دولت بی‌اعتنا

مهدی طاهرخانی: انتشار یک متن مشترک در اینستاگرام بازیکنان تیم‌ملی و آنچه کی‌روش در صفحه فیسبوکش منتشر کرد، نشان‌دهنده یک اعتراض دسته‌جمعی بود. هشدار نسبت به شایعه‌ای که آنها درباره مبلغ پاداش شنیدند. بی‌توجه به اینکه این متن مشترک را چه کسی نوشته و در اختیار آنها قرار داده است، موضوع مهم دلیل این اعتراض دسته جمعی و هدایت‌شده است. تیم‌ملی فوتبال کشورمان برای نخستین‌بار در طول تاریخ حیاتش موفق شد به صورت دو دوره متوالی راهی جام‌جهانی شود. این جواز که بدون تردید درخشان‌ترین صعود ایران در همه ادوار محسوب می‌شود، یک رکورد تاریخی و عجیب هم خلق کرد؛ تیم‌ملی فوتبال ایران در این مسابقات تا امروز هیچ گلی را دریافت نکرده و اگر در آخرین بازی مقابل تیم‌ملی فوتبال سوریه هم دروازه ما باز نشود آنگاه صاحب یک رکورد دست‌نیافتنی در جهان فوتبال می‌شویم. رکوردی که از لحاظ مرتبه و ارزش شاید خودش به تنهایی با صعود به جام‌جهانی برابری کند. اما گویا برای مدیران ارشد وزارت ورزش و دولت این صعود آنقدرها که در مصاحبه‌های‌شان مهم دانسته شده و می‌شود با اهمیت نیست، چرا که مبلغ اولیه مصوب برای اهدا به فوتبالیست‌ها بسیار کمتر از آن چیزی است که آنها متصور بودند. 4 سال پیش مبلغ 50 میلیون تومان و حواله یک دستگاه خودرو به عنوان پاداش به ملی‌پوشان وقت اهدا شد اما گویا امسال مبلغ تعیین‌شده چندان باب میل بازیکنان و کادر فنی نیست. از این رو آنها پس از متوقف کردن کره‌جنوبی در خاک این کشور به صورت هماهنگ با انتشار یک متن اعتراض‌آمیز، پیام خود را به گوش بالادستی‌ها رساندند.
در ابتدا تصور می‌شد منظور بازیکنان و کی‌روش شخص تاج و فدراسیون فوتبال است اما با مصاحبه‌ای که رئیس فدراسیون روز جمعه انجام داد و حقی که او به بازیکنان به صورت تمام و کمال داد متوجه می‌شویم منظور حمایت دولت است که تا این لحظه محقق نشده است. مسعود سلطانی‌فر در کسوت وزیر ورزش و جوانان بعد از قطعی شدن صعود تیم‌ملی به جام‌جهانی 2018 روسیه در چند مصاحبه به این موضوع پرداخت و ضمن افتخارآمیز بودنش آن را بسیار پراهمیت و مهم دانست. تا جایی که بعضا صدای بعضی از  اهالی دیگر رشته‌های ورزشی درآمد و آنها مدعی شدند نگاه وزارتخانه به فوتبال بیش از حد مهربانانه است. البته این حقیقت را باید عنوان کرد بودجه اختصاص یافته به فوتبال پس از کشتی در رده دوم است و نمی‌شود وزارت ورزش را چندان به حمایت مطلق از فوتبال متهم کرد اما موضوع مهم، پاداشی است که فعلا پرداخت نشده و به گوش ملی‌پوشان رسیده که نسبت به دوره قبل گویا تفاوت چندانی نکرده و حتی از لاغر شدنش هم خبرهایی شنیده می‌شود. همین موضوع موجب شد آنها با فرماندهی کارلوس کی‌روش مراتب اعتراض خود را اعلام کنند. بدون شک وزارت ورزش برای صعود تیم‌ملی پاداشی را پرداخت می‌کند، از این رو دلیل اعتراض ملی‌پوشان دیر و زود پرداخت کردن این پاداش نیست بلکه وزن آن دارای اهمیت است.
مهدی تاج که می‌خواهد رابطه‌اش با کی‌روش همچنان دوستانه باقی بماند با حمایت از ملی‌پوشان، توپ را به زمین وزارت ورزش و جوانان انداخت. اینک باید منتظر ماند و دید آیا تغییری در مبلغ اولیه که به گوش ملی‌پوشان رسیده، ایجاد می‌شود یا نه. از سوی دیگر کی‌روش هم اعلام کرده برای حضور بهتر در جام‌جهانی 2018 چندین اردوی با کیفیت برون‌مرزی را می‌خواهد و همچنین بازی‌های تدارکاتی که قطعا مبلغش چندان کم نیست و بدون کمک دولت بعید است فدراسیون توان پرداختش را داشته باشد.
ملی‌پوشان فوتبال که حمایت همه جانبه دولت و مردم کره‌جنوبی را از این تیم دیدند، حالا خواستار توجه بیشتر هستند. شاید با این اعتراض، وزارت ورزش مبلغ هدیه را بالاتر ببرد و پس از بازی با سوریه که عملا آخرین بازی این مرحله به حساب می‌آید، زمان اهدای پاداش و همچنین مبلغش اعلام شود.