قالیباف: بریکس می‌تواند سبب توسعه و ایجاد امنیت جهانی و منطقه‌ای شود

محمدباقر قالیباف، رئیس قوه مقننه با بیان اینکه کشور‌های عضو بریکس از نظر جمعیتی، جمعیت قابل‌توجهی در حوزه مصرف و نقش بسیار مهمی در حوزه تولید دارند که ما را از یکجانبه‌گرایی که کشور‌های غربی ایجاد کرده‌اند دور می‌کند، گفت: بریکس می‌تواند از فشار‌های غرب و امریکا پیشگیری کند و سبب توسعه و ایجاد امنیت جهانی و منطقه‌ای به صورت عادلانه شود. 
به‌گزارش خبرگزاری خانه ملت، قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی عصر دیروز پیش از سفر به روسیه به منظور شرکت در مجمع پارلمانی بریکس در سن‌پترزبورگ در گفت‌وگوی تلویزیونی تأکید کرد: این سفر فرصتی است که به دعوت آقای «ویاچسلاو والودین» رئیس دومای ملی روسیه و همچنین خانم «والنتینا ماتوینکو» رئیس شورای فدراسیون مجلس فدرال روسیه صورت گرفت تا در دهمین مجمع پارلمانی بریکس حضور پیدا کنیم. رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با یادآوری اینکه سال گذشته ریاست بریکس برعهده آفریقای جنوبی بود که ایران و سه کشور دیگر عضو بریکس شدند، افزود: در همین راستا امروز مجموعاً ۹ کشور که از قدرت‌های نوظهور جهان هستند، به عضویت بریکس درآمده‌اند. 
رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه این سفر اولین حضور رسمی جمهوری اسلامی ایران در بریکس است، عنوان کرد: مجمع پارلمانی بریکس از یک طرف برای تقویت چندجانبه‌گرایی و از سوی دیگر برای مسائل توسعه‌محور و امنیت جهانی عادلانه، نشست برگزار خواهد کرد. 
 قالیباف در ادامه تصریح کرد: به ابتکار روسیه یک نشست دیگر همزمان با این اجلاس با کشور‌های آسیای میانه از جمله قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، آذربایجان، ارمنستان، بلاروس و تانزانیا از آفریقا به عنوان رئیس IPU برگزار خواهد شد تا موضوع مسائل اقتصادی و مالی در این اجلاس بررسی شود. 


رئیس قوه مقننه ادامه داد: بریکس در سالی که ریاست آن بر عهده روسیه است بیش از ۲۵۰نشست کارشناسی در حوزه‌های مالی، پولی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برگزار خواهد کرد. بنابراین این فرصت خوبی برای جمهوری اسلامی ایران در توسعه روابط با کشور‌های عضو بریکس است. 
وی در ادامه وجود سیستم پولی و بانکی مستقل از سیستم‌های بین‌المللی تحت عنوان سیستم «پی» را یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بریکس دانست که کشور‌های عضو می‌توانند تبادلات مالی و پولی خود را انجام دهند. قالیباف افزود: در کنار این موضوعات قرار است نشست دوجانبه‌ای با آقای والودین داشته باشیم و همچنین نشست‌های دوجانبه‌ای با سایر کشور‌های حاضر در این نشست خواهیم داشت. 
 قالیباف در ادامه با بیان اینکه بریکس، شانگ‌های و اوراسیا به عنوان سه گروه بزرگ اقتصادی و تجاری هستند، اظهار داشت: هم با روسیه به‌عنوان کشوری که با آن روابط راهبردی طولانی‌مدت داریم و هم با کشور‌های عضو اوراسیا، شانگ‌های و بریکس راهبرد ما سیاست دائمی و همه‌جانبه است. 
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان اضافه کرد: همسایگی ما با روسیه در کریدور شمال- جنوب که می‌تواند باعث شود ده‌ها میلیون تن کالا در سال از این طریق جابه‌جا کنیم، یک فرصت استثنایی برای ما است. یکی از اهداف ما در این نشست این است که تلاش کنیم بسیاری از توافقات را پیگیری کنیم تا به نتیجه برسد. در کنار این موضوعات به مسائلی در حوزه مبارزه با تروریسم، پولشویی و مناقشات منطقه‌ای خواهیم پرداخت که از موضوعات این نشست‌ها در بریکس است. 
رئیس قوه مقننه در ادامه نسبت به موفقیت این سفر خصوصاً در حوزه‌های مالی ابراز امیدواری کرد و افزود: کشور‌های عضو بریکس از نظر جمعیتی، جمعیت قابل‌توجهی در حوزه مصرف و نقش بسیار مهمی در حوزه تولید دارند که ما را از یکجانبه‌گرایی که کشور‌های غربی ایجاد کرده‌اند دور می‌کند. چنانکه اخیراً دیدید در کنگره امریکا مصوباتی به تصویب رسید که روسیه، چین و ایران را تحت فشار قرار می‌دهد. بنابراین این اجلاس می‌تواند از این فشار‌ها پیشگیری کند و سبب توسعه و ایجاد امنیت جهانی و منطقه‌ای به صورت عادلانه شود.