دوئل نخست با محوریت فرهنگ و سیاست


گروه سیاسی: نخستین مناظره دو نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری دیشب از ساعت ۲۱ و ۳۰ تا ۲۳ و ۳۰ برگزار شد تا نخستین راند از دوئل سعید جلیلی و مسعود پزشکیان برگزار شود. دیروز (دوشنبه) بر خلاف سعید جلیلی و ستاد و رسانه‌های طرفداراش که حضور فعال را در صحنه داشتند، مسعود پزشکیان و ستادش روز بسیار آرامی را سپری کردند.
به گزارش «تجارت»، بر خلاف دور اول در چند روز باقیمانده تنور انتخابات می‌تواند بیش از بیش داغ شود. دو نامزد از دو جایگاه گفتمانی متفاوت هستند که هر یک بخشی از علایق جامعه را نمایندگی می‌کند. همین امر می‌توان در نهایت به شکل‌گیری یک دو قطبی تمام‌عیار منجر شود.

برگزاری نخستین مناظره انتخاباتی
دوشنبه شب (دیشب) نخستین مناظره میان سعید جلیلی و پزشکیان برگزار شد. بنابر اعلام محمدصالح مفتاح، دبیر ستاد انتخابات سازمان صداوسیما در گفتگو با شبکه خبر در بخشی از سخنانش درباره برنامه‌های تبلیغاتی نامزدها و شکل مناظره‌ها در صداوسیما گفت: مناظره امشب با مناظره‌های قبلی تفاوت جدی خواهد داشت به واسطه اینکه ما در مناظره‌های قبلی اولا تعداد نامزدها زیاد بود و فرصت‌ها برای اینکه به موضوعات بپردازند کم بود و در نتیجه تعداد موضوعاتی که در مناظره پرداخته می‌شد، موضوعات کمتری بود، اما در این فرصتی که داریم تلاشمان بر این است که یک تحرک بیشتری به مناظره بدهیم و به واسطه اینکه تعداد نامزدها کمتر است مناظره واقعی‌تری شکل می‌گیرد. وی افزود: مساله دوم بحث مجری و نقش آن در این مناظره است که یک تفاوت عمده با دور قبل دارد و آن اینکه مجری خیلی فعالانه‌تر سوال خواهد پرسید، سوال برای هر فرد به صورت اختصاصی‌سازی شده مطرح می‌شود و متناسب است با دیدگاه‌هایی که در برنامه‌های قبلی ارائه کرده یا از طریق ستادهای آن‌ها اعلام شده است، محورها اعلام شده ولی سوالات در اختیار نامزدها قرار داده نشده است. دو ساعت برنامه پیش بینی شده است که در این زمان مشخص حدود ۱۰ تا ۱۲ محور گفتگو خواهیم کرد با نامزدها و دیدگاه‌های آن‌ها را اخذ خواهیم کرد. وی درباره موضوعات مناظره‌ها گفت: مناظره امروز موضوعات اصلی‌اش حوزه فرهنگ و سیاست است که بخش‌های از حوزه فرهنگی، اجتماعی و سیاست خارجی. مهمترین مسایلی که از نظر مردم اخذ شده یا اینکه خود نامزدها در مورد آنها دیدگاه‌هایی دارند که این دیدگاه‌ها نسبت به هم متفاوت است و این تفاوت دیدگاه‌ها را می‌توانند نشان دهند.

