روش جدید جراحی قلب به دست متخصصان ایرانی در شیراز انجام شد

به گزارش ایسنا، دکتر احمدعلی امیرغفران دیروز با اشاره به طراحی و استفاده از دریچه سه لختی قلب برای نوجوانی ۱۴ ساله در شیراز، به خبرنگاران گفت: این بیمار دریچه سه لختی قلب خود را به شکل کامل از دست داده بود و بعد از انجام این عمل، بار دیگر به زندگی لبخند زد.
امیرغفران افزود: بیماری‌های دریچه‌های قلبی یکی از مشکلات شایع بیماران است که اغلب سعی بر ترمیم این دریچه‌ها است، اما در صورت آسیب شدید دریچه‌ها و یا اینکه به طور کامل از بین رفته باشد، تنها راهکار عملی تعویض دریچه است.
وی دریچه‌های در دسترس را اغلب شامل دریچه‌های فلزی یا بیولوژیکی یا حیوانی برشمرد و ادامه داد: استفاده از هر کدام از این دریچه‌ها با چالش‌هایی همراه است؛ در مورد دریچه‌های فلزی، بیشتر استفاده از داروهای ضد انعقاد به صورت مادام‌العمر و شانس بروز لخته، همچنین در مورد دریچه‌های حیوانی خراب شدن دریچه بر اثر واکنش ایمنی بدن میزبان در طول زمان و نیاز به تعویض مجدد را می‌توان از جمله این چالش‌ها دانست.
این فوق تخصص جراحی قلب و عروق، خطر بروز این مشکلات را در دریچه‌های سمت راست قلب که شامل دریچه ریوی و دریچه سه لختی است، بیشتر و سریع‌تر دانست و گفت: به همین دلیل ساخت دریچه‌ای برای بیمار به ویژه در سمت راست قلب که مدت زمان بیشتری کارایی داشته باشد، یا اینکه به صورت دائم برای بیمار قابل استفاده و نیاز به تعویض مجدد نداشته باشد، همواره به عنوان یک رویا در جراحی قلب همیشه مطرح بوده


است.
دکتر امیرغفران با اشاره به شکل‌گیری ایده طراحی دریچه از بافت بدن خود بیمار و استفاده در موقعیت دریچه ریوی، اظهارداشت: در نخستین مورد که حدود ۱۰ سال قبل انجام شد، از گوشک دهلیز راست بیمار که بافتی زائد است، دریچه‌ای طراحی و تهیه و برای دریچه ریوی بیمار استفاده شد و در ادامه، برای تعیین میزان کارایی درازمدت یا میان مدت این دریچه، پس از گذشت پنج سال، بیمار آنژیوگرافی شد و در کمال تعجب مشاهده کردیم که دریچه کارایی بسیار بالایی نشان می‌دهد؛ بنابراین از سال ۱۳۹۷ این کار به صورت گسترده‌تر و استاندارد شده برای بیماران انجام شد و تاکنون در ۱۴۰ بیمار مورد استفاده قرار گرفته که نتایج بسیار رضایت‌بخشی به همراه داشته است.
وی ادامه داد: تکنیک این عمل و نتایج کوتاه مدت و میان مدت آن در مقالات مختلف و به صورت سخنرانی در مجامع پزشکی و کنگره‌های بین‌المللی به جهانیان معرفی شده و ویدیوهای مربوط به شیوه انجام آن نیز در پایگاه‌های علمی مربوط به جراحان قلب انتشار یافته و اکنون در مراکزی دیگر در دنیا نیز در حال انجام است.
این فوق تخصص جراحی قلب و عروق با اشاره به جراحی دیگری که به تازگی در مورد دریچه سه لختی انجام شد، انجام شیوه به کار رفته در این جراحی را یک قدم فراتر از مراحل گذشته برشمرد و توضیح داد: در این شیوه جراحی از دریچه دهلیز راست در موقعیت دریچه سه لختی استفاده شد که با توجه به پیچیدگی بیشتر دریچه سه لختی نسبت به دریچه ریوی، مراحل ساخت دریچه و کارگذاری آن نیاز به معماری و طراحی پیچیده‌تری داشت، اما خوشبختانه در یک بیمار انجام شد و بررسی‌های پس از جراحی نیز حاکی از موفقیت کامل این شیوه جراحی بود.
امیرغفران با بیان اینکه این جراحی برای یک نوجوان ۱۴ ساله انجام شده که به دلیل عفونت، دریچه سه لختی خود را به صورت کامل از دست داده بود و نیاز به جایگزینی دریچه داشت، افزود: با طراحی، ساخت و اجرای این دریچه جدید از بافت گوشک دهلیز خود بیمار، این عمل با موفقیت انجام شد.
وی بیان داشت: تجربه قبلی با به کارگیری این روش در دریچه ریوی، به ما اجازه می‌دهد که انتظار داشته باشیم این دریچه برای بیمار کارایی بسیار خوب و طولانی مدت داشته باشد؛ چرا که در تجربه مربوط به بیماران ریوی در طول زمان، این دریچه‌ها دچار آسیب یا رسوب کلسیم نشد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه از دیگر دستاوردهای مربوط به این شیوه اثبات این موضوع بود که دریچه به همراه کودک قابل رشد است و بافت دریچه به صورت زنده در بدن بیمار باقی می‌ماند، افزود: با توجه به طراحی این دریچه از بافت بدن خود بیمار، واکنش ایمنی نسبت به آن صورت نمی‌گیرد و احتمال دفع آن در طول زمان بسیار کم است.
امیرغفران خاطرنشان کرد: تکنیک اجرا و معماری طراحی شده به گونه‌ای بوده است که دریچه به صورت فیزیکی، از کارایی بسیار خوبی برخوردار بوده و در اکوکاردیوگرافی‌های انجام شده پس از عمل، مشابهت کامل با دریچه خود بیمار دارد.
وی با اشاره به این نکته که مانند هر کار دیگری برای مشخص شدن نتایج دراز مدت، نیاز به گذشت زمان وجود دارد و نتایج نهایی و اظهارنظر قطعی پس از گذشت زمان قابل انجام است، گفت: با توجه به اطلاعات موجود و تجارب قبلی می‌توان به صورت خوش‌بینانه پیش‌بینی کرد که این تکنیک، کمک شایانی به بیماران خاص جراحی قلب باشد که نیاز به این عمل دارند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهارداشت: این تکنیک در مورد دریچه‌های ریوی و دریچه سه لختی، از مرحله ایده، طراحی، ساخت و اجرا، به طور کامل به همت تیم جراحی قلب دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام گرفته و در هیچ مرحله‌ای مشابه خارجی ندارد و به نام مرکز قلب شیراز و کشور ایران به ثبت رسیده است.