پایان عصر حکمرانی حزب محافظه کار


گروه جهان: سر کی‌یر استارمر و حزب کارگر، دیروز جمعه به 14 سال اقتدار حزب محافظه‌کار انگیس پایان دادند تا بعد از مدت‌ها یک حزب با مرام چپ ریاست اتاق شماره 10 را بر عهده داشته باشد. به گزارش «تجارت»، رای‌گیری دیروز - جمعه ۴ ژوئیه - از ساعت ۷ صبح به وقت محلی (۶ گرینویچ) در سراسر بریتانیا آغاز شده بود. حدود ۴۰ هزار شعبه اخذ رای در ۶۵۰ حوزه انتخابیه در سراسر انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی باز شد و رای‌گیری را آغاز کردند. شعب اخذ رای تا ساعت ۱۰ شب باز بود تا میلیون‌ها بریتانیایی نمایندگان پارلمان آینده این کشور را انتخاب کنند. انتخابات سراسری قبلی بریتانیا در دسامبر ۲۰۱۹ برگزار شده بود.

پیروزی بزرگ حزب محافظه‌کار پس از 14 سال
حزب محافظه‌کار بدین ترتیب پس از ۱۴ سال زمامداریِ پرفراز و نشیب، توام با سرخوردگی‌های ناشی از برکسیت و بحران‌های متعددی چون مدیریت نامناسب همه‌گیری کووید-۱۹، افزایش قیمت‌ها و فقر فزاینده، تنگناها و مشکلات در بخش بهداشت و فشار مضاعف به بیمارستان‌های عمومی و تغییرات پی‌درپی نخست‌وزیران، قدرت را به رقیب دیرین خود واگذار می‌کند. همانطور که از پیش انتظار می‌رفت حزب چپ میانه خیلی زود موافق به کسب حد نصاب ۳۲۶ کرسی لازم برای به دست گرفتن اکثریت پارلمان شد. محافظه‌کاران که به دلیل بحران‌های مرتبط با هزینه زندگی، خدمات عمومی و مجموعه ای از رسوایی ها از پیش قافیه را نزد رای دهندگان خود باخته بودند تنها به تلاش برای کاهش هر چه بیشتر میزان اکثریت کارگرها در پارلمان بسنده کردند. حزب کارگر با این حال در پایان شمارش آرا، بر اساس نتایج رسمی انتخابات موفق شد ۴۱۲ کرسی را در پارلمان از آن خود کند که دستاورد بسیار بزرگی برای این حزب چپ میانه به حساب می‌‌آید. تصاحب این میزان کرسی از میان ۶۵۰ کرسی پارلمان که به نسبت سال ۲۰۱۹ دست کم بیش از دو برابر افزایش نشان می‌دهد، اکثریت قاطعی را نصیب حزب کارگر خواهد کرد. بدین ترتیب، در حالی که تنها سرنوشت ۲ کرسی نامعلوم است، حزب محافظه‌کار با از دست دادن ۲۴۰ کرسی نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۹، صاحب ۱۲۱ کرسی شد.

وعده‌های خاص استارمر پس از پیروزی
کی‌یر استارمر در نطق پیروزی خود که پس از قطعی شدن اکثریت پالمانی حزب کارگر ایراد کرد، گفت: «گفتیم که هرج و مرج را تمام می‌کنیم، و تمام خواهیم کرد؛ گفتیم که ورق را برمی‌گردانیم، و برگردانده‌ایم. از امروز فصل جدیدی آغاز شده است؛ کار تغییر را شروع می‌کنیم، مأموریت بازسازی ملی را بر عهده می‌گیریم و شروع به بازسازی کشورمان می‌کنیم.»
ریشی سوناک که از پیش شکست حزبش در انتخابات را پذیرفته بود، پس از مشخص شدن نتایج اولیه اعلام کرد که در تماس با استارمر پیروزی حزب کارگر را به او تبریک گفته است. وی در ادامه تصریح کرد: «امروز قدرت به شیوه‌ای مسالمت آمیز و بر اساس نظم و قانون و همچنین با حسن نیت از سوی همه طرف‌ها واگذار می‌شود. در این میان آموزه‌ها و تاملات زیادی وجود دارد که باید از آن درس بگیریم؛ من مسئولیت شکست و از دست رفتن فرصت برای بسیاری از نامزدهای سخت کوش محافظه کار را می پذیرم... متاسفم.» به رغم دستیابی به یک پیروزی قاطع و رضایت‌بخش، افکارسنجی‌ها نشان می دهد که کی‌یر استارمر و حزبش اشتیاق و ذوق چندانی نسبت به آن نشان نمی‌دهند. رهبر حزب کارگر زمانی قدرت را در دست می‌گیرد که بریتانیا با مجموعه‌ای از مشکلات و چالش‌های دلهره‌آور مواجه است. بریتانیا با بالاترین میزان مالیات از زمان کمی پس از جنگ جهانی دوم روبرو است، بدهی خالص تقریباً با تولید اقتصادی سالانه برابری می‌کند، سطح زندگی کاهش یافته و خدمات عمومی به ویژه خدمات بهداشت عمومی مورد علاقه مردم که تحت تاثیر اعتصابات قرار گرفته، در آستانه فروپاشی است.کی‌یر استارمر پیش‌تر وعده داده بود که برخی برنامه‌های جاه‌طلبانه‌تر حزب کارگر، مانند تعهدات پیشرو در زمینه هزینه‌های سبز را با دید کاهشی مورد بازنگری قرار دهد؛ وی همچنین بر عدم افزایش مالیات برای طبقه کارگر تاکید کرده بود. استارمر در بخش دیگری از نطق پیروزی خود گفت: «من به شما قول نمی دهم که کار آسانی در پیش داشته باشیم؛ ایجاد تغییر در کشور مانند زدن یک کلید نیست؛ کار بسیار است. باید صبور و مصمم بود و کار کرد؛ ما باید فوراً حرکت را آغاز کنیم.»

ظهور عصر اصلاحات
بخش عمده‌ای از لطمه‌های سنگین به حمایت محافظه‌کاران توسط حزب دست راستی و عوام‌گرای «رفرم» بریتانیا، به رهبری نایجل فاراژ، قهرمان سابق برکسیت، وارد شد که کارزار مهار مهاجرت را رهبری می‌کرد.