همه با هم به کار گروهی بپردازیم

آرمان: از دست رفتن نوجوانان هرمزگان تلخ بود، تلخ مانند سوختن دانش‌آموزان شین‌آباد! ایران در روز عید به عزا نشست و با خانواده آن دخترکان معصوم و نخبه همدردی کرد. پیام تسلیت بزرگان التیامی به دل خانواده‌های داغدار است. بر همین اساس دیروز یادگار امام با انتشار پیامی در اینستاگرام حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان هرمزگانی را تسلیت گفت. در پیام آیت‌ا... سیدحسن خمینی آمده است: «خبر تلخ بود و کام همه را در روز عید قربان تلخ کرد. گل‌هاى پرپر شده سرزمینمان در سفرى بى‌پایان به خاک افتادند. فرزندان امروز و مادران فردا. خدایشان بیامرزاد و در جوار خوبان و پاکان مسکن داده، به خانواده‌هاى آنان صبر و اجر عنایت فرماید.»
فرهنگ کار جمعی
 همچنین روز گذشته جمعی از مدیران اتاق‌ها، اتحادیه‌ها و تعاونی‌های سراسر کشور در اولین روز از هفته تعاون با حضور در حرم امام خمینی(ره) ضمن دیدار با آیت‌ا... سیدحسن خمینی تولیت حرم امام، با آرمان‌های امام تجدید میثاق کردند. آیت‌ا... سیدحسن خمینی در این دیدار اظهار کرد: توجه ما در تعاونی‌ها باید اقامه حق باشد. بدین معنا که باید مجموعه‌ای که دور هم جمع می‌شوند، بازده بالاتری داشته باشند. وی با اشاره به عدم توفیق پررنگ فعالیت‌های تعاونی در کشور، افزود: من فکر می‌کنم بزرگ‌ترین مانع پیش روی توسعه بخش تعاون در اقتصاد کشور فقدان فرهنگ کار جمعی است. یادگار امام با اشاره به عدم تمرین کار جمعی از دوران کودکی، یادآور شد: کار تیمی مستلزم فرهنگ خاص خود است؛ فرهنگی که بر مبنای آن، آدمی به این نکته برسد که فایده شخصی او در گرو فایده جمعی است و نمی‌تواند یک منفعت شخصی کوتاه‌مدت را برای خود ترسیم کند، در حالی که دیگران از کار او ضرر می‌کنند. یادگار امام با تاکید بر این که به شرطی دارای توفیق خواهیم بود که همه با هم موفق باشیم، ادامه داد: این روح کار جمعی است و فقدان این فرهنگ هم تعاونی‌ها و جامعه را با بحران مواجه می‌کند و هم اقتصاد غیر تعاونی را رونق می‌بخشد. وی عدم وجود تربیت کار گروهی را عامل ناکامی تعاونی‌ها در کشور برشمرد و تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم کارگاه‌هایی از دبستان تا دبیرستان برای تقویت فرهنگ کار گروهی توسط وزارت تعاون و آموزش و پرورش شکل بگیرد. همان‌گونه که از سال‌ها قبل این کارگاه‌ها وجود داشته اما امروز باید توسعه یابند و به تعبیر حضرت امام «همه با هم» به کار گروهی بپردازیم. یادگار گرامی امام تاکید کرد: این موضوعات فقط با سخن گفتن تحقق پیدا نمی‌کند بلکه محتاج یک تربیت ملی و فرایندی است که از کودکی و نوجوانی شروع شود. البته نسل‌های جدید در این زمینه کارهای بزرگتری کرده‌اند و امروز جامعه برای کار تعاونی آماده‌تر از گذشته است.
تجربه‌های بین‌المللی


 آیت‌ا... سیدحسن خمینی خاطرنشان کرد: اگر این مسیر را پیمودیم خواهیم دید که «طلب التعاون علی اقامته الحق» هم شرط دینداری و هم شرط توفیق آدمی است که نتیجه بیشتری را هم دربر دارد. طبیعی است وقتی کار گروهی دارای فرهنگ لازم نباشد افراد به سوی کار فردی می‌روند و اعتقاد پیدا می‌کنند که سود کار فردی بیشتر است. وی همچنین بر ضرورت بررسی علل عدم توفیق برخی اقتصادهای سوسیالیستی در جهان تأکید کرد. سیدحسن خمینی با اشاره به اقتصاد کشورهای توسعه یافته‌ای مانند آلمان و ژاپن، ادامه داد: این اقتصادها نتیجه کار گروهی و دست در دست هم دادن جامعه و نتیجه فرهنگی است که انسان‌ها بتوانند مشکلات جمع را مشکلات خودشان ببینند و همدلانه و با هم زندگی کنند. وی در پایان این مراسم یک بار دیگر حادثه واژگونی اتوبوس دختران دانش آموزان هرمزگانی را به خانواده‌های درگذشتگان تسلیت گفت و برای آن‌ها طلب صبر کرد.
10 میلیون نفر درتعاونی‌ها
در ابتدای این دیدار نیز حمید کلانتری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اهمیت تعاونی‌ها در اقتصاد‌های بزرگ دنیا، گفت: امروزه در دنیا حدود یک میلیارد نفر در دنیا عضو تعاونی‌ها هستند و 300 تعاونی برتر دنیا 2600 میلیارد دلار درآمد دارند که این نشان دهنده ارزش و جایگاه تعاون در دنیاست. وی ادامه داد: در حال حاضر در کشور ما نیز حدود 97 هزار تعاونی در 110 هزار گرایش شغلی فعال و حدود 10میلیون نفر عضو این تعاونی‌ها هستند که در حوزه‌های کشاورزی، صنعت، معدن، صنایع دستی و... فعالیت می‌کنند. کلانتری همچنین خاطرنشان کرد: ما اعتقادمان بر این است که اگر واقعا در کشور ما فرهنگ تعاون و همان گونه که حضرت امام فرمودند فرهنگ توجه، کار و مشارکت با مردم رواج پیدا کند بسیاری از مشکلات مردم حل می‌شود. اما یکی از موانع اصلی رشد و توسعه کشور در همین بحث عدم فرهنگ همکاری و کار جمعی است. تعاونی می‌آید تا نهضتی را فراهم کند و نشان دهد که همه می‌توانند با گرایش‌های مختلف می‌توانند در کنار یکدیگر کار کنند چرا که در عرصه‌های رفع فقر، عدالت اجتماعی و اشتغال تعاونی‌ها بسیار می‌توانند اثر بخش باشد.