استقلال پرهزینه تر از پرسپولیس

گروه ورزش / همان طور که از پیش اعلام شده بود، روز گذشته مدارک و اسناد مالی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در وبسایت کدال منتشر شد که شامل مجموع قرارداد بازیکنان این دو تیم و کادرفنی آن ها نیز می شود. بر این اساس باشگاه استقلال در مجموع حدود 350 میلیارد تومان برای بازیکنان و مربیانش هزینه کرده و باشگاه پرسپولیس نیز با هزینه 250 میلیارد تومانی پا به لیگ بیست و دوم گذاشته است.
استقلال: 350 میلیارد
بر اساس نامه ارسالی باشگاه استقلال، مجموع قرارداد تیم‌های پایه و بزرگ سالان استقلال 306 میلیارد و 970 میلیون تومان و مجموع قرارداد کادرفنی آبی‌پوشان نیز 36 میلیارد تومان اعلام شده است. به این ترتیب مجموع هزینه باشگاه استقلال برای تیم بزرگ سالان و پایه روی عدد 343 میلیارد تومان قرار می‌گیرد که رشدی فزاینده را نسبت به فصل گذشته نشان می‌دهد. بر اساس آمار منتشر شده در سامانه کدال، فصل گذشته استقلال چیزی حدود 160 میلیارد تومان برای تیمش هزینه کرده بود و حالا این رقم بیش از دو برابر بالا رفته است. همچنین رقم قرارداد مربیان استقلال نشان می‌دهد که با معادل یورویی، ساپینتو و دستیارانش چیزی حدود یک میلیون یورو دریافت خواهند کرد. البته ناگفته نماند که این نامه تاریخ 22 مرداد را نشان می‌دهد که هنوز قرارداد محمد محبی و مهدی قایدی و دو سرباز بازگشته آبی پوش، محمدحسین مرادمند و سیاوش یزدانی، رسمی نشده بود و احتمالا با محاسبه رقم قرارداد ستارگان تازه وارد استقلال مجموع هزینه آبی ها بیش از 350 میلیارد تومان خواهد بود.
پرسپولیس؛ 250 میلیارد تومان

تیم پرسپولیس که فصل گذشته بودجه 140 میلیاردی داشت، این فصل مجموع ارقام قرارداد خود را به 220 میلیارد تومان رسانده است. این افزایش 80 میلیارد تومانی نیز رشد قابل توجهی محسوب می‌شود. پرسپولیس این فصل 9 بازیکن جدید به خدمت گرفته و با 13 بازیکن دیگر هم وداع کرده اما باوجود کاهش تعداد بازیکنان، رقم قرارداد آن ها رشد چشمگیری داشته است. پرسپولیس برای 14 عضو کادرفنی 33 میلیارد و 450 میلیون تومان هزینه کرده که این عدد چهار میلیارد نسبت به فصل گذشته بیشتر شده است. البته نکته مهم این است که رقم 33 میلیاردی برای اعضای داخلی کادرفنی پرسپولیس است و سه مربی خارجی په په لوسادا، وسلی ننکا و اوسمار لاس ویه‌را 410 هزار دلار دریافت خواهند کرد. به این ترتیب، مجموع دریافتی کادرفنی پرسپولیس به 50 میلیارد تومان می‌رسد. در بخش بازیکنان داخلی باشگاه، پرسپولیس 22 نفر را در این فهرست قرار داده تا مشخص شود دستمزد بازیکنان جوان نظیر محمد عمری، ابوالفضل سلیمانی و... نیز محاسبه شده است. قرارداد آن ها 153 میلیارد و 785 میلیون تومان اعلام شده و نکته مهم این است که احتمالا این ارقام چه در استقلال و چه پرسپولیس، رقم خام دستمزد بازیکنان بدون آپشن باشد. این عدد فصل گذشته در پرسپولیس روی 95 میلیارد تومان بسته شد و حالا افزایش حدود 60 میلیارد تومانی را تجربه کرده است. در بخش بازیکن خارجی، باشگاه پرسپولیس تاکید کرده که این مبلغ متعلق به سه بازیکن پرسپولیس است که 685 هزار دلار دریافتی از این باشگاه دارند تا مشخص شود حقوق وحدت حنانوف، گئورگی گولسیانی و شرزود تمیروف روی هم حدود 21 میلیارد تومان خواهد بود. در مجموع رقم قرارداد بازیکنان و مربیان پرسپولیس چیزی حدود 220 میلیارد است که نسبت به استقلال رقم کمتری محسوب می‌شود اما نکته مهم این است که باشگاه پرسپولیس قرارداد لوکادیا را هنوز اضافه نکرده است. باتوجه به تایید ضمنی درویش برای قرارداد یک میلیون دلاری، پرسپولیس را باید تیم 250 میلیارد تومانی لیگ برتر ایران دانست.
در خصوص نامه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به سازمان خصوص سازی، یک ابهام مشترک به چشم می خورد که آن بی توجهی به تیم‌های پایه و بودجه آن هاست. آکادمی باشگاه پرسپولیس به عنوان بخش غیرقابل تفکیک در این نامه هیچ جایی ندارد و شفاف سازی در این باره صورت نگرفته است. مسئله‌ای که در نامه ارائه شده از سوی مصطفی آجورلو مدیرعامل باشگاه استقلال درباره آبی پوشان نیز مشهود است اما او فعلاً توضیحی در این باره نداده است.
سرزمین خودرو ایرانیان