روند عجیب خرید هواپیما در زمان تحریم ها!

چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات دو نفر از همدستان بابک زنجانی روزگذشته در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب (شعبه هم عرض) به ریاست قاضی باتجربه دستگاه قضاوت حجت الاسلام والمسلمین مقیسه برگزار شد.مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی در جلسه چهارم دادگاه برای ادامه دفاعیات در جایگاه حاضر شد و گفت: در جلسات قبل در ارتباط با عنصر مادی و معنوی مشارکت توضیحاتی دادم.
وی مدعی شد: هدف بنده کمک برای شکستن تحریم‌ها بوده است و چرخه خرید و فروش و حمل کالا به صورت زنجیره‌ای از عوامل مختلف بوده و قائم به شخص نبوده است.قاضی مقیسه گفت: حرف ما هم همین است. تشکیلات سازمان‌یافته‌ای برای رسیدن به مطامع مادی و بردن اموال بوده است.
شمس پاسخ داد: افراد دیگر نیز در این قضیه بوده‌اند که وزیر و رئیس بانک مرکزی آن را تایید کردند، همچنین شراکت بانک ملت خود یکی از عوامل اصلی بوده و برخی نهادهای دیگر در این قضیه دخالت داشتند و بنده فقط کارگزار حمل و عضوی از این زنجیره بودم.
قاضی مقیسه گفت: شما شرکت‌های جعلی را ایجاد کردید پس زنجیره‌ای بودن را قبول دارید، شما باید پول را به پیمانکاران می‌دادید نه اینکه صرف خرید هواپیما کنید.متهم ردیف دوم پرونده پاسخ داد: وظیفه بنده فروش نفت و برگرداندن پول نبوده است، بانک مرکزی را من ایجاد نکردم و محل ورود من موخر به این قضایا است.قاضی مقیسه گفت: شما جزء شرکای اصلی هستید و تنها کارگزار حمل نبوده‌اید.
شمس پاسخ داد: اینگونه نیست و مدارک آن موجود است.قاضی مقیسه گفت:‌ در قراردادی که بین زنجانی و شما بسته شده است، شما در سه بند متعهد شدید که پول نفت را برگردانید و در اینجا از نماینده دادستان می‌خواهم که قرارداد را قرائت کند.نجفی نماینده دادستان گفت: در بند ۱۲ کیفرخواست در صفحه ۲۱۹ مفاد کامل قراردادی که در تاریخ ۱۵/۹/۹۱ منعقد شده است آمده است که شرکت هواپیمایی اونور ایر توسط زنجانی به مبلغ ۲۵۵ میلیون دلار خریداری شود و بند د قرارداد جهت فروش نفت و محصولات است.وی ادامه داد: در بند دوم قرارداد ذکر شده که آقای شمس توانایی فروش نفت را دارد و بابت هر بشکه یک دلار کمیسیون بردارد. همچنین در بند ۵ قرارداد آمده که مسئولیت حفظ نفت در هر کشوری بر عهده شمس است بنابراین بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی این توافق نوعی قرارداد است.
شمس پاسخ داد: راجع به این تفاهم‌نامه توضیح می‌دهم. من مسئولیتی برای نگهداری و حفظ نداشتم تمام فروش‌ها توسط زنجانی صورت گرفته‌ است، از کیفر خواست به‌ صورت گزینشی برداشت شده و بنده مدارکی دارم که ثابت می‌کند در عمل اینگونه نیست.
قاضی مقیسه گفت: تفاهم‌نامه نبوده و قرارداد است.
متهم ردیف دوم پاسخ داد: اگر سوء نیت داشتم تفاهم‌نامه را امضا نمی‌کردم، من کلی غصه خوردم و مثال آش نخورده و دهن سوخته شدم.
