منتخبان مجلس دوازدهم چقدر هزینه کردند؟

دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی (11اسفندماه) سال گذشته برگزار شد که انتخابات در 22حوزه به دور دوم کشیده شد و 21اردیبهشت ماه سال‌جاری این مرحله نیز برگزار شد و با تأیید انتخابات از سوی شورای نگهبان، پرونده دوازدهمین دوره انتخابات مجلس بسته شد.
ازآنجا که شفافیت همواره یکی از مطالبات مردم و شعارهای منتخبان مجلس شورای اسلامی است، ازاین‌رو در این دوره «قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی» مصوب سال 1398اجرایی شد.
محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات کشور، درباره سامانه شفافیت مالی انتخابات و نحوه کارکرد آن، گفته بود: امسال برای اولین‌بار قانون شفافیت و تأمین منابع مالی تبلیغات انتخابات مجلس، مصوب سال 1398، اجرایی می‌شود. ما براساس تکلیف قانونی، از سامانه‌ مالی انتخابات رونمایی کردیم؛ پایگاهی که نامزدها اطلاعات مالی‌شان را ثبت می‌کنند.وی در همین‌ باره اضافه کرد: طبق این قانون، نامزدها موظفند منابع اخذشده و دارایی‌هایشان را که برای تبلیغات استفاده می‌کنند، در این سامانه وارد کنند. براساس قانون، چهار هزینه برای نامزدها متصور شده است که باید منابع‌شان را مصروف کنند.
به‌گفته دبیر ستاد انتخابات، اموال و دارایی‌های کاندیدا به‌همراه کمکی که از احزاب و گروه‌های سیاسی و اشخاص حقیقی می‌گیرد طبق قانون باید به‌‌منظور «برپایی ستاد انتخاباتی»، «تبلیغات مجاز»، «برپایی تجمعات» و همچنین «هزینه‌ حق‌الزحمه عوامل اجرایی» مصرف کند.اسلامی با بیان اینکه موارد مذکور باید در سامانه شفافیت ثبت شود، اظهار داشت: همچنین یک سقف برای تبلیغات و یا گردش مالی تبلیغات انتخاباتی نامزدها درنظر گرفته شده که متناسب با جمعیت، پراکندگی جغرافیایی و تعداد کرسی نمایندگی در حوزه انتخابیه تعریف شده است.
بنابر این گزارش، تمامی هزینه‌کردهای انتخاباتی باید به اسناد مالی مستند باشد و باید منابع مالی و هزینه‌ها از طریق شماره حسابی که از نامزدها در دوران ثبت‌نام اخذ می‌شود، انجام شود.
در ادامه هزینه‌کردهای انتخاباتی چند تن از منتخبان مجلس دوازدهم را می‌خوانیم؛ برخی از اعداد حدودی و به میلیون تومان است:
    جعفر قادری نماینده شیراز حدود 500میلیون
   ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف‌آباد حدود 400میلیون
   محمدصالح جوکار نماینده یزد 567میلیون تومان
   حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی نماینده بم 400میلیون
   غلامرضا نوری قزلجه نماینده بستان‌آباد حدود 600میلیون
   احمد راستینه نماینده شهرکرد حدود 740میلیون
   بیژن نوباوه‌وطن نماینده تهران 50میلیون
   سیدجلیل میرمحمدی نماینده تفت و میبد حدود 480میلیون
   حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه نماینده ملایر حدود 750میلیون
   حجت‌الاسلام جواد نیک‌بین نماینده کاشمر 560میلیون
   آرا شاوردیان نماینده مسیحیان ارمنی‌ شمال 250میلیون
   رضا حاجی‌پور نماینده آمل حدود 850میلیون
   سلمان اسحاقی نماینده قائنات حدود 230میلیون تومان
همچنین برخی از منتخبان مجلس دوازدهم ازجمله علیرضا عباسی منتخب مردم کرج و عضو فعلی کمیسیون کشاورزی مجلس درباره هزینه‌کردهای انتخاباتی خود گفت: در این دوره 47میلیون و هفتصد هزار تومان هزینه انتخاباتی کرده‌ام که این هزینه‌کرد طبق حسابی که باید براساس قانون معرفی می‌کردیم انجام شده است.
نماینده کرج عنوان کرد: برای دوره یازدهم نیز 13میلیون هزینه انتخاباتی داشتم که این نیز اعلام عمومی شده بود و اموال و دارایی خود را در این دوره و دوره قبل نیز به قوه قضاییه اعلام کردم و همه این موارد رسانه‌ای هم شده است تا رأی‌دهندگان و مردم هم در جریان آن قرار گیرند.
روح‌الله متفکر آزاد منتخب مردم تبریز و عضو هیأت رئیسه مجلس نیز در گفت‌وگو با تسنیم، عنوان کرد: در دوره دوازدهم 374میلیون و چهارصد و هفتاد و یک هزار تومان برای تبلیغات انتخابات هزینه کردم و در دوره قبل نیز 158میلیون تومان هزینه شد که از محل پس‌اندازهای شخصی و خانوادگی و کمک‌های مردمی بود و اسپانسری نداشتم.
منتخب مردم تبریز در مجلس دوازدهم گفت: علاوه بر اینکه باید هزینه‌کردهای انتخاباتی و میزان اموال و دارایی‌ها در اول و آخر دوره نمایندگی طبق قانون به قوه قضاییه اعلام شود، در راستای شفافیت به رأی‌دهندگان و مردم نیز اعلام شود که این موضوع به سالم‌سازی انتخابات کمک می‌کند.
همچنین میثم ظهوریان منتخب مردم مشهد و کلات نیز عنوان کرد که برای انتخابات 250میلیون هزینه کرده که آن را به‌صورت شفاف اعلام کرده است.
علاوه بر این، روح‌الله نجابت نماینده و منتخب مردم فارس در مجلس نیز در صفحه شخصی خود در فضای مجازی از هزینه‌کرد 260میلیون و 950هزار تومان خبر داده بود و علی‌اصغر نخعی منتخب مردم مشهد و کلات نیز هزینه‌های انتخاباتی خود را اعلام عمومی کرده است.