مسمومیت دانش‌آموزان به دانشجویان رسید

آرمان امروز- حميدرضا خالدي: مسموميت‌هاي سريالي دختران دانش آموز به شکل مشکوکي در 9 استان و 15 شهر ادامه دارد و در اين شرايط رئيس جمهور در اجتماع مردم شهرستان دشتي، اين مسموميت‌ها را ادامه جنگ ترکيبي دشمنان عليه مردم و دولت ايران عنوان کرده و گفته است: «دشمن با جنگ ترکيبي خود به دنبال ايجاد نااميدي در ميان مردم بود و به تازگي در جنگ رسانه اي به دنبال ايجاد استرس و دلهره ميان دانش آموزان و والدين هستند تا آشوب شکل بگيرد.» سيد ابراهيم رئيسي افزود: «در موضوع پيش آمده در مدارس وزير اطلاعات و وزير کشور را مامور کردم در اسرع وقت پيگيري کنند و گزارشات را به طور کامل در اختيار مردم قرار دهند.»  در اين شرايط يونيسف نيز هشدار داد: «مدرسه، پناهگاهي امن براي يادگيري کودکان و نوجوانان در محيطي ايمن و حمايتگر است. اين گونه حوادث مي‌تواند تاثير منفي بر نرخ بالاي آموزش کودکان، به ويژه دختران، که در دهه‌هاي اخير به دست آمده است، بگذارد.»
مسموميتها به دانشجويان رسيد
حالا مسموميت‌ها به دختران دانشجو نيز رسيده است و طبق گفته رئيس دانشگاه علوم پزشکي البرز، روز پنجشنبه در يکي از خوابگاه‌هاي دانشجويي در کرج تعدادي از دانشجويان مسموم شدند و همين امر باعث نگراني از آغاز فاز جديدي از مسموميت ها در کشور شده است. اما اينکه چرا اين مسموميت ها از دانش آموزان به سمت دانشجويان کشيده شده، يا اينکه چرا نهادهاي اطلاعاتي هنوز موفق به کشف عوامل اين مسموميت ها نشده‌اند، شهريار حيدري، يک عضو کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با يکي از روزنامه‌ها در رابطه با آن گفت: «حتي در مدارس کوچکي که شش محصل داشته باشند هم دولت نماينده‌اي از حراست قرار داده است که کار نهادهاي اطلاعاتي را انجام مي‌دهد.»
حمله  بيولوژيک است


محمد حسن آصفري -عضو کميسيون امورداخلي کشور و شوراها در مجلس به شفقنا در اين خصوص نيز گفت: «مسئولين دير متوجه شدند که مسموميت سريالي دانش آموزان يک اقدام بيولوژيک است لذا اطلاع رساني ضعيفي در اين موضوع داشتند و امروز بايد در شناسايي عامل يا عاملين اين اقدامات تعجيل کنند. مسئولين مربوطه بايد به طور دقيق در اين موضوع پاسخگو باشند، اما متأسفانه دير متوجه شدند که اين اقدام مي‌تواند «بيولوژيک» باشد لذا اطلاع رساني در اين زمينه بسيار ضعيف بود.»
براي بررسي بيشتر به سراغ يک نماينده مجلس شوراي اسلامي و عضو کميسيون آموزش رفتم و عليرضا پاک فطرت در گفت و گو با «آرمان امروز» به آنها پاسخ داده است.  
 همانطور که مستحضريد، رئيس جمهور در سخنان اخير خود اعلام کرده بود که مسموميتهاي اخير مدارس دخترانه توسط همانهايي انجام مي شود که اغتشاشها را رقم زده و بهدنبال ايجاد جنگ رواني در داخل کشور هستند. به نظر شما واقعا ماجرا به همين سبک و سياق است يا به صورت ديگري دنبال ميشود؟
البته اين را خود آقاي رئيس جمهور بايد پاسخ دهند، اما زماني‌که سلسله رخدادهاي چند ماهه گذشته را کنار هم قرار مي‌دهيم، شاهد هستيم که اين موضوع نيز ادامه همان تلاش‌هاي دشمنان براي ايران است. يعني زماني‌که دشمن از نظر نظامي و تحريم‌ها و حتي تبليغاتي که از طريق برخي رسانه‌ها مي‌کرد، نتوانست به نتيجه برسد و برعکس، اوضاع کشور همچنان آرام باقي ماند، به نظر مي‌رسد تصميم گرفته تا به روش و سبک و سياقي جديد، کشور را تهديد کند. روشي که به نوعي مي‌توان از آن به عنوان جنگي ناشناخته ياد کرد.
