ملت امام حسینیم

جوان آنلاین: حضور رئیس‌جمهور منتخب در حسینیه هدایت و شرکت در مراسم عزاداری این هیئت و سپس دریافت دو هدیه ویژه از شیخ حسین انصاریان- تسبیح نماز شب‌های شیخ و دستمالی که در روضه‌های حسینی استفاده می‌کرد - و سپس دعوت پزشکیان به بخشش تمام کسانی که به او تهمت زدند، دعوت همه سیاستمداران به پیام عاشورا بود. 
 این روز‌ها موسم اشک و حماسه است؛ پیروزی خون بر شمشیر. «باز این چه شورش است که در خلق عالم است، باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است». محبت حسین (ع)، گریه بر حسین (ع) و دلباختن به مرام و راه حسین (ع) مرز ندارد، جغرافیا ندارد، رنگ، جنسیت و حرفه نمی‌شناسد. شهر در عزای سرور آزادگان در ماتم است. 
این روز‌ها هیئت‌های عزاداری هم با حضور پرشکوه مردم در حال برگزاری است. گوشه و کنار شهر انعکاس صدای نوحه، مدیحه‌سرایی و سینه‌زنی است. سیاست هم رنگ محرم گرفته است. مسعود پزشکیان رئیس‌جمهور منتخب صبح دیروز به حسینیه هدایت رفت تا در عزای حسینی شرکت کند. حسینیه هدایت همان جایی است که شیخ حسین انصاریان چندین دهه است که بر آن منبر می‌رود و در این منبر اخلاق، انصاف و تقوا بر چیز‌های دیگر ارجحیت دارد. بله اینجا و در این منبر اخلاق اشاعه داده می‌شود. اخلاق حسینی، انصاف علوی و کردار نبوی. شیخ نیکو اخلاق و خوش سیرت شهر هم رئیس‌جمهور منتخب را از فیوضات معنوی یک عمر منبر خود بی‌نصیب نگذاشت. دو هدیه ارزشمند به امانت به پزشکیان سپرد. یکی از فعالان رسانه‌ای در این زمینه خوب نوشته که «فارغ از اینکه حضور پزشکیان در حسینیه هدایت ستودنی است، اما شیخ حسین مهم‌ترین داشته‌هایش را اهدا کرد. یعنی نشانه سال‌ها توسل و ندبه‌ام دست توست. حق هم همین است. داشته‌های انقلاب امروز دست پزشکیان است. این امانت، هم ابزار قدرت است هم نیازمند صیانت». 
حجت الاسلام انصاریان در ملاقات خصوصی با رئیس‌جمهور منتخب، ضمن آرزوی موفقیت برای او، دو هدیه خاص به پزشکیان اهدا کرد. اولین هدیه یک دستمال مشکی بود که انصاریان آن را هنگام شرکت در مجالس روضه استفاده می‌کرد. او پیش‌تر وصیت کرده بود که این دستمال همراه وی دفن شود. هدیه دوم نیز تسبیح خود بود که در اذکار بعد از نماز شب از آن استفاده می‌کرد. 


پیام این هدایای شیخ پاسداری از پیام و هدف عاشورا بود. حالا هر کس و در هر جایگاهی این وظیفه را برعهده دارد و پزشکیان به عنوان سکاندار دولت چهاردهم باید در این مسیر گام بردارد و در حد توان پاسدار این مسیر نورانی باشد. 
حضور رئیس‌جمهور منتخب در این مراسم هم بی‌تکلف بود. بسیاری از حاضران در مراسم اصلاً متوجه حضور رئیس‌جمهور منتخب نشدند، چراکه نه در کنار منبر شیخ حسین نشست و نه اینکه از تریبون مراسم حضور او اعلام شد. این حضور بی‌تکلف نشان می‌دهد که قصد استفاده تبلیغاتی از این حضور نبود. شیخ حسین هم اگر تقدیری کرد و تفقدی و توصیه‌ای همه بعد از مراسم و در دفتر او انجام شد. 
 مجتبی زارعی نماینده تهران در مطلبی در کانال خود در تلگرام در واکنش به هدیه شیخ انصاریان به رئیس‌جمهور منتخب نوشت: «محتوای دیدار حاج شیخ حسین انصاریان و دکتر پزشکیان همان تبیین جمله تاریخی حاج قاسم سلیمانی است که «ما ملّت امام حسینیم». درود بر رئیس‌جمهور و واعظ شهیر پایتخت که به دنیا اعلام کردند ملیت در ایران سکولار نیست و ایران ملت امام حسین (ع) است. تصویر هدیه شال سیاه عزای فرزند فاطمه (س) و تسبیح اذکار حاج شیخ حسین به رئیس‌جمهور یکی از معنوی‌ترین تصاویر از ملاقات‌های این روز‌های رئیس‌جمهور بود». 
