سهم‌خواهی اصلاح‌طلبان از پزشکیان در پوشش مخالفت با سهم‌خواهی!

جوان آنلاین: با پیروزی مسعود پزشکیان، حالا اصلاح‌طلبان در پی سهم خود در دولت آینده هستند و همین باعث شده اختلافاتی در محافل سیاسی اصلاح‌طلب بروز کند. برخی بزرگان اصلاح‌طلب به همین دلیل مجبور شده‌اند هشدار‌ها و تذکرات به جریان اصلاحات را علنی بیان کنند. 
حسین مرعشی در گفت‌وگویی با روزنامه سازندگی با خطاب قراردادن اصلاح‌طلبان و با بیان اینکه هیچ‌کس نباید از زاویه منافع شخصی، گروهی و جناحی خود، چیزی را به رئیس‌جمهور منتخب تحمیل کند، اظهار داشت «ما اصلاح‌طلبان باید حامیان بدون قیدوشرط ایشان باشیم و اجازه دهیم که آقای پزشکیان واقعاً براساس اصول علمی و فنی برای همه مسئولیت‌ها، بهترین‌ها انتخاب‌ها را انجام بدهد، به طوری که کابینه ایشان باید جامع‌ترین و قابل قبول‌ترین کابینه ممکن باشد.»
به نظر می‌رسد یکی از موارد تحمیلی از سوی اصلاح‌طلبان به پزشکیان، کیفیت چینش کابینه و اعضای دولت باشد. در این خصوص روزنامه اصلاح‌طلب شرق در یادداشتی با هشدار نسبت به احتمال برخی ضربات به کمپین مسعود پزشکیان به دلیل برخی سهم‌خواهی‌ها نوشت: «با عبور از مرحله ابتدایی و انتخاب پزشکیان به عنوان رئیس‌جمهور، وارد مرحله دوم یعنی اداره امور می‌شویم. اینجا شاخص اصلی برای انتخاب همکاران مسعود پزشکیان هم همان‌طور که خودش در مناظره‌ها بار‌ها به آن اشاره کرد، باید تخصص‌گرایی و عبور از دوگانه مجاهدان جمعه و شنبه باشد.»
این روزنامه اصلاح‌طلب در ادامه به توضیح درباره تعابیر مجاهدان شنبه و جمعه می‌پردازد و با بیان اینکه «مجاهدان شنبه کسانی هستند که کنار می‌ایستند و به محض پیروزی، سروکله آن‌ها برای گرفتن سهم‌ها پیدا می‌شود، تصریح کرد که «این یکی از بزرگ‌ترین آفت‌های رسیدن مردم به مطالبات‌شان است که نه از یک طرف، بلکه از دو سو ممکن است مسعود پزشکیان را با خطر ناکارآمدی روبه‌رو کند.»


شرق مجاهدان شنبه را خطرناک می‌نامد و دلیل این خطرناکی را این‌گونه توصیف می‌کند که «اولاً هیچ‌گونه وفاداری به مسعود پزشکیان نداشته و حاضر نبودند برایش به میدان بیایند. دوم اینکه اگر دقت کنیم، حتماً آن‌ها بخشی از تخم‌مرغ‌های خودشان را در کمپین طرف مقابل هم گذاشتند. سوم اینکه دیده‌شدن شخصی آن‌ها در مناصب مدیریتی، برایشان از موفقیت برنامه‌های دولت مهم‌تر است.»
روشن است که بخشی از نگاه شرق هم به این ترس اصلاح‌طلبان باز می‌گردد که مبادا پزشکیان فردی خارج از قبیله اصلاحات را سر کار بگذارد و در واقع مطلب روزنامه شرق گرچه در نقد سهم‌خواهی است، اما خودش هم سهم‌خواهی است!
برای همین هم شرق در ادامه به پزشکیان هشدار می‌دهد «بهترین مؤلفه‌ای که برای مجاهدان جمعه دلگرم‌کننده خواهد بود، توجیه‌پذیربودن تصمیمات و افرادی است که انتخاب کرده است. اساسا می‌تواند به این فکر کند که افراد انتخاب‌شده لزوماً نباید از یاران دوران انتخاباتی او باشند، با این حال حتماً باید برای آن انتصاب توجیهی داشته باشد که اکثریت بدنه رأی خودش را قانع کند. درصورتی‌که پزشکیان در این امر غفلت کرده و به جای بهره‌گیری از تجاربش به رفاقت‌ها و توصیه‌ها بهایی بیشتر از تخصص‌ها بدهد، روز‌های تلخی آغاز می‌شود؛ روز‌هایی که دقیقاً بعد از انتخابات سال ۹۶ برای حسن روحانی نیز شاهد آن بودیم. در نهایت اینکه باید هشدار داد، مراقب باشید. مجاهدان شنبه کارشان نابودکردن امید و اعتمادی است که در مردم شکل گرفته است.»
روزنامه اطلاعات هم هشدار داده که «رئیس دولت جدید مراقب مجاهدان روز شنبه باشد. به این معنا که بسیاری نه به قصد خدمت یا گره‌گشایی از کار ملک و ملت بلکه به قصد کسب قدرت یا منصب و منفعت ممکن است ابراز وفاداری کنند و جلوه بنمایند و، چون روز شنبه تکلیف برنده انتخابات روشن شد مجاهدان روز شنبه باشند و خاموشان و تماشاگران صحنه تا جمعه که باید به کدام سمت و سو غش کنند.»