 يعني معتقديد اين مسموميتها  عمدي است؟
صد درصد؛ شک نکنيد از سوي جريان‌هاي معاند در آن سوي مرزها هدايت و رهبري مي‌شود
  اطلاعي داريد که آيا نهادهاي امنيتي موفق به کشف دليل اين مسموميتها و شناختن عوامل آن شدهاند يا خير؟
من اطلاعي در اين حوزه ندارم، ولي ماجرا از دو حالت خارج نيست. يا نيروهاي امنيتي هنوز موفق نشده‌اند تا دليل اين مسموميت‌ها و عوامل آن را کشف کنند يا موفق به اين کار شده‌اند، اما اطلاعات و اخبار آن را منتشر نمي‌کنند تا به سرمنشاء اين ماجرا برسند. ولي در هر دو صورت، اين مساله تاثيري در اصل ماجرا، يعني عمدي بودن آن و اينکه اين سلسله مسموميت‌ها ناشي از تلاش دشمنان کشور در آن سوي مرزها است ندارد.
  خب تصور مي کنيد دشمن چرا به فکر چنين ترفندي افتاده است؟
طبيعي است. مي خواهد ايجاد وحشت کند. مي خواهند مدارس ما را به تعطيلي بکشند. البته مطمئن باشيد که در اين مسير به مدارس هم اکتفا نخواهند کرد و در گام بعد دانشگاه ها را هدف قرار خواهد داد. همان‌طور که روز پنجشنبه نيز دختران دانشجو در خوابگاهي در البرز، مسموم شدند که نشان مي‌دهد اين نظريه درست است.
  ولي چرا تا الان دستگاه هاي امنيتي نتوانسته اند ماجرا را کشف کنند؟
اين را بايد رئيس جمهور پاسخ دهد چون به نظر مي‌رسد دستگاه هاي امنيتي ما بيش از پيش به علم روز مجهز شوند چون اين مساله به نظر مي‌رسد توطئه پيچيده‌اي است و نشان مي‌دهد که جنگ امروز ما جنگ موشک و بمب نيست که بخواهيم خودمان را به آن سرگرم کنيم. بلکه هم اينک جنگ ما جنگ بيولوژيک و جنگ رواني است که ساختارهاي بسيار پيچيده تري از جنگ هاي قديمي دارد. درست مانند دو سالي که دنيا درگيرکرونايي بود که به نظر مي‌رسد، آنهم دست ساخته بشر بوده باشد!
 در کنار تمام اين تفاسير در فضاي مجازي، نظريه ديگري هم مطرح شده است. اينکه اين مسموميت ها از سوي گروه هاي تندرو مانند طالبان يا گروهاي داخلي انجام مي شود. شما تا چه حد اين فرضيه را محتمل مي دانيد؟
فکر نمي کنم اين فرضيه درست باشد. چون اولا گروه‌هاي تندروي خارجي چنين امکانات و تکنولوژي پيچيده‌اي براي انجام اين امور را ندارند ضمن آنکه، آنها آنقدر هم بي‌تقوا نيستند که بخواهد به دختران آسيبي برسانند.  از سوي ديگر گروه‌هاي تندرو داخلي چرا بايد اين کار را انجام دهند؟‌ يکي از افتخارات دولت جمهوري اسلامي ايران اين است که همواره زمينه را براي ادامه تحصيل و کسب افتخار توسط زنان و دختران ايران فراهم کرده است.
نتبجه اين تدابير هم حضور زنان در عرصه‌هاي مختلف علمي و ورزشي و صنعتي و... داخلي و خارجي اشاره کرده که واقعا مايه مباهات و غرور آفرين است.