فاصله ۲۰ درصدی «نمایشگاه کتاب»  تا خودگردان شدن  

جوان آنلاین: رئیس سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در نشست خبری از این رویداد با تعبیر بزرگ‌ترین اجتماع فرهنگی مردم ایران یاد کرد که سال گذشته توانسته است ۸۰ درصد هزینه خود را تأمین کند. وی همچنین از میزبانی ۲هزار و ۶۱۹ناشر داخلی و حدود ۶۰ ناشر خارجی با ۵۰هزار عنوان کتاب خبر داد. برخورد جدی با پخته‌خوارها، ویژه‌برنامه «رویداد نشر ایران»، پاسداشت مقاومت مردم غزه و فلسطین و بزرگداشت مقام دختر از دیگر اتفاقات مهم این دوره از نمایشگاه کتاب تهران است. 
به گزارش «جوان»، نشست خبری سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران روز گذشته در مصلای امام خمینی برگزار شد. یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی و رئیس سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در ابتدای این نشست خبری با اشاره به شعار این دوره نمایشگاه کتاب تهران «بخوانیم و بسازیم»، گفت: نمایشگاه کتاب تهران به‌عنوان بزرگ‌ترین اجتماع فرهنگی مردم ایران، حول محور و موضوع دانش و آگاهی و کتاب شکل می‌گیرد که با اهتمام دستگاه‌ها و نهاد‌های مختلف در سطح ملی و شهر تهران برگزار می‌شود. امسال ناشران در دو بخش مجازی و فیزیکی در این رویداد حضور دارند. امیدواریم نمایشگاه کتاب امسال که از ۱۹ تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود به نقطه عطفی در ارتقای دانش و پیشرفت حوزه کتاب و کتابخوانی در کشور تبدیل شود. پیش‌بینی می‌کنیم حجم مراجعه و استقبال از نمایشگاه نسبت به سال گذشته بیشتر باشد. بنابراین تقاضا داریم مردم حضور خود را در روز‌های مختلف، به‌ویژه روز‌های آغازین تقسیم کنند تا کمتر با تراکم روبه‌رو شویم.   حرکت به سمت خودگردانی نمایشگاه
احمدوند درباره شفافیت مالی در برگزاری نمایشگاه کتاب تهران گفت: نمایشگاه کتاب تهران هیچ ردیف بودجه‌ای در مجلس ندارد. بنابراین تصور اینکه بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشور، بودجه مستقل دارد، اینگونه نیست. پیشنهاد دادیم، اما موفق نشدیم یک ردیف بودجه بگیریم، از محل بودجه‌های حمایت از حوزه نشر و کتاب، اعتباری برای نمایشگاه کتاب در اختیار معاونت فرهنگی قرار می‌گیرد. 
وی افزود: نمایشگاه با ادامه روند سابق، در معرض تعطیلی قرار گرفته بود، درحالی‌که امروز به نمایشگاه خودکفا نزدیک می‌شویم. تلاش شده طی دو، سه دوره گذشته، حجم کمک دولت و بودجه‌ای که از دولت بابت حمایت دریافت می‌شود کاهش پیدا کند. سال گذشته ۸۰ درصد هزینه از محل درآمد اختصاصی تأمین شد و ۲۰ درصد برعهده دولت و حوزه کتاب بود و امسال هم این روند ادامه داشت. هزینه‌های برگزاری نمایشگاه با توجه به هزینه‌های بخش مجازی و آثار تورم سنگین است، اما میزان اتکای نمایشگاه به دولت کمتر شده است. بقیه هزینه‌ها از سوی حامیان مالی، محل اجاره غرفه و هزینه تبلیغاتی و کمک سایر حامیان تأمین می‌شود که دستاورد بزرگی است. 


رئیس نمایشگاه کتاب تهران به برنامه‌های فرهنگی نمایشگاه اشاره کرد و ادامه داد: برنامه‌های ویژه برای «غزه» و فلسطین با هدف پاسداشت مقاومت مردم غزه پیش‌بینی و برنامه‌های مختلفی با حضور چهره‌های فرهنگی و اصحاب قلم و تقدیر از نویسندگان و مترجمان حوزه فلسطین تدارک دیده شده است. به مناسبت همزمانی دهه کرامت با نمایشگاه کتاب تهران نیز ویژه‌برنامه «بزرگداشت مقام دختران ایران» برگزار خواهد شد. 
