بلیط هواپیما

اروپایی‌ها کمتر می‌خورند تا بتوانند قبوض برق و گاز را بپردازند

  سرویس خارجی-

مردم در برخی از این کشورها مجبورند کمتر غذا بخورند تا شاید بتوانند قبوض برق و گاز خود را پرداخت کنند.
200 روز از جنگ اوکراین می‌گذرد، جنگی که خیلی زود و به سرعت برق تاثیراتش را بر تمامی کشورهای جهان گذاشت به ویژه روی کشورهایی که بیشترین وابستگی را به گاز و گندم روسیه داشتند یعنی اروپا. اروپا با رهبری و هدایت آمریکا و بلافاصله بعد از جنگ تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو و با هدف متوقف کردن ماشین جنگی روسیه وضع کرد. سامانه ردیابی تحریم محاسبه کرده که آمریکا و متحدانش از زمان آغاز جنگ اوکراین بیش از 9 هزار و 200 تحریم علیه روسیه وضع کرده‌اند. اما این تحریم‌ها بیشتر از آن که به ضرر روسیه تمام شود به نفع این کشور تمام شده و طی این مدت روسیه به برکت افزایش قیمت انرژی بیش از 158 میلیارد یورو از صادرات آن پول به جیب زده است. حتی گفته می‌شود تا پایان سال ممکن است این عدد 337 میلیارد دلار برسد که ۳۸ درصد افزایش در مقایسه با سال ۲۰۲۱ را نشان می‌دهد. در نقطه مقابل و به دلیل افزایش قیمت حامل‌های انرژی و در نتیجه، افزایش 10 برابری و 20 برابری قیمت گاز و برق در اروپا خیلی زود مردم اروپا تحت تاثیر قرار گرفتند و ناگهان با تورم‌های دو رقمی مواجه شدند. «کم غذا بخورید، کم خرید بروید، حمام نروید، چراغ‌های برق را خاموش کنید، از چوب استفاده کنید، وسایل گرمایشی را خاموش کنید، همه اعضای بدن خود را نشویید، با آب سرد حمام کنید و.... از جمله توصیه‌هایی هستند که طی این مدت به مردم اروپا شده و این در حالی است که بحران انرژی هنوز به اوج خود در این قاره نرسیده است. کارشناسان می‌گویند در زمستان پیش رو و با قطع کامل گاز ارسالی روسیه به این منطقه بحران شدیدترین روی خود را به مردم اروپا نشان خواهد داد. «زمستان تاریک و سرد» توصیفی است که رسانه‌های غربی این روزها از آن زیاد حرف می‌زنند. یکی از رسانه‌های غربی اخیرا تیتر زده بود: «بازگشت عصر تاریکی به اروپا»

یا غذا یا قبض برق و گاز
افزایش شدید قبوض برق و گاز در اروپا موجب شده مردم در کشورهای اروپایی بین پرداخت قبوض خود و خرید غذا یا دارو مجبور به انتخاب شوند. این ادعای روزنامه ما نیست. نظرسنجی کنفدراسیون عمومی کارگران یونان و موسسه کار این کشور نشان می‌دهد تعداد یونانی ‌هایی که برای پرداخت مالیات و قبوض انرژی، از مواد غذایی خود کم می‌کنند، رو به افزایش است. هنگامی که در این نظرسنجی از افراد پرسیده شده آیا افزایش قیمت‌ها آنها را مجبور کرده تا برای اقلام مواد غذایی اساسی کمتر هزینه کنند، 20 درصد پاسخ دهندگان  گزینه «بسیار کمتر» و 51 درصد گزینه «کمتر» را پاسخ دادند؛ این در حالی است که 25 درصد افراد، تغییرات «کمی» در عادات خرج کردن خود را گزارش کردند و تنها 4 درصد گفته‌اند که شرایط برای آنها اصلا تغییر نکرده است. بیشتر این افراد خاطرنشان کرده‌اند، تغییر در عادات خرج کردن آنها ناشی از لزوم پرداخت بیشتر برای هزینه‌های انرژی است. نزدیک به نیمی از پاسخ دهندگان (47 درصد) نیز گفته‌اند، انتظار «زمستان سختی» را دارند، زیرا قیمت انرژی همچنان در حال افزایش است؛ این در حالی است که از هر 5 نفر یک نفر گفته احتمالا در ماه‌های آینده «هرگز» قادر نخواهد بود که قبوض انرژی را پرداخت کند.
