گیشه؛ مقهور برنامه های تبلیغاتی نامزدها

  [ شهروند ]  سینمای ایران در هفته اول تابستان یکسره تحت‌تأثیر انتخابات ریاست‌جمهوری بود. فضایی پر از هیجان و بحث درباره آینده ایران که هر فیلمی با هر درجه از هیجان در برابر آن خسته‌کننده به‌نظر می‌رسد. برای همین هم هست با اینکه سینمای ایران هفته گذشته مجموع فروش خود را تنها در حدود صدروز به مرز 600میلیارد تومان رساند، بیش از ۱۹ فیلمی که روی پرده در حال رقابت هستند، هیچ‌کدام توان خروج از زیر سایه انتخابات و هیجان‌هایش را نداشتند و نتوانستند روند روبه‌رشد فروش سینما را ادامه دهند. نتیجه؛ فروش فیلم‌ها در هفته اول تابستان نسبت به سه ماه بهاری سینمای ایران اندکی کاهش یافت و روند افزایشی گیشه‌ها متوقف شد، همانطور که گفته شد، تا حد زیادی تحت‌تأثیر انتخابات بود...

سمفا- که آمارهای فروش سینمای ایران را به‌صورت لحظه‌ای به‌روز می‌کند- در آماری که از فروش فیلم‌ها تا پایان شنبه ۹ تیر ماه ارائه داده؛ نوشته که فیلم‌های روی پرده سینمای ایران از آغاز اکران نوروز تا ساعت 24شنبه نهم تیرماه ۹ میلیون و ۹۹۹ هزار و ۳۷ نفر مخاطب داشته و این حضور فروشی نزدیک به ۵۷۹ میلیارد و ۹۵ میلیون و ۸۳۹ هزار تومان را برای سینمای ایران به ارمغان آورده است.
اما از این فروش؛ ۴۳ میلیارد تومان متعلق به هفت روز گذشته بوده که نشان از این دارد سینمای ایران در این هفته به‌شدت تحت‌تأثیر اتفاقی به بزرگی انتخابات بوده و این هم موجب کاهشی آشکار در فروش فیلم‌ها شده است. درواقع حضور ۷۰۵ هزار و ۷۳۱ نفر در سالن‌های سینما و فروش ۴۳ میلیارد و ۴۸۰ میلیون و ۵۸۰ هزار تومانی حاصل از این حضور فیلم‌ها نشان می‌دهد که فضای انتخاباتی که در طول هفته گذشته در کشور جریان داشت، کاهشی آشکار را در مجموع رقم فروش فیلم‌ها نسبت به هفته‌های گذشته موجب شده است که البته این کاهش در هفته منتهی به نهم تیرماه ۸ میلیارد تومان بوده است.

«مست عشق»، «تمساح خونی» و «سال گربه» که ماه گذشته در رده‌های اول تا سوم فروش هفتگی قرار داشتند؛ چند وقتی است گردونه رقابت را به «تگزاس ۳» و «خجالت نکش ۲» واگذار کرده‌اند. این موضوع را به وضوح در هفته انتخابات هم دیدیم که «تگزاس ۳» با فروشی بیش از ۲۶ میلیارد و ۴۶۹ میلیون تومان پرفروش‌ترین فیلم هفته بود و «خجالت نکش ۲» نیز با فروشی بیش از ۹ میلیارد و ۱۲۳ میلیون تومان در رده دوم قرار گرفت. این دو فیلم در مجموع با فروشی بیش از 35میلیارد تومان فاصله محسوسی با فیلم‌های پرفروش ماه‌های گذشته داشتند که برای اینکه شمایی ملموس از این فاصله ترسیم شود، باید این نکته بازگو شود که در جدول فروش بعد از فیلم‌های«تگزاس ۳» و «خجالت نکش ۲» فیلم «مست عشق» با فروش بیش از ۳ میلیارد و ۳۴۹ میلیون تومان قرار گرفته و در رده‌های چهارم و پنجم هم شاهد حضور فیلم‌های «تمساح خونی» و «سال گربه» هستیم که اولی حدود ۲ میلیارد و ۵۱۰ میلیون تومان فروخته و دومی هم یک میلیارد و ۸۶۴ میلیون تومان.
در زمینه مجموع فروش فیلم‌ها هم باید گفت «تگزاس ۳» که قرار بود از دوم خرداد روی پرده سینماها بیاید اما با توجه به حادثه ناگوار برای رئیس‌جمهوری و هیأت همراه، آغاز اکران آن به ۸ خرداد موکول شد؛ با در اختیار داشتن ۵۹۸ سالن سینما و با احتساب فروش بیش از ۲۶ میلیارد تومانی هفته گذشته، تاکنون یک میلیون و ۷۶۸ هزار مخاطب و بیش از 128میلیارد تومان فروش داشته است.
«خجالت نکش ۲» نیز که از ۱۶ خرداد بر پرده سینماها نقش بسته؛ تاکنون با بیش از نیم‌میلیون نفر تماشاگر فروشی بیش از 40میلیارد تومان داشته است.

