پشت پرده رد کمک ایران به لبنان

آرمان امروز: سفیر ایران در لبنان در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه العالم افزود: «پشت پرده این که لبنان کمک‌های ایران را دریافت نکرد، فشار‌های آمریکا بر این کشور بوده است.»
سفیر ایران در بیروت در اظهاراتی به دلایل عدم پذیرش کمک‌های ایران از سوی لبنان پرداخت.
«مجتبی امانی»، سفیر ایران در لبنان در اظهاراتی گفت که یکی از دلایل آمریکا برای برهم زدن روابط ایران و لبنان این است که نمی‌خواهد اطراف رژیم صهیونیستی، کشوری قدرتمند وجود داشته باشد.
وی در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه العالم افزود: «پشت پرده این که لبنان کمک‌های ایران را دریافت نکرد، فشار‌های آمریکا بر این کشور بوده است.» امانی تاکید کرد: در آن زمان اوراق توافق نامه صادرات انرژی به لبنان برای امضا به وزارت انرژی لبنان منتقل شد تا فرآیند انتقال انرژی آغاز شود؛ حتی کشتی‌ها آماده بودند تا این کار را به سرعت انجام دهند. همچنین قرار بود ظرف یک هفته پس از امضای قرارداد، سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های لبنان نیز تامین شود.


پیش از این وزیر انرژی و آب لبنان پس از دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت گفت که کشورش از هبه ایران برای تامین سوخت مورد نیاز نیروگاههای برق لبنان که با ابتکارعمل پیشنهادی دبیرکل حزب‌الله مطرح شد، استقبال می‌کند. «ولید فیاض»، وزیر انرژی و آب لبنان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مجتبی امانی سفیر ایران در بیروت اظهار داشت: این هبه، مانند همه هبه‌های کشورهای برادر و دوست، مورد استقبال قرار می‌گیرد. این هبه به ابتکارعمل سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله و پس از پیشنهاد جبران باسیل نماینده مجلس و رهبر جریان آزاد ملی لبنان در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی مطرح شد و سپس شخص نجیب میقاتی، نخست وزیر پیشبرد امور، این ابتکارعمل را برعهده گرفت، لذا با نبیه بری رئیس پارلمان دیدار کرد و تلفنی با معاون رئیس جمهور ایران ارتباط برقرار کرد و در نتیجه، به اتفاق آرا در عرصه سیاسی و ملی از این طرح استقبال شد. وی گفت: این ابتکارعمل از اهمیت راهبردی برخوردار است؛ چراکه نقطه شروعی برای اجرای طرح برق است که توسط این وزارتخانه تدوین شده و شامل افزایش ساعات تغذیه برق می‌شود و به تصویب هیئت وزیران رسیده است.