از کتابخانه رهبری تا مسئولان کتاب‌نخوان!

تصویری که اخیراً از رهبر معظم انقلاب در کتابخانه شخصی‌شان منتشر شده، کتاب‌هایی را نشان می‌دهد که با نگاهی گذرا به عناوین آن‌ها می‌توان فهمید که چرا ایران اسلامی اکنون مقتدرترین و امن‌ترین و از همه مهم‌تر عزتمندترین کشور منطقه است. 
جز این هم نباید انتظار داشت. کشوری که رهبرش بیش از هر چیز با کتاب مأنوس باشد، اگر علم در ثریا هم باشد آن را فتح خواهد کرد، اما‌ای کاش مسئولان جمهوری اسلامی نیز به تأسی از پیر فرزانه انقلاب با کتاب مأنوس بودند. 
نگاهی به عناوین کتاب‌هایی که در تصویر تازه منتشر شده از رهبر انقلاب در کتابخانه شخصی ایشان دیده می‌شوند در نوع خود جالب توجه و قابل تأمل است. فیلسوفان و متفکرانی که نام آن‌ها هم به لحاظ جغرافیایی شرق تا غرب عالم را فراگرفته و هم به لحاظ تاریخی نام آن‌ها عمق زمان را شکافته و از پیش از میلاد مسیح تا دوران معاصر را دربرگرفته است. منطق معرفت در نظر غزالی اثر دکتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی، تحلیل ذهن اثر برتراند راسل، شرح رسائل فارسی سهروردی اثر سیدجعفر سجادی، جهان باز اثر کارل پوپر، ترجمه الهیات شفا از آیت‌الله محمدمهدی گیلانی، ترس و لرز اثر کر کیگارد، فلسفه حقوق بشر از آیت‌الله جوادی‌آملی، جمهور اثر افلاطون، شرح مبسوط منظومه اثر شهید مطهری، مبادی مابعدالطبیعی علوم نوین اثر ادوین آرتور برت، شرح اسفار اربعه اثر آیت‌الله مصباح‌یزدی، اصول حکومت آتن اثر ارسطو، نهایه الحکمه اثر علامه طباطبایی، رساله منطقی فلسفی اثر لودویگ ویتگنشتاین، شرح حال و آرای فلسفی ملاصدرا از سیدجلال‌الدین آشتیانی، آشنایی ایرانیان با فلسفه‌های جدید غرب اثر کریم مجتهدی و فلسفه هگل از والتر ترنس ستیس بخشی از این کتب را تشکیل می‌دهند. 
به‌طور عادی این صرفاً بخشی از کتابخانه‌ای است که می‌دانیم دارنده آن تنها برای نمایش آن را مجموع نکرده و با آن انس و الفتی دیرینه دارد. برخلاف کتابخانه‌هایی که چه بسا در اماکن، محافل و منازل باشند و صاحبان آن انبوهی را مجتمع کرده باشند، اما سراغی از آن‌ها گرفته نشود. کتاب اگر خوانده نشود به کار نمی‌آید و بود و نبودش تفاوتی حاصل نخواهد کرد، اما ما امروز می‌توانیم مدعی باشیم کتابخوان‌ترین شخصیت سیاسی جهان امروز رهبر معظم انقلاب هستند. نکته اینجاست که تنوع آثاری که ایشان برای مطالعه به آن اهتمام دارند نیز مایه مباهات است. کتاب‌هایی که ذکر آن رفت بیشتر آثار فیلسوفان و فرهیختگان فکری است، اما کیست که نداند رهبری برای مثال یک رمان‌خوان حرفه‌ای نیز هستند. در میان کتابخوان‌های حرفه‌ای کمتر کسی را می‌توانید پیدا کنید که هم ادبیات جهان موضوع علاقه‌مندی‌های او باشد و طیفی وسیع از کتب داستانی داخلی و خارجی را درنوردیده باشد و هم در مطالعه اندیشه، علم و فلسفه دستی بر آتش داشته باشد. چه بسیار سیاستمدارانی که از آن‌ها به عنوان کتابخوان در تاریخ یاد شده، اما تک‌بعدی بودن حوزه مطالعه آن‌ها غیرقابل انکار است. هر قدر هم که یک سیاستمدار اهل خواندن باشد اگر پهنای مطالعات خود را به حوزه‌ای محدود منحصر کند نسبت به بخش‌هایی از واقعیت اجتماعی و تاریخی بی‌نصیب خواهد بود و هرچند بسیط بودن به امر حقیقت نیز می‌تواند محدود به دانش‌های بشر ساخته نباشد، اما قطعاً بخش قابل توجهی از حقیقت را باید در میان میراث بشری جست‌وجو کرد. 
چه خوب بود سیاستمداران ما هم نه در حرف، بلکه در عمل اهل مطالعه بودند و شب‌ها با کتاب سر بر بالین می‌گذاشتند و مشتری کتاب و مبلغ کتابخوانی بودند.‌ای کاش برای مثال این روز‌ها که نمایشگاه کتاب تهران دایر است، هر کدام از سیاستمداران ما در قوای سه‌گانه از مجلس شورای اسلامی گرفته تا قوه قضائیه و دولت دست‌کم یک کتاب به مردم معرفی می‌کردند و از تجربه شیرین خواندن کتاب سخن به میان می‌آوردند. البته این وقتی خوب بود که نه به انگیزه خودنمایی و گرفتن ژست، بلکه با اعتقاد قلبی و درک عمیق فکری رقم بخورد و اگر غیر از این باشد تأثیری نخواهد داشت. کاش سیاستمداران ما می‌توانستند در سخنانشان در طول سال‌های پشت میز نشستن دست‌کم به ۱۰ کتاب خوب ارجاع بدهند. هر سیاستمدار اگر ۱۰ کتاب خوب را تبلیغ کند، سالانه چند کتاب در کشور تبلیغ می‌شود؟