به گزارش فارس بر اساس این نظرسنجی، «اقتصاد و جامعه یونان پس از سال‌های ریاضت اقتصادی، با موج جدیدی از افزایش قیمت‌ها و تغییر قیمت کالاهای اساسی رو‌به‌رو هستند و رکود درآمدها قدرت خرید بسیاری از خانوارها و گروه‌های اجتماعی را تهدید می‌کند»به پیشنهاد این نظرسنجی، بحران هزینه‌های زندگی در این کشور، تنها از طریق مداخله دولت از طریق  افزایش حداقل دستمزد، کاهش مالیات غیر مستقیم بر انرژی و مواد غذایی و اعمال مالیات بر سود مازاد شرکت‌های انرژی حل می‌شود.دولت یونان در حال حاضر بر قبوض انرژی برای شهروندان خود از سال گذشته یارانه اعمال می‌کند. آتن، ماه گذشته متعهد شد تا تقریبا 2 میلیارد یورو برای یارانه قبوض برق در ماه سپتامبر(شهریور) که در حال افزایش است، هزینه کند و 100 درصد افزایش (هزینه) برای فقیرترین خانوارها را پوشش دهد.با این حال، تحلیلگران می‌گویند با توجه به اینکه نرخ تورم به بالاترین سطح در 30 سال گذشته نزدیک شده است یعنی حدود 11.4 درصد در ماه گذشته، این رقم یارانه‌ها احتمالا کافی نباشد.بر اساس داده‌های  سازمان آمار یونان، این در حالی است که قیمت گاز طبیعی نسبت به سال قبل 261.3 درصد و هزینه برق 38.5 درصد افزایش یافته است.
الجزایر: اسپانیا اگر عذرخواهی کند گاز می‌فروشیم
بحران انرژی در اروپا چنان کشورهای این منطقه را در موضع ضعف قرار داده که الجزایر برای رفع تنش دیپلماتیک با اسپانیا شرط کرده که اول باید مادرید از الجزایر عذرخواهی کند.نمایندگان الجزایری می‌گویند که اگر اسپانیا خواهان رفع تنش با این کشور و افزایش واردات گاز است، ابتدا باید از موضع خود در قبال خودمختاری منطقه «صحرای غربی» عقب‌نشینی کرده و عذرخواهی کند. در شرایطی که فرانسه و ایتالیا به دلیل بحران انرژی در اروپا در راستای بهبود هرچه بیشتر روابط خود با الجزایر گام بر می‌دارند، اما روابط میان اسپانیا و الجزایر حال و روز مناسبی ندارد، این در حالی است که مادرید تا چند ماه پیش بیشترین روابط را در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی با الجزایر داشت.روابط الجزایر با اسپانیا پس از آن رو به تیرگی رفت که «پدرو سانچز» نخست‌وزیر اسپانیا در تاریخ ۱۹ مارس سال جاری میلادی (۲۸ اسفند ۱۴۰۰) در پیامی به پادشاه مغرب گفت: «اسپانیا پیشنهاد سال ۲۰۰۷ مغرب برای خودمختاری بخشی از صحرای غربی را به عنوان اساس و پایه‌ای برای حل اختلافات می‌داند.» الجزایر همواره حامی «جبهه پولیساریو» بوده‌،سازمانی که برای خودمختاری صحرای غربی که در غرب کشور مغرب قرار گرفته تلاش می‌کند و از سوی بسیاری از کشورهای جهان به رسمیت شناخته شده و در اتحادیه آفریقا نیز کرسی دارد، اما کشور مغرب تنها اجازه خودمختاری بخش کوچکی از این منطقه وسیع را می‌دهد.پس از تنش روابط دو کشور‌، میزان صدور گاز از الجزائر به اسپانیا ۴۲ درصد کاهش یافت، آن هم در شرایطی که کشورهای اروپایی در بحران انرژی به سر می‌برند و درباره زمستان سخت به شهروندان خود هشدار می‌‌دهند. این در حالی است که اسپانیا تا قبل از خشم الجزایری‌ها، بزرگ‌ترین وارد‌کننده گاز از این کشور بود.