قاضی مقیسه درادامه جلسه گفت: شما به مدیرعامل صندوق بازنشستگی نفت گفتید که من حاضرم نفت شما را نجات دهم.شمس گفت: خیر. آقای قاضی شما چرا به تاریخ محموله‌ها توجه نمی‌کنید؟
قاضی مقیسه گفت: توصیه وکیل شما است که این مسئله را نپذیرید؛ اما شما تعهد دادید که نفت را بفروشید و پول آن را برگردانید.شمس گفت: محل ورود من موخر به این قضایا است و وقتی ال‌سی باز می‌شود یعنی کار فروش آغاز شده است.نجفی نماینده دادستان تصریح کرد: چه کسی گفته که بازگشایی ال‌سی به معنای فروش نفت است؟ درواقع فروش زمانی آغاز شد که در جلسه‌ای با حضور شما و مدیرعامل صندوق بازنشستگی نفت، بابک زنجانی بحث 300 میلیون وام را با حواله‌های مجعول مطرح و ایجاد اعتماد کرد و تمام ردیابی‌ها از طریق وزارت اطلاعات انجام شده است.
شمس گفت: اسناد موجود است و صرافی سفیر آلتین یک دلار به من پول نداده است.شمس متهم نفتی در ادامه دفاعیات خود گفت: جناب آقای رئیس اگر اصل در محکوم کردن من است پس دیگر دفاعیات من فایده‌ای ندارد.این متهم نفتی اظهار کرد: بر اساس تاریخ قراردادها حمل بار در شهریور ماه انجام شده است. یعنی قبل از برج 9 که من وارد همکاری شده‌ام. قبل از من 7 محموله نفتی
جابه جا شده است.
قاضی مقیسه اظهار کرد: محموله نفت از خارک به مالزی رفته و بلاتکلیف مانده است شما گفتید نفت را به قیمت ارزان می‌گیریم و آن را می فروشیم و پولش را خرج مطامع خود می‌کنیم. شما با LC های جعلی نفت را خریداری کرده‌اید.وی ادامه داد: اعتماد به شما
از جایی شروع شد که فکر شد شما استاد دانشگاه هستید و در این کار می‌توانید کمک موثر داشته باشید. اینها باعث شد که به شما اعتماد شود وگرنه
بابک زنجانی در حوزه نفت اصلا سابقه‌ای نداشته است.مهدی شمس در پاسخ گفت: تاریخ قراردادها کاملا مشخص است اسناد حمل هم کاملا وجود دارد. نقش من در معرفی زنجانی موثر نبوده و بنده عامل اعتماد سازی نبوده‌ام. حرف و اظهارات زنجانی دلیل مجرمیت من نیست.در ادامه رسیدگی نجفی نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفته و در دفاع از کیفرخواست گفت: مبلغ 225 میلیون از پول نفت صرف خرید هواپیما شده است. اینکه پرداخت پول از طریق چک باشد یا نقدی یا راه‌های دیگر زیاد مهم نیست. حرف این است که پولی که از فروش نفت به دست آمده به جای اینکه بازگردد صرف خرید هواپیما شده است.
متهم نفتی در پاسخ به نماینده دادستان گفت: تمامی پرداخت‌ها به صورت مستقیم و بین شرکت‌ها انجام شده است یعنی به گونه‌ای نیست که فرد در آن دخالت داشته باشد. همین شرکت فال مستقیما و به دستور زنجانی و "ص" پول‌ها را به شرکت اونور ایر پرداخت کرده است و بنده اصلا دخالتی نداشته‌ام.
شمس در توضیح این موضوع گفت: مدیر عامل شرکت HK قصد فروش نفت را داشته است در چین فقط سه شرکت می‌توانند خرید نفت را انجام دهند که یکی از این شرکت ها ارتش چین است. در این خصوص یک خانم چینی به عنوان نماینده ارتش چین وارد شد که می‌خواست نفت را خریداری کند. در اینجا من دخالتی نداشته‌ام. باید اعتبار سنجی کنند که یک بانک و یک شرکت چقدر اعتبار دارد. اینکار وظیفه من نبوده است .وی ادامه داد: جناب آقای رئیس، حضرت علی (ع) می‌فرمایند " حق را بگویید حتی اگر به ضررتان باشد" واقعیت این است که بانک ما درآن زمان شرایط بد را تجربه می‌کرد. بانک‌ها همه قفل بودند و در تحریم به سر می‌بردند. در آن زمان به جز نیروی انتظامی ، سپاه و بخش خصوصی کسی نمی‌توانست نفت را بگیرد. اما زنجانی این کار را کرد. در این 4 سال اخیر این حرف که شما کاسبان تحریم بوده‌اید مانند پتک به سر من زده می‌شود. در صورتی که قصد من کمک بوده است. البته که همه در آن زمان قصد کمک داشتند اما کسی کاری انجام نمی‌داد. در آن زمان وزیر نفت شجاعت این کار را داشت واین کار را کرد.
