بورس در میانه خوشبینی و بدبینی


گروه اقتصاد کلان: در حالی که بانک مرکزی سیاست های انبساطی را آغاز کرده است اما هنوز سهامداران بورس درگیر مسائل سیاسی شده است، از این رو و به همین دلیل واکنش بازار به سیاست‌های اقتصادی به زودی نمایان خواهد شد. به گزارش تجارت، بازار به سیاست‌های اقتصادی واکنش ندارد، چرا که در حال حاضر بازار سرمایه بیشتر از ندانستن و مطلع نبودن از برنامه دو کاندیدا دچار ابهام است. فشار فروش در حال حاضر در بازار بیشتر حس می‌شود و کار بازار بسیار دشوار است چرا که بین رفت و برگشت ها و جدال بین خوشبینی و بدبینی قرار گرفته است. برخی فعالان بازار سهام معتقدند که شاید در کوتاه‌مدت بازار با دولت جدید وضعیت بهتری را تجربه کند اما تجربه نشان داده در میان مدت و بلندمدت اعمال سیاست‌های سختگیرانه و ضد سرمایه و تولید رشد آن متوقف می‌شود. شاید در کوتاه مدت یک صعود موقت را داشته باشیم اما مشکلات بازار در بلندمدت و میان مدت بیشتر خواهد شد. به اعتقاد کارشناسان زنجیره تورم به همراه افزایش نرخ ارز اثر زیادی بر بازار خواهد داشت. در این حالت سیگنال تورم چیزی است که در نهایت موجب رشد بازار می‌شود. شاید در کوتاه مدت مشکلاتی را ایجاد کند اما در مدت زمان کوتاهی همه چیز با تورم ایجاد شده دوباره به منطق خود باز می‌گردد. دماسنج بازار در این میان چه خواهد بود و چه وزنه‌ای برقرار است و سهامداران چه باید بکنند وابسته به بحث سیاسی است. فارغ از بحث انتخابات چند اتفاق همچون رشد نرخ ارز در حال وقوع است که می‌تواند زمینه بستری مناسب و منطقی برای حرکت بازار را فراهم آورد. در حال حاضر چرخش بزرگ بانک مرکزی در اعمال سیاست‌های انبساطی که منجر به افت و کاهش نرخ سود شده در مهمترین محرک بازار سهام می‌دانند. همچنین افزایش نرخ دلار نیما که از ۴۳ گذشته و با اینکه سرعت کمی دارد اما در همین مدت اخیر رشد ۲ درصدی را تجربه کرده است. ادامه این رشد حتی با همین دست فرمان ضعیف هم می‌تواند شرایط نرمال منطقی را برای بازار رقم بزند.
پویان مظفری، تحلیلگر با تاکید بر اینکه ارزش معاملات خرد سهام بورس ناشی از باز شدن دامنه نوسان بازار است، گفت: با شروع شدن فصل مجامع نکات جالبی در مجامع مطرح می‌شود که این نکات می‌توانند جهت بازار را مشخص کنند. اصلی‌ترین نکات مطرح شده در مجامع مشکل در تخصیص ارز، قطعی گاز و برق صنایع بود. اما در همه مجامع با توجه به فروش‌های سه ماهه بهار امسال امیدواری به سودآوری در سال جاری بسیار بالاتر است. این موضوع در گزارش‌های بهار هم خودشان را نشان دادند. او با تاکید بر اینکه سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی همچنان ادامه دارد، افزود: عملا بانک مرکزی یک ماه است که سیاست خود را کاملا عوض کرده است. این سیاست انبساطی می‌تواند باعث رشد بازار دلار و سهام شود. اما نکته مهم اینجاست که بازار سهام در حال حاضر با ریسک جدی سیاسی روبرو است. مظفری با تاکید بر اینکه دلار نیما با رشد همراه شده و توانستن ۴۳ هزارتومان را پشت سر بگذارد، تصریح کرد: در همین راستا باید گفت که رشد خزنده دلار نیما اثر خود را در رشد فروش شرکت‌ها و در نهایت در داده‌های تورمی نشان خواهد داد. همانطور که در داده‌های تورمی ۳ ماهه ابتدایی مشخص بود. بخش مهمی از کنترل تورم به دلیل عدم رشد نرخ دلار نیما بود که یک سیاست کاملا غلط و دستوری بود و اصلا از تورم بقیه بخش‌ها کم نکرد. در روزهای اخیر معاملات بورس نشان داد که افت بیشتری ندارد و امیدواری‌ها به بازار را افزایش یافته است. مورد سوم فضای بنیادی و گزارش شرکت‌هاست. در