی داشته است، افزود: اصلاحات اقتصادی که در این دولت با حمایت مجلس آغاز شد، از جمله کارهایی بود که سال‌ها معطل مانده و دولت‌ها و مجالس قبل از زیر بار اجرای آن شانه خالی کرده بودند.
رئیس جمهوری افزود: امروز فرصتی در اختیار دولت و مجلس است که می‌توانیم و باید از آن به نفع کشور و مردم بهره ببریم.
رئیسی در خاتمه سخنانش از برگزاری جلسات تخصصی میان وزرا و کمیسیون‌های مجلس استقبال کرد و گفت این جلسات می‌تواند به فهم مشترک دولت و مجلس از مسائل کشور کمک کند و به هماهنگی بیشتر دو قوه بینجامد.
سایر اخبار این روزنامه
بلیط هواپیما