وی به روند خریداری هواپیما اشاره و بیان کرد:
ما برای خرید هواپیما باید با یک فروشنده خارجی یک قرارداد صوری می‌بستیم تا بتوانیم خرید خود را انجام دهیم سپس باید این هواپیما را به یک جزیره آزاد منتقل می کردیم تا کسی متوجه نشود برای ایران است. شمس در ادامه دفاعیات خود
گفت: بابک زنجانی به من زنگ زد و گفت ما از شما برای دورزدن تحریم‌ها درخواست کمک داریم. من از طریق دوستانم وآقای "ی" پیگیر این افراد شدم که گفتند زنجانی محل نفوذ نظام است لذا من به قصد دورزدن تحریم‌ها وارد این کار شدم.وی عنوان کرد: در آن زمان میزان فروش نفت از 4 میلیون بشکه به 700 هزار بشکه رسیده بود. کسی اجازه نمی‌داد که کشتی ایرانی در بنادرش پهلو بگیرد. حتی کشتی‌های ما را بیمه نمی‌کردند. جناب آقای قاضی فروش نفت یک کار بسیاری پیچیده است چه برسد به اینکه شرایط تحریم هم شامل حال ما شده بود.قاضی مقیسه رئیس شعبه 28 دادگاه انقلاب در ادامه رسیدگی خود خطاب به متهم گفت: بله تمام کارهای شما طاقت فرسا و در جهت فروش نفت بوده است. اما نتیجه کار شما چه چیزی بوده است. شما بعد از این همه کاری که کرده‌اید پولی را برنگردانده‌اید حتی تاکنون یک سند واقعی را رونکرده‌اید بلکه همه اسناد شما جعلی بوده است.
شمس در پاسخ به اظهارات قاضی مقیسه گفت: بنده همانطور که قبلا هم گفته‌ام یک برگ را جعل نکرده‌ام. صدور LC جعلی و این قبیل موارد مربوط به آقای زنجانی است من هر آنچه که پول گرفته‌ام پس داده ام من فقط یک کارگزار بوده ام .
وی اظهار کرد: شرکت فال حسب دستور زنجانی پول ها را به شرکت اونور ایر پرداخت کرده است. هدف من از وارد شدن به دعوای حقوقی با شرکت فال فقط دلسوزی بوده است. به خداوند قسم من از نیت زنجانی اطلاع نداشته ام.قاضی مقیسه خطاب به متهم اظهار کرد: شما در اظهارات خود گفته‌اید که بابک زنجانی گفته است که شرکت نفت پول خود را می خواهد من چکار کنم؟ بابک زنجانی گفته است که ول کن این حرفها را و شما به جای اینکه قبول نکنید وپول‌ها را پس بدهید رفته‌اید دنبال خرید هواپیما وهتل و مسائل دیگر.
شمس گفت: در صفحه 76 دادنامه آمده که
مدیر عامل شرکت HK ادعا کرده هیچگونه اسناد حمل و باربری به بابک زنجانی داده نشده است. اما طبق مدارک مالکیت محرز شده است. بنده در زمان انعقاد تفاهم‌نامه وزرا اصلاً ایران نبودم. من طرف قرارداد آقایان نبودم. شمس همچنین گفت: در سال 90 وزیر از بابک زنجانی تقدیر و تشکر کرده و اسناد آن هم موجود است. این یعنی وزیر به زنجانی اعتماد داشته است. بنابراین با اعتماد شخص وزیر نفت به زنجانی فروخته شده است و وزیر نفت به خوبی با زنجانی آشنا بوده است وقتی همه آقایان تایید کرده‌اند شما می‌گویید من معرفی کردم؟
قاضی مقیسه گفت: آیا فروختن 18 میلیون بشکه نفت و 10 کشتی نفت و 1 میلیارد و 200 میلیون یورو مسئله‌ای جزئی است و اخلال در نظام اقتصادی کشور محسوب نمی‌شود؟ این پول‌ها باید به پارس جنوبی می‌رفت و تولید ملی انجام می‌شد.
