چه نیکوست ملت‌های عدالت‌خواه بیشتر با یکدیگر آشنا شوند

همزمان با رونمایی از نسخه اسپانیولی کتاب خاطرات دوران مبارزات رهبر انقلاب اسلامی در کاراکاس، پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به ملت‌های اسپانیولی زبان منتشر شد.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
اگر توانسته باشم به وسیله این کتاب با شما اسپانیولی‌زبانان ارتباط بگیرم، بسیار خرسند خواهم بود. این بخش کوتاهی از سرگذشت من است. چه نیکو است که ما و شما و همه ملت‌های عدالت‌خواه با یکدیگر بیشتر آشنا شویم و بیشتر هم‌افزایی کنیم. نیک‌روزی شما را از خدا می‌خواهم.


سیدعلی خامنه‌ای
کتاب سلول شماره ۱۴ خاطرات و زندگینامه آیت‌الله خامنه‌ای را در دوران مبارزه با رژیم دست‌نشانده استکبار و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی روایت می‌کند. این اثر ترجمه اسپانیولی کتاب «ان مع الصبر نصرا» است که پیش از این به زبان عربی منتشر و نسخه فارسی آن با عنوان «خون دلی که لعل شد» در اختیار علاقه‌مندان و اهالی کتاب قرار گرفته بود.
پخش سلام فرمانده با حضور وزیر ارشاد در کاراکاس
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفر دو روزه خود به کشور ونزوئلا پس از بازدید از نمایشگاه فرهنگی هنری ایران و نزوئلا در کاراکاس با برخی مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرد.
اسماعیلی در این دیدار ضمن ابراز سلام ملت و دولت ایران به دولت و ملت ونزوئلا از حضور در این کشور که با هدف توسعه روابط فرهنگی و همچنین حضور در نمایشگاه ایران و ونزوئلا و رونمایی از ترجمه اسپانیولی کتاب خاطرات مقام معظم رهبری با عنوان «سلول شماره ۱۴» انجام شده، ابراز خرسندی کرد.
محمدمهدی اسماعیلی در نخستین روز از سفر خود به کشور ونزوئلا در میان استقبال پرشور شرکت‌کنندگان و مخاطبان ونزوئلایی این نمایشگاه از بخش‌های مختلف این نمایشگاه بازدید کرد و به همراه تعداد زیادی از علاقه‌مندان به تماشای تئاتر «سلول شماره ۱۴» برگرفته از کتاب خاطرات مقام معظم رهبری با همین عنوان نشست.
اسماعیلی همچنین در پایان این تئاتر، اجراکنندگان و هنرمندان ونزوئلایی با در دست داشتن پرچم‌های ایران و ونزوئلا سرود «سلام فرمانده» را به زبان اسپانیولی اجرا کردند.
اسماعیلی در پایان تماشای اجرای نمایش و سرود از تمامی بخش‌های نمایشگاه از جمله مد و لباس، کودکان، صنایع دستی و کتاب بازدید به عمل آورد و با حاضران در این غرفه‌ها از جمله جوانان و کودکان به گفتگو نشست.
گفتنی است، نمایشگاه فرهنگی و هنری مشترک ایران و ونزوئلا به همت مؤسسه تنظیم و نشر دفتر مقام معظم رهبری و مؤسسه نسیم رحمت در کاراکاس برپا شده‌است.
در همین حال وزیر فرهنگ در ادامه برنامه‌های خود با حضور در مرکز اسلامی ونزوئلا با رئیس، مسئولان و برخی فعالان فرهنگی در این کشور دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار حجت الاسلام سهیل اسعد، رئیس مرکز اسلامی ونزوئلا به ارائه گزارشی از همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور، ترجمه و چاپ کتاب و اجرای برنامه‌های مناسب اشاره کرد و به معرفی بخش‌های مختلف مؤسسه پرداخت.
