بلیط هواپیما

تدبیر اروپا برای عبور از بحران گازی


گروه انرژی: خانوارهای اروپایی زمستان امسال از حداقل ۳۷۶ میلیارد یورو (۳۷۵ میلیارد دلار) کمک دولتی در برابر قبض‌های سنگین نیرو بهره مند می‌شوند، اما همچنان این احتمال وجود دارد که هزینه مذکور، کافی نباشد. به گزارش «تجارت»، راه‌کارهای مختلف در برابر کاهش عرضه گاز طبیعی از سوی روسیه، ممکن است علاج‌های موقتی باشند زیرا قیمت عمده فروشی همچنان بسیار بالاتر از میانگین تاریخی می‌ماند. طبق برآورد شرکت مشاوره VaasaETT، در اوت، میانگین قیمت عرضه شده به مشتریان داخلی در بزرگترین کشورهای اروپایی، برای برق ۶۷ درصد و برای گاز ۱۱۴ درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بود. فیلیپ لوئیس، مدیرعامل این شرکت فنلاندی می‌گوید: اگر نمی‌توانید قیمت عمده فروشی را کنترل کنید، تنها کاری که از دستان برمی‌آید، دادن پول است. تنها کاری که مصرف‌کنندگان می‌توانند واقعا انجام دهند، صرفه‌جویی در انرژی است.زمستان امسال در کل اروپا سخت خواهد بود. انگلیس که بالاترین هزینه‌های برق را در اروپا دارد، زمستان امسال شاهد صعود ۱۷۸ درصدی قبوض خواهد بود. هلند که بالاترین تعرفه گاز را دارد، هم شاهد افزایش سه رقمی هزینه‌های بوده است. بر اساس تصمیمات اعلام شده و آمار اندیشکده بروژل، مجموع هزینه دولت‌های اروپایی به حدود ۴۰۰ میلیارد دلار نزدیک شده است. اگر مداخله در بازار اتحادیه اروپا برای دولت‌ها، درآمد زیادی به همراه داشته باشد، این هزینه احتمالا افزایش پیدا می‌کند. پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی به بررسی تدابیر پیش بینی شده در کشورهای اروپایی پرداخته است:

انگلیس
اکثر خانوارها با توجه به افزایش سقف تعرفه برق، از اول اکتبر شاهد سه برابر شدن قیمت برق در مقایسه با زمستان سال گذشته خواهند بود. شرکت‌های برق خصوصی هستند و حدود ۳۰ شرکت پس از این که قیمت عمده فروشی بالاتر از سقف تعرفه قبلی رگولاتور انگلیس شد، ورشکسته شدند. دولت ۴۰۰ پوند (۴۶۱ دلار) برای قبوض خانوار پرداخت می‌کنند و حمایت بیشتر برای اقشار ضعیف را وعده داده است اما لیز تراس، نخست وزیر جدید انگلیس، تحت فشار قرار دارد تا اقدامات بیشتری انجام دهد. نخست وزیر جدید انگلیس با تدابیری که حداکثر ۱۰۰ میلیارد پوند (۱۱۵ میلیارد دلار) هزینه برمی‌دارند، افزایش قبوض انرژی مصرف کنندگان را برای مدت دو سال محدود کرد.
آلمان
در آلمان که در مرکز بحران انرژی اروپا قرار گرفته، خانوارها افزایش ۱۸۵ درصدی قبوض اوت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را تجربه کردند. دولت پس از سه برابر کردن بسته کمکی در چهارم سپتامبر، ۹۵ میلیارد یورو کمک فراهم می‌کند. تدابیر، شامل محدود کردن و توزیع مجدد سود شرکت‌های انرژی، پرداخت پول بیشتر به خانواده‌ها، سالمندان و بیکارها و اقداماتی برای محدود کردن روند افزایش قیمت‌هاست.

فرانسه


دولت فرانسه افزایش قیمت برق برای خانوارها را که برای گرمایش بیشتر برق مصرف می‌کنند نه گاز، فریز و محدود کرده است. قیمت گاز تنظیم شده که از سوی شرکت اِنژی عرضه می‌شود، در اکتبر سال ۲۰۲۱، فریز و با یارانه‌های دولتی تامین شد در غیر این صورت قیمت‌ها دو برابر می‌شدند. سقف چهار درصدی در فوریه برای افزایش قیمت برق برای خانوارها و کسب و کارهای کوچک از سوی شرکت برق فرانسه تعیین شد. برق حدود سه چهارم شهروندان فرانسه توسط شرکت برق فرانسه و اِنژی تامین می‌شود.

ایتالیا
یک خانوار معمولی با افزایش ۹۱ درصدی قیمت برق و افزایش ۷۱ درصدی قیمت گاز در سال مالی منتهی به اکتبر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، روبروست. هیچ محدودیتی روی قبوض تامین‌کنندگان که بسیاری از آنها در ماه‌های اخیر دچار فروپاشی شده‌اند، وجود ندارد. هزینه‌های انرژی، مسئله اصلی در انتخابات ۲۵ سپتامبر خواهد بود. دولت ماریو دراگی تا آوریل، تغییر شرایط قرارداد بعضی از مشتریان را ممنوع کرده است.

هلند
گفته می‌شود دولت هلند سرگرم کار روی طرحی برای کسب حداکثر ۱۶ میلیارد یورو و کاستن از فشار بر شهروندان است. هیچ سقفی روی قبوض خانوار وجود ندارد و حدود ۹۰ درصد از مشتریان، قراردادهای مختلفی دارند و شرکت‌های تامین نیرو، خصوصی هستند. طبق گزارش روزنامه هلندی ان آر سی، یک قرارداد یک ساله استاندارد شرکت Essent NV و Vattenfall AB، از ۲۰۰۰ یورو در سال گذشته، به ۵۰۰۰ یورو در اوت صعود کرد. برنامه دولت، حداقل دستمزد را به میزان ۱۰ درصد افزایش داده، مالیات نیرو را کاهش داده، یارانه‌هایی را برای خانوارهای کم درآمد اختصاص داده و مالیات بر درآمد اضافی استخراج کنندگان سوختهای فسیلی، وضع می‌کند.