وکیل شمس گفت: آقای رئیس اگر نفت‌ها آتش می‌گرفت خوب بود؟قاضی مقیسه پاسخ داد: هیچ‌گاه آتش نمی‌گرفت. نباید که براساس اما و اگر و شاید صحبت کرد. 1 میلیارد و 200 میلیون یورو به جای مصرف در تولید داخلی صرف خرید هواپیما و خرید زمین در بالای شهر شده است.متهم ردیف دوم تصریح کرد: بحث اقتصاد در زمان تحریم مهم است. در آن زمان کلیه فعالیت‌های خارجی ایران متوقف شده بودو نفتی که صادر می‌شد پول آن به کشور وارد نمی‌شد و پول‌ها یا بلوکه می‌شد و یا به قول برخی آقایان جنس بنجل وارد می‌کردند.
وی ادامه داد: آقای جهانگیری معاون اول دولت در روزنامه شرق در تاریخ 9/11/94 گفتند که 950 میلیارد دلار در 8 سال نفت فروخته شده بود و 4 سال قبل‌تر از آن هم به قول خود آقایان ما بحران نفتی داشتیم اما سوال اینجاست که چرا تا سال 86 پیشرفت پارس جنوبی خوب بوده است. مشخص است که در اینجا بحث، بحث مدیریتی است بنده به عنوان یک اقتصاددان می‌گویم که تمام بودجه مملکت صرف امور جاری می‌شود و نه امور عمرانی. بنابراین اشکال در سوء مدیریت بوده است.قاضی مقیسه گفت:اگر 1 میلیارد و 200 میلیون یورو را به پیمانکاران می‌دادید و پول را درجای خود هزینه می‌کردید قطعاً رشد نفت داشتیم.قاضی مقیسه گفت: بنده نسبت به شما ذهنیتی ندارم. من می‌گویم مبلغ 1 میلیارد و 200 میلیون یورو که پول زیادی هم هست، چه شده است؟
شمس اظهار کرد: بله درست است این پول، پول زیادی است اما نباید آن را گردن من انداخت. بنده در خصوص شرکت فال نقش معرّف نداشتم بلکه اسناد نشان می‌دهد که خود زنجانی این شرکت را معرفی کرده است. من نمی‌خواهم طرفداری شرکت فال را بکنم، به طوری که با آنها دشمنی سرسختی هم دارم. اما واقعیت این است که گفته می شود شرکت فال ورشکست شده کذب محض است چون این شرکت در یک دعوای حقوقی با یک شرکت دیگر به طور قطعی برنده شده بود و مبلغ زیادی از آن شرکت طلب داشت.وی عنوان کرد: کل این قرارداد بستن با شرکت فال طی 11 روز انجام
شد. چون بابک زنجانی می‌گفت که من از طرف شرکت نفت برای فروش نفت تحت فشار هستم. این شرکت ضمانتنامه داد که هر مشکلی پیش بیاید من
جبران خسارت می‌کنم به طوری که حتی کشتی ها آمدند برای تخلیه بار و من اجازه ندادم گفتم اول اجازه دهید قراردادها بسته شود سپس نفت را تخلیه کنید.قاضی مقیسه گفت: شما وقتی نفت را دادید به شرکت فال، بخشی از پول آن را گرفته اید، این یعنی اینکه شما از فروش نفت توسط فال رضایت داشته‌اید وگرنه برای چه آن پول را گرفته‌اید.شمس افزود: شرکت نفت بدون اجازه نفت را فروخته است. به همین دلیل من از شرکت فال شکایت کرده‌ام.به گزارش میزان، جلسه چهارم رسیدگی به اتهامات متهمان ردیف دوم و سوم پرونده فساد نفتی پایان یافت و ادامه رسیدگی به این پرونده به دوم مرداد ماه موکول شد.