اسماعیلی هم ضمن ابراز خرسندی از همکاری‌های رو به رشد دو کشور در زمینه‌های مختلف به اشتراکات فراوان موجود به ویژه در موضوع مقاومت و مبارزه با استکبار و تروریسم رسانه‌ای اشاره کرد و این حوزه‌ها را زمینه‌ای مناسب برای همکاری‌های دو کشور به ویژه در حوزه ترجمه و نشر کتاب دانست.
از سوی دیگر محمدمهدی اسماعیلی با بیان اینکه باید حوزه فرهنگی متناسب با توسعه بخش‌های اقتصادی و سیاسی میان دو کشور گسترش یابد، گفت: امیدواریم در سفر آینده رئیس‌جمهور کشورمان به ونزوئلا هم شاهد آغاز دوره تاریخی و باشکوه روابط میان دو کشور از جمله در حوزه فرهنگی باشیم.
وزیر فرهنگ در ادامه برنامه‌های سفر خود به کشور ونزوئلا با ایوان جیل پپنتو وزیر امور خارجه ونزوئلا در کاراکاس دیدار و گفتگو کرد.
محمدمهدی اسماعیلی در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از اینکه به کشور دوست و برادر ونزوئلا سفر کرده‌است، گفت: روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور با اراده جدی در حال توسعه و گسترش است و به همین میزان هم باید در زمینه روابط فرهنگی که مورد توجه رهبران دو کشور است، برنامه‌ریزی و تلاش فراوان صورت گیرد.
کتابی که راهنمای مبارزه با استکبار است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی از ترجمه اسپانیولی کتاب خاطرات مقام معظم رهبری از دوران تبعید و زندان در دوران ستمشاهی با عنوان «سلول شماره ۱۴» را یکی از اهداف سفر به ونزوئلا برشمرد و گفت: این کتاب برای نخستین‌بار است که به زبان اسپانیولی ترجمه شده و قرار است از این نسخه که خطاب به ملت بزرگ امریکای لاتین است، رونمایی به عمل آید.
وزیر فرهنگ روابط فرهنگی را پیشران روابط در تمامی زمینه‌ها دانست و گفت: بنا داریم با توجه به مهیا بودن فضای ارتباطی سازنده میان دو کشور، در توسعه روابط فرهنگی گام‌های جدی‌تری را ترسیم کنیم.
وی در پایان ضمن تسلیت دهمین سالگرد درگذشت هوگو چاوز رئیس‌جمهور فقید ونزوئلا گفت: هوگو چاوز، شخصیت بزرگی است که در دوره معاصر برای تحقق عدالت و آزادی همانند یک قهرمان بزرگ تلاش کرد.
ایوان جیل پپنتو، وزیر خارجه ونزوئلا هم ضمن ابراز خرسندی از حضور وزیر فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در پایتخت ونزوئلا گفت: ونزوئلا سرزمین دوست و برادر دولت و ملت ایران است که به دنبال توسعه گسترده روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی میان دو کشور هستیم. وی در ادامه گفت: بسیار خرسندیم که نخستین نسخه ترجمه اسپانیولی کتاب خاطرات رهبر بزرگ جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا رونمایی می‌شود و این مسئله موجب خرسندی دولت و ملت ونزوئلا خواهد بود که این کتاب به عنوان راهنمای مبارزه با دشمن و نماد مقاومت و ایستادگی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
جیل پپنتو افزود: روابط فرهنگ دو کشور باید با توسعه بیش از پیش مواجه شود، زیرا محبت عمیق میان دو ملت ایران و ونزوئلا برقرار است و فرهنگ ایران، فرهنگی غنی است که برای جهانیان قابل‌احترام است و این فرهنگ و تمدن چندهزارساله برای جهانیان بسیار جذاب است.
وی در پایان گفت: فرهنگ ایران و اسلام برای ملت ونزوئلا از توجه و اهمیت خاصی برخوردار است و آموختن زبان و ادبیات فارسی می‌تواند به آشنایی بیشتر ما با فرهنگ و تمدن ایران اسلامی کمک کند.