وخیم‌ترین بحران انرژی در انگلیس
در انگلیس نیز اخبار و گزارش‌ها از تشدید بحران حکایت دارد. موسسه «آگزیلیون»، فعال در حوزه مشاوره انرژی، پیش‌بینی کرده که در ماه‌آوریل سال آینده(فروردین 1402) قیمت قبض برق مردم انگلیس به 7700 پوند معادل 9 هزار دلار در سال برابر با حدود 270 میلیون تومان افزایش یابد. کارشناسان نیز هشدار داده‌اند اگر خانه‌ها در انگلیس عایق‌بندی نشوند این کشور با وخیم‌ترین بحران انرژی در سال ۲۰۲۳ مواجه خواهد شد و تدابیر برای مصرف بهینه انرژی در منازل در بلندمدت، موثرتر از اختصاص یارانه برای صورتحساب‌های انرژی خواهد بود..
وعده سر خرمن آمریکا به اروپا
اما در این سو و همزمان با تشدید بحران انرژی در اروپا وزیر خارجه آمریکا در گفت وگو با رئیس‌کمیسیون اروپا وعده داده واشنگتن به امنیت انرژی در اروپا متعهد است. وعده وزیر خارجه آمریکا در حالی است که «نیویورک پست» دیروز در گزارشی نوشت کابوس بحران انرژی در آمریکا هم در حال تعبیر شدن است و این کشور نیز با اقدامات دولت بایدن در حال حرکت به سرنوشت مشابهی مثل اروپاست.
یک سوم خانواده‌های آمریکایی در وضعیت استیصال
نتایج تحقیقات یک نهاد مطالعاتی آمریکایی نیز نشان می‌دهد بیش از یک سوم خانواده‌های آمریکایی که تمام وقت در طول سال کار می‌کنند، به دلیل افزایش تورم درآمد کافی برای پوشش هزینه‌های اولیه زندگی خانواده خود را ندارند. بر اساس گزارش پژوهشگران دانشگاه «براندیس» که تارنمای
«یو اس تودی» منتشر کرده، وضعیت خانواده‌های سیاهپوست و اسپانیایی‌تبار وخیم‌تر از بقیه است. در مقایسه با ۲۵ درصد از خانواده‌های سفید پوست و ۲۳ درصد از خانواده‌های آسیایی و اقیانوسیه تبار، نیمی از آنان قادر به تأمین هزینه‌های اولیه زندگی نیستند. این نابرابری‌ها شامل آموزش و فرصت‌های شغلی نیز می‌شود. به گفته ابیگیل والترز پژوهشگر موسسه سیاست کودک، جوانان و خانواده، این نابرابری‌ها، تفاوت قابل توجهی را در فرصت‌هایی که خانواده‌ها می‌توانند برای فرزندانشان فراهم کنند، رقم می‌زند. بر اساس این گزارش، ۳۵ درصد خانواده‌های آمریکایی که تمام وقت کار می‌کنند، درآمد کافی برای تامین نیازهای اولیه زندگی مانند مسکن، غذا و مراقبت‌های پزشکی ندارند.همچنین خانواده‌های کم‌درآمدی که تمام وقت کار می‌کنند، سالانه به ۲۳ هزار و ۵۰۰ دلار اضافی یا ۱۱ دلار بیشتر در ساعت، برای پوشش هزینه‌های اولیه نیاز دارند. این رقم در مورد خانواده‌های سیاهپوست و اسپانیایی تبار، چیزی حدود ۲۶ هزار دلار در سال است.
بلیط هواپیما