اما نکته دیگری که در این دیدار مهم بود، تأکید حاج آقای انصاریان بر گذشت بود. گذشت از کسانی که تهمتی به ما زدند و برهمین اساس از پزشکیان خواست که همه کسانی را که در انتخابات به او تهمت زدند ببخشند. این هم درس دیگری برای ما است که به جای کینه‌توزی اهل گذشت باشیم، چراکه کینه‌توزی بیش از آنکه به دیگران آسیب برساند قلب خود ما را سیاه می‌کند. 
 ادامه میزبانی رئیس‌جمهور از مقامات
پزشکیان در ادامه برنامه روز‌های گذشته خود دیدار‌هایی هم با مقامات و شخصیت‌های مختلف سیاسی داشت. علی لاریجانی رئیس ادوار هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی و حجت‌الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران با پزشکیان دیدار و گفتگو کردند. 
پزشکیان همچنین با حضور در شورای نگهبان با اعضای این شورا گفتگو کرد. آیت‌الله جنتی در این جلسه درباره مرحله دوم انتخابات ریاست‌جمهوری که روز جمعه ۱۵ تیر برگزار و رئیس‌جمهور منتخب مشخص شد، گفت: «مرحله دوم انتخابات با حضور پرشور و معنادار مردم فهیم ایران اسلامی برگزار شد و یک پیروزی بزرگ برای ملت رشید ایران و یک ناکامی بزرگ در پرونده بدخواهان ایران ثبت شد». وی تک‌تک آرای مردم ایران را اسناد حقانیت جمهوری اسلامی ایران دانست: «شورای نگهبان همیشه نشان داده با پایبندی به الگوی مردم‌سالاری دینی از آرای مردم به عنوان حق‌الناس حراست می‌کند». 
آیت‌الله جنتی در این نشست به پزشکیان بابت کسب رأی مردم تبریک گفت و برای او آرزوی توفیق در مقام ریاست جمهوری کرد و اینکه شورای نگهبان آماده کمک به دولت چهاردهم است: «اکنون رقابت‌های انتخاباتی باید جای خود را به همدلی و تلاش برای پیشرفت و سربلندی ایران بدهد و حل مشکلات کشور و به ویژه مشکلات اقتصادی مردم، باید سرلوحه فعالیت‌های سه قوه قرار گیرد». 
هادی طحان‌نظیف، سخنگوی شورای نگهبان هم به ارائه توضیحاتی درباره جلسه پزشکیان با اعضای شورای نگهبان پرداخت: «در این جلسه دبیر و اعضای شورای نگهبان به رئیس‌جمهور منتخب تبریک گفتند و برای ایشان در انجام این مسئولیت خطیر آرزوی موفقیت کردند و اعضای شورا و رئیس‌جمهور منتخب در خصوص مسائل مختلف کشور گفتگو و تبادل نظر کردند. در این جلسه بر این نکته تأکید شد که اکنون آقای دکتر پزشکیان رئیس‌جمهور همه مردم ایران هستند و همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها باید برای اداره کشور همکاری لازم را با ایشان داشته باشند». 
فضای همدلی و همکاری مناسبی با دولت چهاردهم شکل گرفته است که ضروری است رئیس‌جمهور منتخب و اطرافیان او مراقبت کنند برخی حاشیه‌سازی‌ها این فضای همدلی برای کمک به دولت را خدشه‌دار نکند، چراکه انسجام داخلی و وحدت و همدلی بین ارکان گوناگون اداره کشور برای موفقیت دولت چهاردهم ضروری است. مشی رئیس‌جمهور منتخب هم حاکی از توجه به همین مؤلفه است، اما قطعاً حاشیه‌سازی‌های برخی افراد و جریانات سیاسی باید مدیریت و مهار شود و گرنه این همدلی همگانی نمی‌تواند ادامه پیدا کند و مردم آسیب از بین رفتن این همدلی را می‌بینند. حالا که دولت در ایام محرم کار خود را شروع می‌کند همدلی حول پیام عاشورا و تمسک همه به این پیام می‌تواند گرانیگاه همدلی همگان برای حل مشکلات کشور شود.