حال حاضر نمود اولیه آن را در گزارش ماهانه شرکت‌ها شاهد هستیم. گزارش‌های فصل بهار خوبی برای سهامداران رقم زده است و منجر به ایجاد گزارش میان دوره‌ای خوبی نیز خواهد شد. در حال حاضر هزینه‌های نرخ برق، نرخ گاز، مالیات‌ها و همه این‌ها در کنار در پیش بودن مجامع شاید بتواند فشار فروش را کمتر کند و سرعت ریزش را بگیرد. جواد صلاحی کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه نخستین موج کوتاه بورس با جریان نرخ بهره و نرخ سود رخ داده است، گفت: نرخ اوراق به طور میانگین به ۳۰ نزدیک شده است. دیگری جریان نرخ دلار نیما که به ۴۳ نزدیک شده، اما فعلا بازار واکنشی نسبت به آن نداشته است. سرمایه گذاران سعی می‌کنند بیشتر تماشاچی و ناظر این جریانات باشد. اما در هر صورت فضای بازار باعث شده کمی خریدها عقب بیفتد. او با تاکید بر اینکه بازار در وضعیتی قرار دارد که از نظر بنیادی توجیه پذیری منطقی و قوی دارد، افزود: رفته رفته گزارش و وضعیت بنیادی شرکت‌ها و همچنین دخالت احتمالی حقوقی‌ها عمق فاجعه را کمتر خواهد کرد. پس در عین اینکه قبول داریم در کوتاه مدت همه چیز صفر و یکی خواهد بود اما با گذشت چند روز و چند هفته آن حالت کمرنگ‌تر می‌شود. نگرانی‌های سهامداران نسبت به برخی سیاست‌ها، سد محکمی در برابر غلبه تقاضا بر عرضه ایجاد کرده است. ابهامات پیرامون تاثیر سیاست‌های ارزی جدید بر سودآوری شرکت‌ها، اثر مثبت این اخبار را خنثی کرده است. سهامداران را راهی صفوف فروش کرد. خروج سرمایه‌ها از بازار و عدم تمایل آنها به بازگشت خطرناک شده است. گویی سهامداران به کلی اعتماد خود را به بازار از دست داده‌اند. اما با توجه به اینکه در حال حاضر حقوقی ها کم کم دست بکار شده اند احتمالا شاهد آغاز یک روند صعودی در کوتاه مدت خواهیم بود. در ادامه این مسأله می تواند روی جریان پول تاثیر بگذارد و کم کم بازار مسیر جدیدی را آغاز کند.

بورس هفته دوم تیر در یک نگاه
بررسی معاملات بازار سهام در هفته دوم تیرماه نشان می‌دهد شاخص کل در روز ابتدایی هفته با رشد 0.52 درصدی همراه شد. این روند در شاخص هم‌وزن با شدت بیشتری به وقوع پیوست؛ به طوری که نماگر هم‌وزن بازار در این روز 0.8 درصد به ارتفاع خود افزود. در روز یکشنبه اما ورق برگشت و هر دو نماگر بازار با کاهش نسبت شدیدی روبه‌رو شدند. به طوری که شاخص کل در این روز 1.1 درصد و شاخص هم‌وزن 1.53 درصد کاهش داشتند. در روز دوشنبه اما نماگرهای بازار سهام مسیر متفاوتی را در پیش گرفتند و شاخص کل 0.11 درصد رشد و شاخص هم‌وزن 0.01 درصد کاهش داشتند. معاملات روز سه‌شنبه به نحوی بسته شد که شاخص کل و شاخص هم‌وزن به ترتیب 0.74 درصد و 0.76 درصد افزایش داشتند. در روز پایانی هفته نیز رشد شاخص‌های بورسی ادامه داشت و شاخص کل 0.5 درصد و شاخص هم‌وزن 0.28 درصد رشد کردند. بازدهی بازارها در هفته دوم تیر تحت تاثیر کشیده شدن انتخابات ریاست‌‌جمهوری به دور دوم روند رفت و برگشتی داشتند. در یک هفته اخیر بازارهای مالی بازدهی مثبت و منفی مختصری داشتند و بازار سهام نیز تحت تاثیر این رویداد سیاسی با احتمال پیروزی هر یک از کاندیداهای ریاست جمهوری جهت‌گیری می‌کرد. بازدهی بازارها در هفته دوم تیر روند رفت و برگشتی داشت و در نهایت شاخص‌های مورد بررسی تغییر قیمتی چندانی نسبت به اولین هفته تیر نداشت. کارشناسان اقتصادی شنبه ۱۶ تیر را روز مهم بازارها می‌دانند و معتقدند با مشخص شدن نتیجه انتخابات ریتم حرکتی قیمت دلار وضوح بیشتری می‌گیرد و سایر بازارها نیز تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرند.

