بلیط هواپیما

نسخه هند برای تامین نفت از ایران


گروه انرژی: «بیشتر نفت خام مورد نیاز کشور هند در آینده نزدیک از کشورهای حوزه خلیج فارس تامین خواهد شد.» این جمله ای است که هاردیپ سینگ پوری، وزیر نفت و گاز طبیعی هند دو هفته قبل در کنفرانس انرژی میلان بیان کرده است. هند به دنبال تامین امنیت و انرژی مقرون به صرفه است. این کشور در حال حاضر برنامه دارد تا بتواند بیشتر نفت خام کشورش در آینده نزدیک از کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی و عراق تامین کند. پالایشگاه‌های هندی نفت نسبتا ارزان روسیه را خریداری می‌کنند که شرکت‌ها و کشورهای غربی از زمان اعمال تحریم‌ها علیه مسکو در رابطه با اتفاقات اوکراین می‌خواند، دوری می‌کنند. واردات هند از نفت روسیه ۴.۷ برابر یا بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز در ماه آوریل تا مه (فروردین تا خرداد) افزایش یافت، اما در ماه جولای (تیر) کاهش یافت. در همین حال آنطور که رسانه ها گزارش داده اند، عربستان سعودی در ماه اوت سال ۲۰۲۲ میلادی با پشت سر گذاشتن روسیه به دومین عرضه‌کننده نفت روسیه بدل شده است. داده‌های منابع صنعتی و تجاری نشان می‌دهد عربستان سعودی پس از وقفه‌ای سه ماهه با اندکی اختلاف عنوان دومین تأمین‌کننده بزرگ نفت هند را از روسیه پس گرفت، در حالی که عراق در ماه اوت جایگاه نخست عرضه نفت به هند را حفظ کرد. داده‌ها حکایت از آن دارد که هند، سومین واردکننده و مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان در ماه اوت امسال روزانه ۸۶۳ هزار و ۹۵۰ بشکه نفت خام از عربستان خریده است که نسبت به ماه پیش ۴.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد، در حالی که میانگین خرید نفت دهلی‌نو از روسیه با ۲.۴ درصد کاهش به ۸۵۵ هزار و ۹۵۰ بشکه در روز رسید.
داده‌ها نشان می‌دهد واردات کلی نفت خام هند در ماه اوت به‌دلیل اجرای عملیات تعمیرات دوره‌ای و نگهداری در بعضی پالایشگاه‌ها به پایین‌ترین سطح در پنج ماه گذشته یعنی ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه رسیده است که نسبت به ماه ژوئیه ۴.۱ درصد افت نشان می‌دهد. از طرف دیگر مصرف بیشتر نفت در حوزه دریای خزر، بیشتر از سمت قزاقستان، روسیه و آذربایجان، خرید هند از آفریقا و دیگر کشورها را تحت تأثیر قرار داده است. آنطور که وزیر نفت و گاز طبیعی کشور هند اعلام کرده است: تا پایان سال مالی در ۳۱ مارس ۲۰۲۲، خرید هند از روسیه تنها ۰.۲ درصد بود، اما بعداً با پیش آمدن مشکلات در وضعیت کشورهای جهان، واردات از روسیه افزایش یافت. ما شروع به خرید کمی بیشتر کردیم، اما هنوز هم کسری از آنچه اروپا از روسیه می‌خرد را می‌خریم. با این حال باید در نظر داشت که افزایش قیمت جهانی انرژی به طور مستقیم با جنگ در اوکراین مرتبط نیست، بلکه به تعادل نامناسب بین عرضه و تقاضا مرتبط است و وضعیت ژئوپلیتیکی یک عامل اثر گذار بر این موضوع است. این در حالی است که دولت نخست وزیر نارندرا مودی برای روابط خوب با واشنگتن و غرب ارزش قائل است، مقامات هندی می گویند نیازهای داخلی در اولویت است و استدلال می کنند که روسیه، دوست بهتری نسبت به ایالات متحده در همکاری های حوزه انرژی بوده است. خرید نفت و فرآورده‌های نفتی هند از ایران پس از آن که ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری ترامپ در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد تحریم‌های کشور ثالث را علیه خریداران نفت ایران اعمال خواهد کرد، به طور کامل متوقف شد. ایران سومین تامین‌کننده بزرگ نفت‌خام هند در سال ۱۹-۲۰۱۸ بود که ۲۳.۹ میلیون تن نفت‌خام در همین سال به هندوستان صادر کرد اما زمانی که ایالات متحده تجارت نفت با ایران را ممنوع کرد، واردات نفت هند از این کشور متوقف شد.
در این میان سفیر اسبق ایران در هند گفت: هند حاضر نیست منافع اقتصادی خود را به خاطر نه ما و نه هیچ کشور دیگری درگیر کند، اما وقتی تحریم رفع شود هند حتما تلاش می‌کند که به ایران هم نزدیک شود و واردات خود را از سر خواهد گرفت محمدحسین بنی‌اسدی در گفتگو با ایلنا، درباره مراودات نفتی ایران و هند اظهار داشت: بعداز سال ۹۹ که هند خرید نفت از ما را متوقف کرد به طور رسمی خریدی نداشت. در مورد سایر محصولات نفتی هم به طور مستقیم از ما وارداتی نداشته است، اما از زمان جنگ روسیه و اوکراین و محدود شدن بازار و تحریم روس‌ها یکی از بازارهاییش هند شد، طبیعی است باتوجه به اینکه انرژی پاشنه آشیل هند است به دنبال تنوع دریافت انرژی باشد. وی افزود: هند ابتدا به دنبال متنوع ساختن منابع دریافت انرژی و دوم اینکه بدنبال خرید ارزان است یعنی از هر کشوری بتوانند ارزان خریداری کنند، استقبال می‌کنند حتی از تجار و دلال‌های چینی که اختلاف زیادی با آنها دارند.
سفیر اسبق ایران در هند گفت: اکنون روسیه فرصتی در برابر هندی‌ها فراهم کرده هم تخفیف بیشتری دارد و هم اینکه از زمان‌های دور و از بدو استقلال هند روابط تجاری و نظامی گسترده‌ای داشتند، به طوری که زمانی بخش عمده‌ای از تجهیزات نظامی هند توسط شوروی سابق تامین می‌شد، گرچه بعد از فروپاشی شوروی تلاش کردند که تاحدی کاهش دهند و مبادی خود را متنوع کنند مثلا اکنون اسرائیل یکی از شرکای قوی تسلیحات نظامی هند است اما علیرغم همه اینها روابط هند و روسیه گسترده است و نفت روسیه هم فرصت جدیدی برای این کشور فراهم کرده است.