«تمساح خونی» که چند وقتی می‌شد جایگاه سوم جدول فروش هفتگی را به «مست عشق» سپرده بود؛ چندی است دوباره این جایگاه را بازپس گرفته است. این فیلم که هنوز و همچنان پرفروش‌ترین فیلم سال ۱۴۰۳ محسوب می‌شود، با یک فروش هفتگی در حدود ۳ میلیارد تومانی هم‌اکنون در رده سوم جدول فروش هفتگی قرار دارد و البته در جدول مجموع فروش هم- همانطور که گفته شد- در صدر جدول قرار گرفته است. «تمساح خونی» که اکران خود را از ۱۶ اسفندماه در قالب اکران نوروزی آغاز کرده، توسط ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار مخاطب در ۶۸۸ سالن سینما تماشا شده و فروشی نزدیک به ۱۶۰ میلیارد تومان را به‌دست آورده است که معادل یک‌سوم کل فروش سینمای ایران در سال ۱۴۰۳ به شمار می‌آید. این فیلم در هفته‌های اخیر دوباره به نوعی با افزایش فروش مواجه شده و توانسته از «مست عشق» پیشی بگیرد که به‌نظر می‌رسد به‌عنوان یک فیلم غیرکمدی روزهای اوج خود را پشت سرگذاشته است.«مست عشق» حسن فتحی که از ۵ اردیبهشت بر پرده سینماها نقش بسته؛ در هفت روز گذشته با ۴۶ هزار تماشاگر، فروشی بیشتر از ۳ میلیارد تومان داشته و در جایگاه چهارم جدول فروش هفتگی قرار گرفته است. در مجموع نیز این فیلم تاکنون با بیش از یک‌میلیون و ۸۲۷ هزار مخاطب و فروشی بیشتر از 108میلیارد تومان جایگاه سوم جدول مجموع فروش قرار دارد.
«سال گربه» نیز به‌عنوان دیگر کمدی این روزهای سینما در رده پنجم آثار پرفروش سینمای ایران در هفت روز گذشته قرار می‌گیرد. این فیلم در هفته گذشته حدود دو میلیارد تومان و در مجموع بیشتر از 60میلیارد تومان فروخته است.

اما در رده‌های ششم تا نهم فیلم‌های «عطرآلود»، «بی‌بدن»، «قلهک» و «آبی روشن» قرار گرفته‌اند.
«عطرآلود» که از ۱۶ خرداد روی پرده آمده؛ با فروش ۷۱۹ میلیون تومانی خود توانسته کمدی پربازیگری چون «قلهک» را از پیش‌رو برداشته و حتی از فیلم ملتهب پرستاره‌ای چون «بی‌بدن» نیز بالاتر قرار گیرد.
«بی‌بدن» نیز که به‌نظر می‌رسد روند نزولی تماشای آن آغاز شده؛ در یک هفته گذشته فروشی معادل با ۶۰۳ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان داشته که البته هنوز از کمدی «قلهک» و فیلم معناگرای «آبی روشن» بیشتر است.
«ایلیا؛ جست‌وجوی قهرمان»، «آسمان غرب»، «این جمعیت قابل کنترل»، «کوچه ژاپنی‌ها»، «آپاراتچی»، «نوروز»، «نیلگون» و «تاوان» نیز دیگر فیلم‌های روی پرده در هفته گذشته بوده‌اند. نکته جالب درباره «تاوان» اینکه این فیلم با در اختیار داشتن ۲ سالن سینما، پذیرای بیش از ۱۱ مخاطب بوده و به فروش ۶۸۰ هزارتومانی رسیده است.