طی یک هفته دلار ۵۰ تومان گران شد
قیمت دلار از ۷ تا ۱۴ تیر در کف کریدور ششم معامله شد. این اسکناس که در یک هفته اخیر متاثر از اظهارات کاندیداهای ریاست جمهوری تا کانال دوم از کریدور ششم نیز پیشروی کرد؛ در نهایت در نیمه پایینی کانال ابتدایی کریدور ششم به کار خود پایان داد. دلار این هفته بازدهی مثبت ۰.۰۸ درصدی و رشد قیمت محدود ۵۰ تومانی نسبت به هفته گذشته داشت. روز پنجشنبه ۱۴ تیر هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت سه میلیون و ۴۹۵ هزار تومان رسید و رشد قیمت محدود هفت هزار و ۶۰۰ تومانی داشت. این هفته طلا رشد بازدهی ۰.۲۲ درصدی داشت. در هفته اخیر هر مثقال طلای ۱۸ عیار روی رقم ۱۵ میلیون و ۱۴۸ هزار تومانی ایستاد و رشد بازدهی ۰.۱۱ درصدی و افزایش قیمت ۱۶ هزار تومانی داشت. گفتنی است در هفته دوم تیر طلای جهانی برخلاف هفته ابتدایی تیر رشد ۴۶ دلاری و افزایش بازدهی ۱.۹۹ درصدی داشت. اونس جهانی طلا در لحظه نگارش این گزارش با رقم ۲۳۵۹ دلاری در حال معامله است. همچنین اونس جهانی نقره روی رقم ۳۰ دلار و ۳۰ سنتی ایستاد.

بازدهی سکه منفی شددر هفته اخیر سکه امامی کاهش بازدهی ۰.۰۵ درصدی و کاهش قیمت ۲۳ هزار تومانی داشت. این قطعه در آخرین معامله روز پنجشنبه ۱۴ تیر با قیمت ۴۲ میلیون و ۵۰۷ هزار تومانی به کار خود پایان داد. در هفته اول تیر سکه امامی بیشترین افزایش بازدهی را در بازارهای مالی داشت و هفته دوم تیر با بازدهی منفی به کار خود پایان داد. روز پنجشنبه قیمت سکه بهار آزادی در سطح ۳۸ میلیون و ۶۹۰ هزار تومانی قرار گرفت. در آخرین معامله این هفته نیم‌سکه با قیمت ۲۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان، ربع سکه با رقم ۱۵ میلیون و ۷۵۰ هزار تومانی معامله شدند. سکه گرمی نیز در سطح ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی قرار گرفت. بررسی بازدهی نمادهای بازار سهام در هفته دوم تیر 1403 نشان می‌دهد که سهام آ س پ توانسته است در این هفته با رشد 22 درصدی، بیشترین بازدهی را به ثبت برساند و با ارزش 1،917 تومان معامله شود. حفارس نیز دیگر سهمی بود که در این هفته بازدهی مثبتی از خود بر جای گذاشت؛ به نحوی که این سهم در این هفته 21 درصد افزایش قیمت داشته است. به این ترتیب در پایان معاملات این هفته حفارس به قیمت 201 تومان رسیده است. میهن، رنیک و خمحور نیز دیگر سهم‌هایی بودند که در هفته دوم‌ تیرماه بازدهی بالایی را از خود بر جای گذاشتند. بررسی بازدهی نمادهای بازار سهام در هفته دوم تیر نشان می‌دهد که سهام «آ س پ» با افزایش 22 درصدی بیشترین بازدهی و «واعتبار» با افت 18 درصدی کم‌بازده‌ترین سهام بورس در این هفته بوده‌اند. ، بررسی بازدهی نمادهای بازار سهام در هفته دوم تیر 1403 نشان می‌دهد که سهام آ س پ توانسته است در این هفته با رشد 22 درصدی، بیشترین بازدهی را به ثبت برساند و با ارزش 1،917 تومان معامله شود. حفارس نیز دیگر سهمی بود که در این هفته بازدهی مثبتی از خود بر جای گذاشت؛ به نحوی که این سهم در این هفته 21 درصد افزایش قیمت داشته است. به این ترتیب در پایان معاملات این هفته حفارس به قیمت 201 تومان رسیده است. میهن، رنیک و خمحور نیز دیگر سهم‌هایی بودند که در هفته دوم‌ تیرماه بازدهی بالایی را از خود بر جای گذاشتند. در طرف مقابل اما در جریان بررسی بازدهی نمادهای بازار سهام، روشن شد که ارقام ریزش سهم‌های کم‌بازده، کمتر بوده است؛ به طوری‌که واعتبار و وتوس با افت 18 و 15 درصدی بیشترین کاهش قیمت را میان رقبای خود در بازار سهام ثبت کردند. پلاسک و دهدشت نیز دیگر سهام کم‌بازده هفته دوم تیر بودند و با کاهش 14 درصدی به 613 و 1،581 تومان رسیدند. همچنین کسرام نیز در این هفته 13 درصد افت قیمت داشت و قیمت 1،003 تومان را روی تابلو ثبت کرده است.