احمدوند به حضور گسترده ناشران در دو بخش مجازی و فیزیکی نمایشگاه اشاره و بیان کرد: نمایشگاه در دو بخش حضوری و مجازی امسال هم استمرار دارد و تعداد قابل توجهی از ناشران علاوه بر بخش مجازی در بخش حضوری، کتاب‌های خود را عرضه می‌کنند. با توجه به هماهنگی با شرکت ملی پست، ارسال بسته‌ها با شرایط مطلوبی انجام خواهد شد. حضور کتابفروشان با رفع نواقص نمایشگاه سال گذشته، امسال ادامه دارد. 
وی درباره بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ توضیح داد: حدود ۶۰ ناشر خارجی امسال در نمایشگاه کتاب تهران حاضر هستند، حدود ۵۰ هزار عنوان امسال عرضه خواهد شد و با توجه به حجم بار دریافتی پیش‌بینی می‌شود حجم کتاب‌های خارجی، ۷۰ تن باشد.   برخورد با پخته‌خوار‌ها
رئیس سی‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران درباره ویژه‌برنامه «رویداد نشر ایران» در نمایشگاه کتاب تهران افزود: میزبان برنامه‌ای با عنوان «رویداد نشر ایران» در روز‌های ۲۴‌تا‌۲۶ اردیبهشت در بخش خارجی خواهیم بود که با هدف معرفی ظرفیت نشر ایران به کارگزاران منطقه‌ای است. ۲۰ کشور از ناشران و کارگزاران ادبی در این رویداد حضور دارند از مراکز چاپ و فروش کتاب و مراکز مختلف بازدید خواهند داشت که می‌تواند شروع ارتباط با نشر بین‌الملل باشد. 
احمدوند درباره حضور کتاب‌سازان در نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ گفت: ناشری با عنوان کتابساز نداریم؛ آن‌ها پخته‌خوار هستند و از گریزگاه‌ها و خلأ‌های قانونی برای انتشار کتاب استفاده می‌کنند. همچنین کتاب‌هایشان با تخفیف زیاد ارائه می‌شود، اما امسال تلاش شده اگر محرز شد ناشری آثار ناشران دیگر را غیرقانونی کپی کرده در نمایشگاه حضور نداشته باشد؛ برای تحقق این هدف، به کار جمعی و گروهی نیاز داریم. در بازار کتاب آثار و بسته‌بندی کیفی است؛ برای ایجاد مانع، برخورد باید قانونی باشد؛ تدبیر شده تا از انتشار آثار مشابه جلوگیری شود. اگر تخلفی شکل بگیرد، احکامی صادر می‌شود. ممنوعیت حضور و کاهش متراژ غرفه از جمله احکام صادر شده است که امسال لحاظ شده، بنابراین دو ناشر نتوانستند در نمایشگاه کتاب امسال حضور داشته باشند. 
در ادامه این نشست، علی رمضانی، قائم‌مقام سی‌وپنجمین دوره نمایشگاه کتاب تهران نیز با بیان اینکه امسال بیش از ۷۰ دستگاه مختلف در برگزاری نمایشگاه مشارکت دارند، گفت: همه ناشران، سومین سال پیاپی در فضای مسقف جانمایی شدند و در بخش ناشران دانشگاهی، آموزشی و کودک افزایش فضا داشتیم. سه در جدید و حدود ۵ هزار پارکینگ به ظرفیت مصلا اضافه شده است.
رمضانی درباره یارانه خرید از نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ برای مشمولان بیان کرد: میزان یارانه اختصاص یافته به طلاب و دانشجویان مبلغ ۷۰۰هزار تومان است که ۴۰ درصد حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حامیان مالی است و ۶۰درصد آورده دانشجویان. استادان و اعضای هیئت علمی ۸۰۰هزار تومان اعتبار دارند.