اختلاف سؤال‌برانگیز قیمت تخم‌مرغ از در مرغداری تا فروشگاه

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به گزارش خبرگزاری فارس، در‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حالی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که مرغدار هر کیلو تخم‌مرغ را در مرغداری 34 تا 35 هزار تومان می‌فروشد، ‌اما وقتی پای این محصول به مغازه می‌رسد، کیلویی 45 تا 47 هزار تومان می‌شود و سؤال این است که این تفاوت قیمت به جیب چه کسانی می‌رود.
دلالی و واسطه‌گری معضل دیرین بخش کشاورزی بوده و هست، واسطه‌هایی که محصولات کشاورزی و دامی را به حداقل قیمت می‌خرند و تا جایی که می‌توانند به حداکثر قیمت می‌فروشند. آنها حتی نرخ‌‌‌‌‌های مصوبی که ستاد تنظیم بازار یا سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده تصویب کرده است را به راحتی دور می‌زنند و یا با اعمال فشار کنار می‌گذارند.
حمیدرضا کاشانی، به تازگی اعلام کرده که قیمت هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری 34 تا 35 هزار تومان است که کماکان 4500 تا 5000 تومان از نرخ مصوب کمتر عرضه می‌شود.
رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغداران میهن می‌گوید: متوسط قیمت فروش تخم‌مرغ از ابتدای سال کیلویی 33 هزار تومان بوده که با توجه به پایین بودن قیمت تولیدکنندگان 15 هزار میلیارد تومان ضرر کرده‌اند.

در ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حالی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغداران میهن از فروش تخم‌مرغ به قیمت کمتر از نرخ مصوب خبر می‌دهد، اما در بازار قیمت‌ها بالاتر از نرخ مصوب به فروش می‌رود. هر شانه تخم‌مرغ دو کیلویی از سوی ستاد تنظیم بازار حدود 76 هزار تومان قیمت تعیین شده است، اما در بازار کیلویی 95 هزار تومان به فروش می‌رود. یعنی آنها 19 هزار تومان بالاتر از نرخ تعیین‌شده می‌فروشند.
دلالی و واسطه‌گری در بخش کشاورزی محدود به تخم‌مرغ نیست، در بسیاری از محصولات کشاورزی این مشکلات وجود دارد. بعضاً قیمت یک محصول از سر مزرعه تا رسیدن به دست مصرف‌کننده 300 درصد رشد دارد و در طی چندین دهه هیچ راهکاری برای آن پیدا نکرده‌اند. آنچه در کتاب‌ها نوشته‌اند این است که باید اتحادیه‌ها و شرکت‌های سهامی زراعی و دامی شکل بگیرد و از منافع تولیدکنندگان دفاع کند، اما آنچه اکنون شاهد هستیم، این اتحادیه‌ها با بخش تولید فاصله گرفته‌اند و بسیاری از آنها منافع خودشان را دنبال می‌کنند.
سایر اخبار این روزنامه
نگاه روزنامه‌های زنجیره‌ای به زن نژاد‌پرستانه و تحقیرآمیز خودزنی اروپا پایان خویشتن‌داری ایران (یادداشت روز) اخبار ویژه تیراندازی و خشونت در دو شهر آمریکا / معترضان خشمگین به پلیس حمله کردند هشدار درباره احتمال واردات بنزین برای ایام نوروز سکه فروشی و ارزپاشی، راهکار کنترل بازار نیست تظاهرات و هرج و مرج بی‌سابقه در سرزمین‌های اشغالی وزیر جنگ سابق علیه نخست‌وزیر اعلان جنگ کرد! گرش ببینی و دست از ترنج بشناسی‌... (نکته) کلیات لایحه بودجه 1402 در صحن علنی مجلس تصویب شد احتمال خروج ایران از NPT در صورت اصلاح نشدن موضع اروپا اختلاف سؤال‌برانگیز قیمت تخم‌مرغ از در مرغداری تا فروشگاه راهکار مطمئن برای بهبود کیفیت هوا در تهران استفاده از موتورسیکلت‌های برقی است تکرار اهانت به قرآن کریم در سوئد جهان اسلام با قاطعیت محکوم کرد نگاه روزنامه‌های زنجیره‌ای به زن نژاد‌پرستانه و تحقیرآمیز نگاه روزنامه‌های زنجیره‌ای به زن نژاد‌پرستانه و تحقیرآمیز