معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری: زنان نمی دانند چگونه از حق خود دفاع کنند

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری می‌گوید: در حال حاضر یکی از کاستی ها این است که زنان در حقوق شهروندی، اطلاع کافی از حقوق خودشان ندارند؛ نمی دانند چطور وقتی وارد مشکلی می شوند از حق خودشان دفاع کنند.
معصومه ابتکار در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی دولت، درخصوص عملکرد این معاونت در دولت یازدهم و چشم انداز پیش رو سخنانی گفت که اهم آن را در ادامه می خوانید:
باید بررسی کنیم کارکرد منشور حقوق زنان چیست. ما در واقع باید اول ارزیابی جامعی از مواردی که در قوانین فعلی نیاز به اصلاح وبازنگری دارد داشته باشیم یا قوانین جدیدی برای اینکه مشکلات زنان و خانواده را رفع کنیم.این همان منشوری است که مشخص می کند نقشه راه ما چیست، ما بیشتر از اینکه نیاز به بررسی مصوبه داشته باشیم نیاز داریم نقشه راه مشخص با ساز و کارهای موثر برای پیگیری مقررات و ارزیابی نتایج داشته باشیم تا نتیجه گیری کنیم چه میزان در وضعیت خانواده تاثیرگذار بوده است.
معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در دولت یازدهم، برای بهبود وضعیت قوانین و مقررات، بهبود و ارتقای وضعیت زنان، کاهش نابرابری هایی که در مقررات و برخی از سیاست ها وجود دارد گام های موثری برداشته است.اصلاح قوانین در حوزه زنان و خانواده یکی از رویکردهای دولت یازدهم بوده است، قوانین و مقررات مرتبط با حقوق خانواده و جایگاه و حقوق زن با همکاری مجلس بازنگری شد، بسیاری از موارد پیشنهاد و پیگیری شده است. برخی از موارد مثل لایحه امنیت و مقابله با خشونت علیه زنان در قوه قضاییه پیگیری شده است و اکنون مراحل آخر خود را می گذراند.


یکی از رویکردهای مهم دولت یازدهم این بوده که فضا برای مشارکت اجتماعی در حوزه های مرتبط با فعالیت های زنان در حوزه های فرهنگی، حوزه های مرتبط با کودکان در زمینه آسیب ها و مسائل محیط زیست افزایش پیدا کرد و هم از لحاظ رشد کمی و کیفی ارتقا داشتند.در این دوره همچنین شاهد افزایش فعالیت موسسات و خیریه هایی بودیم که با انگیزه معنوی کار می کردند و دستاوردهای خوبی داشتند، در زمینه مطالعاتی و پژوهشی نیز کارهایی در دست اقدام بوده است که نتیجه بخش بوده است و توانسته است کمک هایی برای تصمیم گیری بهتر داشته باشد.
در رابطه با تقویت سازمان های مردم نهاد و شبکه سازی این سازمان ها برنامه هایی پیش رو داریم، یکی از موضوعاتی که به صورت خاص مورد توجه قرار می دهیم بحث خانواده است و اقداماتی که می توانیم برای تقویت نهاد خانواده به عنوان یک نهاد اجتماعی و به عنوان نهادی که می تواند به وضعیت روحی و ثبات اجتماعی کمک کند انجام دهیم.
بحث حقوق خانواده مساله مهم دیگری است که از برنامه های این معاونت در این دوره است، در این دوره به مباحث توسعه پایدار توجه می کنیم و نقشی که زنان در ایجاد جنبش های اجتماعی دارند. موضوع دخترچه بچه ها به طور خاص و مخصوصا همکاری با نهادهای نظامی کشور در این دوره از دیگر مواردی است که مورد توجه این معاونت است.
در حال حاضر شکاف هایی در مباحث زنان داریم و تلاش می کنیم این را کم کنیم، رسیدن به فرصت های برابر یکی از رویکردهای مهم این معاونت است.
بحث نشاط خانواده و توجه به شکوفایی خانواده اینکه خانوده شکوفا چه ویژگی هایی دارد و چقدر این مساله می تواند کمک کند به وضعیت عمومی جامعه یکی دیگر از برنامه های پیش رو است. وقتی خانواده ها شکوفا شوند حتی اقتصاد هم شکوفا می شود. مساله کارآفرینی و توجه به فارغ التحصیلان خانم از دیگر برنامه های پیش رو است.
متاسفانه در حال حاضر نسبت بیکاری در بانوان بیشتر از مردان است.موضوع دیگر کارآفرینی برای بانوان است و علاوه بر این زنان سرپرست خانوار هدف مهم هستند و توجه به وضعیت آنها از نظر حقوقی مور توجه این معاونت است.
یکی از مهمترین مساله دراین زمینه توان افزایی زنان است، اینکه بتوانیم به زنان آموزش بدهیم تا بعد از فارغ التحصیلی بتوانند جذب بازار کار شوند و یا اینکه خودشان کارآفرین شوند،هر دو اینها، دوره های تخصصی می طلبد و در بسیاری از استان ها این کار شروع شده است.می خواهیم منسجم تر این مساله را دنبال کنیم و این یک چالش مهم است؛ اینکه بانوان ما وقتی تحصیلات خوبی دارند نمی توانند کار پیدا کنند؛ این مساله را با جدیت دنبال می کنیم. همچنین مشاغل سبز برای بانوان تعریف شده است؛ مشاغلی که بانوان به آن علاقه زیادی نشان می دهند و در مجموع نگاه ویژه به اشتغال زنان خواهیم داشت.
بخشنامه شورای عالی اداری اخیرا ابلاغ شده است و دکتر روحانی تاکید داشته اند که معاونان خود را از زنان انتخاب کنند. ما هم ضمن تاکید بر اهمیت این بخشنامه به وزارتخانه ها، وضعیت را رصد می کنیم. این مساله مهمی در بحث توان افزایی بانوان
است.
من معتقدم جامعه ای داریم که ساختارهای سنتی هنوز در آن وجود دارد و هنوز با نقش خوبی که دین در سیاست و جامعه دارد، فاصله داریم. متاسفانه برخی با تمسک به برخی ظواهر شریعت یک تفرقی در گفتار و لحنشان دارند این مساله در خانواده هم گاهی مشاهده می شود؛ در حالی که نگاه اسلام به زنان و مردان برابر است؛ ولی تفاوت هایی در مسئولیت های اجتماعی و فردی وجود دارد، اما این تفاوت ها به معنی برتری انسانی نیست. بنابراین باید تلاش کنیم، این نگرش های سنتی که با پیرایه ها و برداشت های خرافی آمیخته، از بین رود.ما هنوز سقف شیشه ای داریم، ساختار و شکل خانواده چه به شکل سنتی و مدرن برای بانوان و مردان ملاحظاتی را به وجود آورده است و باید روی آن
کار شود.
سایر اخبار این روزنامه