آدرس غلط کاخ سفید به جهان


گروه سیاسی: طبق روال چند سال اخیر، مقام‌های سیاسی آمریکایی به رویکرد آدرس غلط دادن در موضوع احیای برجام ادامه می‌دهند. هر چند در محافل داخلی آمریکا و در جنگ قدرت میان دموکرات‌ها با جمهوری‌خواهان بارها، خطای خروج آمریکا از توافق هسته‌ای 2015 به دونالد ترامپ ارجاع داده شده اما مقام‌های دولت واشنگتن همچنان به دادن آدرس‌های غلط در این زمینه ادامه می‌دهد. در یکی جدیدترین نمودهای این امر، هماهنگ کننده امور راهبردی کاخ سفید با تاکید بر اینکه واشنگتن در حال حاضر روی احیای برجام متمرکز نیست، مدعی شد: ایران مذاکرات برجامی را جدی نگرفت.
به گزارش تجارت، جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه به وقت محلی در حالیکه اذعان کرد که مذاکرات هسته ای برای احیای برجام در تمرکز آمریکا قرار ندارد، در همان حال جمهوری اسلامی ایران را متهم به جدی نگرفتن مذاکرات کرد و مدعی شد ایران مذاکرات را جدی نگرفته است.
این مقام ارشد کاخ سفید ادعا کرد که ایران مذاکرات را جدی نگرفته و این مذاکرات فعلا در تمرکز و دستور آمریکا قرار ندارد. هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی ملی آمریکا همچنین با طرح اتهامات همیشگی درباره برنامه هسته ای ایران و نزدیک شدن ایران به نقطه ادعایی گریز هسته ای مدعی شد جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده بر اینکه به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد، تاکید کرده است.
ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ۲۰ دی ماه با اذعان به رویکرد دوگانه دیپلماسی و فشار دولت بایدن به همراه شرکایش علیه جمهوری اسلامی ایران، در عین حال اظهار داشت که دیپلماسی در قبال ایران نمرده است.


این سخنگوی دولت بایدن در جمع خبرنگاران در واشنگتن درباره لفاظی‌های مقامات کابینه جدید رژیم صهیونیستی و موضع دولت بایدن دراین خصوص گفت:آمریکا و اسرائیل در سطح استراتژیک مبنی بر اینکه ایران نباید هیچگاه به سلاح هسته‌ای دست یابد، کاملا با یکدیگر اتفاق نظر دارند و همسو هستند.
سخنگوی وزارت خارجه دولت بایدن گفت که ما به صراحت نظرات مخالف خود را به اسرائیل می‌گوییم و آنها نیز نظر مخالف خود را به ما اطلاع می‌دهند. این مقام آمریکایی اضافه کرد: ما معتقدیم که دیپلماسی همچنان موثرترین و بادوام ترین روشی است که به وسیله آن می‌شود از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای به صورت کامل جلوگیری کرد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار ادعاهای مقامات آمریکایی در هفته‌ها و ماه‌های اخیر گفت: اما ایرانی‌ها به صورت مکرر به یک توافق دیپلماتیک پشت کرده‌اند. از ماه سپتامبر تاکنون بازگشت به برجام در تمرکز آمریکا نبوده است. پرایس سپس اذعان کرد: ما با شرکای اسرائیلی مبنی بر اینکه نباید هیچ گزینه‌ای را از روی میز حذف کنیم، موافقیم.
در این هنگام خبرنگاری با اشاره به اظهارات جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در جمع تعدادی از مخالفان جمهوری اسلامی ایران که او را برای اعلام مرده بودن برجام و عدم مذاکره تحت فشار گذاشته بودند که بایدن در پاسخ گفته بود نمی‌تواند این را بگوید، خطاب به ند پرایس، با تفسیر خود از سخنان بایدن مدعی شد که شما با رئیس جمهور مخالفید که گفت بازگشتی به دیپلماسی وجود ندارد؟ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ تاکید کرد: رئیس جمهور ابدا نگفت که دیپلماسی مرده است بلکه به این امر اشاره می‌کند که ایرانی‌ها فرصت بازگشت سریع به برجام را از بین برده‌اند.
خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پرسید، شما می‌گویید ایرانی‌ها فرصت بازگشت سریع به برجام را از بین برده‌اند و همچنین دیپلماسی گزینه ترجیحی در قبال ایران است، چگونه رئیس جمهور می‌خواهد به تعهد خود مبنی بر عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد؟ ند پرایس به فشارهای اقتصادی آمریکا در سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ اشاره کرد و مدعی شد که فشارهای اقتصادی قابل توجه واشنگتن و متحدان غربی‌اش، ایران را به پای میز مذاکره آورد.
پرایس در عین حال به ناکارآمدی سیاست فشار حداکثری در دولت ترامپ اشاره و ادعا کرد که این سیاست زمانی کارآمد است که با همراهی سایر شرکا باشد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تهدید کرد تا زمانی که ایران رویکرد و مسیر خود را تغییر نداده، به فشارهای اقتصادی علیه ایران با شرکا ادامه خواهیم داد.
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا نیز پیش از ند پرایس اعلام کرد: دولت آمریکا به صراحت اعلام کرده است که توافق هسته‌ای با ایران در حال حاضر در اولویت نیست اما همچنان معتقد است که دیپلماسی بهترین راه برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.
ادعاهای واشنگتن در شرایطی مطرح می‌شود که ایران پس از امضای برجام در سال ۱۳۹۴ با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه، به عنوان کشوری مسئولیت پذیر، تعهدات خود را بدون عیب و نقص اجرا کرد و این مساله در ۱۶ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تائید قرار گرفت اما پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۵) و پس از چند اقدام مقدماتی، نهایتاً با اتخاذ مواضع مغایر با مفاد برجام، با خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از آن در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می ۲۰۱۸)، در دو مرحله تحریم‌های ثانویه آن علیه ایران بازگردانده شد.
در واقع، مقامات آمریکایی علی‌رغم ادعاهای مکرر این کشور در جریان مذاکرات وین مبنی بر تلاش واشنگتن برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به تازگی آشکارا تائید می‌کنند که روی احیای برجام متمرکز نیستند و این توافق چندین ماه است که در دستور کار دولت آمریکا قرار ندارد اما کماکان ایران را به کوتاهی در مذاکرات متهم می‌کنند.
مذاکرات ایران و سایر طرف‌های برجام برای رفع تحریم‌های ایران و بازگشت آمریکا به این توافق از چند ماه پیش تاکنون به دلیل زیاده‌خواهی و کارشکنی طرف آمریکایی و قصور اروپایی‌ها برای پیشبرد مذاکرات و رفع موانع متوقف شده است. مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکید دارند که آماده بازگشت و از سرگیری این مذاکرات هستند.