بلیط هواپیما

سیلوهای گندم پر شد

با توجه به اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در تأمین گندم مورد نیاز سیلوها و انبارهای کشور مملو از این محصول استراتژیک است
​​​​​​​نفیسه امامی
خبرنگار


وزارت جهاد کشاورزی بر اساس تمهیدات درنظر گرفته شده تلاش کرده است با افزایش خرید تضمینی گندم و تأمین بخش دیگری از نیازهای کشور از طریق واردات، گندم مورد استفاده کشور را تأمین کند تا هیچ کمبودی برای این محصول راهبردی و استراتژیک در کشور به وجود نیاید.
بررسی آمارهای پنج ماهه گمرک در سال‌جاری نشان می‌دهد، طی این مدت 2 میلیون و 550 هزار تن گندم به ارزش یک میلیارد و 87 میلیون دلار وارد کشور شده است. انتظار می‌رود با توجه به تولید 11 میلیون تن گندم و خرید بیش از 7 میلیون تنی دولت، خودکفایی در تهیه گندم نان در سال آینده محقق شود.
طبق آخرین اعلام شرکت بازرگانی دولتی ایران، کشتی اقیانوس‌پیمایی با محموله‌ای به وزن ۱۰۰ هزار تن گندم در نیمه شهریورماه در بندر امام خمینی(ره) استان خوزستان پهلوگیری کرده بود. محموله‌های تخلیه شده این کشتی در قالب حمل‌و‌نقل یکسره و بر‌اساس برنامه حمل‌ونقل شرکت بازرگانی دولتی ایران به اقصی نقاط کشور ارسال شد و با انجام این عملیات بندری، ۱۰۰ هزار تن گندم به ذخایر راهبردی این محصول در کشور افزوده شد که نسبت به سال گذشته از رشدی بالغ بر ۱۱۳ درصد برخوردار بوده است.
طبق آمارهای موجود در سال‌جاری 11 میلیون تن گندم در سراسر کشور تولید شده است که انتظار می‌رود دولت 7 میلیون و 500 هزار تن آن را از کشاورزان خریداری کند درحالی که با اقدامات دولت قبل و منطقی نبودن نرخ خرید تضمینی در سال گذشته، تنها 4 میلیون و 500 هزار تن از کشاورزان خریداری شده بود.
مهم‌ترین اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از گندمکاران
دولت سیزدهم از ابتدای آغاز به کار خود رسیدن به خودکفایی در تولید محصولات اساسی از جمله گندم را در دستور کار خود قرار داد به طوری که در حال حاضر در تولید برخی کالاهای اساسی همچون گندم، برنج، پنبه و جو در آستانه خودکفایی قرار دارد.
 وزارت جهاد کشاورزی با اقداماتی از جمله اجرای کشت قراردادی، کاهش 45 درصدی قیمت نهاده‌ها، افزایش بیش از دوبرابری نرخ خرید تضمینی گندم به 11 هزار و 500 تومان و پرداخت به‌موقع مطالبات گندمکاران تلاش کرد تا انگیزه و رغبت کشاورزان را برای تولید بیشتر گندم افزایش دهد.
این وزارتخانه اجرای کشت قراردادی گندم در بیش از ۱۵۲ هزار هکتار با حدود ۱۲ هزار کشاورز در ۷ استان را در دست اقدام دارد که در قالب این طرح بیش از ۳۵۶ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شد. همچنین در سال زراعی ۱۴۰۱- ۱۴۰۰ بالغ بر ۵۹۰۰ هکتار زیر کشت گندم آبی و دیم قرار گرفت که از این میزان ۱۹۰۰ هزار هکتار زیر کشت آبی و ۴ هزار هکتار زیر کشت دیم رفت. از سطح زیر کشت گندم آبی و دیم، مجموعاً ۷۱۰۰ تن گندم به صورت تضمینی خریداری شد که نسبت به سال گذشته از رشد بیش از ۵۶ درصدی برخوردار شده است.
نوید رشد دوباره خرید تضمینی گندم با تعیین نرخ منطقی
طبق مصوبه جدید شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی امسال نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به اضافه ۱۵۰۰ تومان یارانه کشت و جایزه تشویقی تعیین و ابلاغ شد که در مجموع ۱۳ هزارتومان می‌شود.
 علی قلی ایمانی، نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به رضایت گندمکاران از نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی 1402-1401 گفته است: «کشاورزان از نرخ خرید تضمینی ۱۳ هزارتومانی گندم در دولت سیزدهم رضایت دارند، زیرا نسبت به دو سال گذشته ۱۴۳ درصد رشد را نشان می‌دهد. امسال قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد و نسبت به دو سال گذشته ۱۴۳ درصد رشد داشته است که در دولت‌های گذشته بی‌سابقه بوده است.»
سهراب سهرابی، مجری طرح خودکفایی گندم وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌و‌گو با «ایران» درباره آخرین آمار تولید گندم در کشور گفت: طبق آخرین گزارش تاکنون 7 میلیون و 360 هزار تن خرید تضمینی گندم انجام شده است که 2 میلیون و 670 هزار تن بیشتر از سال گذشته و حاکی از رشد 57 درصدی نسبت به سال قبل است.
وی با بیان اینکه گندم در انتهای عملیات برداشت قرار دارد، افزود: پایان شهریورماه و اوایل مهرماه برداشت گندم به اتمام می‌رسد و بعد از آن برداشت گندم با دست و به وسیله خرمن کوبی انجام می‌گیرد که میزان آن بسیار کم است.
سهرابی درباره بذرهای تولید شده گندم گفت: بیش از 400 هزار تن بذر لیبل دار یا بذر گواهی شده استاندارد تهیه شده است که در اختیار کشاورزان قرار داده می‌شود و مشکلی هم در تأمین کود و سم وجود ندارد. ضمن اینکه خط اعتباری برای مکانیزاسیون و خرید ادوات و ماشین‌آلات دنباله‌بند در نظر گرفته شده است. در همین راستا، کشاورزان از طریق اداره جهاد کشاورزی استان‌ها می‌توانند تسهیلات خرید ادوات کشاورزی با نرخ 4 درصد را دریافت کنند.
اجرای طرح جهش تولید از اول مهرماه
این مقام مسئول اجرای کشت قراردادی را به نفع تولید کشاورزان عنوان کرد و افزود: با اجرای این طرح کود و بیمه در اختیار کشاورز قرار داده می‌شود و هزینه آن بعد از برداشت محصول از حساب کشاورز کسر می‌شود. همچنین در طرح جهش تولید در دیمزارها که با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی و ستاد اجرای فرمان امام از اول مهرماه آغاز می‌شود در سطح 4 میلیون و 200 هزار هکتار از دیم‌زارهای 21 استان اجرا می‌شود. این طرح برای محصولات گندم، جو، دانه‌های روغنی، حبوبات و گیاهان روغنی انجام می‌گیرد.
مجری طرح خودکفایی گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به دیگر اقدامات وزارت جهاد در حمایت از تولید و ترغیب کشاورزان به کاشت محصولات گفت: تأمین لجستیکی برای عملیات کاشت و برداشت، آموزش به کشاورزان و پرداخت کمک هزینه بیمه به ازای هر هکتار 50 هزار تومان برای ترغیب بیمه محصول کشاورزان از دیگر اقدامات وزارت جهاد برای ترغیب کشاورزان محسوب می‌شود.

بلیط هواپیما