حضور جلیلی در جمع فعالان اقتصاد دیجیتال کشور
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در دیدار با جمعی از فعالان اقتصاد دیجیتال کشور گفت: سرعت اینترنت موبایل حداقل ۱۰ برابر و اینترنت ثابت باید ۵۰ برابر افزایش یابد و توسعه فیبر نوری باید به ۱۰۰ درصد برسد. سعید جلیلی صبح دیروز در نشست با فعالان اقتصاد دیجیتال کشور در نمایشگاه بین المللی تهران اظهار کرد: فیبرنوری تاکنون ۴۰ درصد پیشرفت داشته است و یکی از مباحث مهم است که باید ادامه پیدا کند و به ۱۰۰ درصد برسد. وی افزود: سرعت اینترنت قابل دفاع نیست. سرعت اینترنت موبایل حداقل ۱۰ برابر و اینترنت ثابت باید ۵۰ برابر افزایش پیدا کند و این جزو برنامه‌هایی است که برای آن بررسی‌های لازم انجام گرفته است. وی با بیان اینکه اکنون به لحاظ فنی و اقتصادی برای توسعه فیبر نوری مشکلی وجود ندارد، افزود: شعار و حرفی که پشتوانه ندارد نباید مطرح شود. جلیلی با اشاره به مشکلات بازار ارز به خاطر فاصله زمانی تخصیص و تامین ارز، گفت: به عنوان نمونه برای تامین زیرساخت و تجهیزات، ثبت سفارشی صورت می‌گیرد و قرار است که ارز تخصیص یابد و ممکن است پس از آن در بانک مرکزی ۳ تا ۴ ماه طول بکشد. وی ادامه داد: از سوی دیگر وقتی مطمئن هستید که ارز به شما تخصیص داده خواهد شد از بازار آزاد ارز را تهیه می‌کنید؛ این درحالیست که اگر این موضوع اولویت دارد باید ارز به آن تخصیص داده شود تا به بازار شوک وارد نکند. جلیلی افزود: وزارت صمت، بانک مرکزی و در برخی موارد وزارت بهداشت یا وزارت کشاورزی باید در زمینه تخصیص ارز ورود پیدا کنند. جلیلی با بیان اینکه اصل استفاده حداکثری از فرصت اینترنت است، گفت: جاده همیشه باید باز باشد اما یک روزی هم شاید برف باشد و بگویند آهسته حرکت کنید. اصل بر این است که همه بتوانند از اینترنت استفاده کنند. وی همچنین گفت: اگر دولت می خواهد تنظیم گری را داشته باشد مشورت دولت با اصناف باید صورت گیرد. اگر می‌خواهد مقرره‌ای بگذارد اول نظر صنف را بپرسد و نظر خودش را هم تبیین کند. تنظیم گری دولت نباید مانع کار باشد.

حمایت ۳ تشکل اصولگرا از جلیلی در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوریجامعه روحانیت مبارز، کانون اسلامی فارغ‌التحصیلان شبه‌قاره هند، مجمع اسلامی دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور در بیانیه‌هایی از سعید جلیلی برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند. در بیانیه جامعه روحانیت مبارز آمده است: «جامعه روحانیت مبارز ضمن احترام به شخص جناب آقای دکتر پزشکیان از آحاد مردم انقلابی ایران اسلامی دعوت می‌کند به منظور اعتلای آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی و در پاسخ به ندای ولی امر مسلمین رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) پرشورتر از گذشته در مرحله دوم این انتخابات شرکت کرده و به حق و تکلیف الهی و سیاسی خود عمل و به جناب آقای دکتر سعید جلیلی رای دهند.» در بیانیه مجمع اسلامی دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور نیز آمده است: «این مجمع ضمن حمایت تام از جبهه انقلاب، برادر اندیشمند، انقلابی، تحول‌خواه و بصیر به مسائل داخلی و بین‌المللی، جانباز سرافراز آقای دکتر سعید جلیلی را کاندید اصلح می‌داند.» در بیانیه کانون اسلامی فارغ‌التحصیلان شبه‌قاره هند هم آمده است: «کانون اسلامی فارغ‌التحصیلان شبه‌قاره هند در راستای وظیفه نخبگانی خود و پیروی از منویات مقام معظم رهبری و با هدف مشارکت در ساخت ایرانی آباد، آزاد و مستقل، ضمن تاکید بر حضور همگانی و دشمن‌شکن مردم غیور کشور، حمایت خود را از دکتر سعید جلیلی اعلام می‌نماید.»