برایم پاپوش درست کردند

شهروند| برکناری رئیس فدراسیون چوگان مثل سال‌های اخیر که برخی روسای فدراسیون‌های ورزشی با نظر وزارت ورزش از سمت خود کنار رفتند، با حاشیه‌هایی همراه بود. این زن 37ساله که جوان‌ترین مدیر در میان روسای فدراسیون‌های ورزشی محسوب می‌شد، ادعا کرده؛ به دلایل غیرفوتبالی از سمتش برکنار شده و حالا یک زن دیگر سرپرستی این فدراسیون را برعهده گرفته است.
تکذیب در گام اول
درحالی که یکشنبه‌شب خبر برکناری گلنار وکیل گیلانی از ریاست فدراسیون چوگان به گوش می‌رسید،  وزارت ورزش تا ظهر دیروز در این باره سکوت کرد.  این صحبت‌ها و عدم اطلاع‌رسانی رسمی از سوی وزارت ورزش ابتدا این تصور را ایجاد کرد که برخی در این‌باره خبرسازی و شیطنت کرده‌اند.حتی رئیس فدراسیون نیز در گفت و گوهای دیروز خود این مساله را رد کرد.
برکناری بدون دلیل!


پایگاه خبری وزارت ورزش اما درنهایت ظهر دیروز با اعلام خبر سرپرستی حمیرا اسدی در فدراسیون چوگان، برکناری گلنار وکیل گیلانی را رسمی کرد. نکته جالب این‌جا بود که در خبری که وزارت ورزش منتشر کرده بود، نه‌تنها به دلایل برکناری رئیس فدراسیون چوگان اشاره نشده بود، بلکه اصل خبر برکناری نیز روی پایگاه خبری وزارت ورزش نرفت و فقط سرپرست جدید از این طریق منصوب شد. بدین ترتیب دوره مدیریت گلنار وکیل گیلانی بعد از 18ماه در فدراسیون چوگان به پایان رسید.
ماجرای انتشار عکس‌های خصوصی
یکی از مسائلی که ماجرای برکناری وکیل گیلانی را باعث حاشیه های فراوان کرد، ماجرای انتشار عکس های خصوصی او بود. با این که تا دیروز چنین بحثی وجود نداشت، خود او اعلام کرد برخی از او عکس هایی دارند و می خواهند از این طریق برای استعفا یش فشار بیاورند.  این‌که انتشار عکس‌های خصوصی رئیس فدراسیون چوگان چقدر در برکناری او نقش داشته، مشخص نیست.
برکناری قانونی بود؟
30 فروردین‌ماه ‌سال 95 بود که گلنار وکیل گیلانی با رأی مجمع فدراسیون چوگان به‌عنوان رئیس انتخاب شد تا عنوان جوان‌ترین رئیس فدراسیون را با 36‌سال سن به یدک بکشد. او که یکی از 3 رئیس فدراسیون زن ایران محسوب می‌شد، بعد از 18ماه توسط وزارت ورزش کنار گذاشته شد. با این‌که بحث‌هایی پیرامون غیرقانونی‌بودن برکناری رئیس فدراسیون چوگان به گوش می‌رسد، وکیل گیلانی در یکی از مصاحبه‌های خود قبل از صدور حکم برکناری‌اش گفته بود: «در اساسنامه فدراسیون چوگان وزیر ورزش این حق را دارد که رئیس فدراسیون را عزل کند.» با این وضع به نظر نمی‌رسد او از نظر قانونی بتواند اعتراضی به این مسأله داشته باشد. با این حال، اهالی چوگان با توجه به اقدامات مثبت وکیل گیلانی در دوره مدیریتش مثل برگزاری جام‌جهانی در تهران، از او به نیکی یاد می‌کنند.
سرپرست چندشغله!
با حکم وزیر ورزش، حمیرا اسدی به‌عنوان سرپرست فدراسیون چوگان و جانشین گلنار وکیل گیلانی انتخاب شد. انتصاب این خانم که درحال‌ حاضر چند سمت دیگر را به صورت همزمان دارد، با انتقادهایی روبه‌رو بود. مسئول امور مجامع معاونت قهرمانی، مسئول امور بین‌الملل فدراسیون فوتبال و مشاور معاون قهرمانی وزارت ورزش جزو سمت‌هایی است که حمیرا اسدی در آنها مشغول است. به‌ نظر می‌رسد حداقل حجم کاری که اسدی در فدراسیون فوتبال دارد، با اداره یک فدراسیون توازنی نداشته باشد و در همین راستا صدای اعتراض‌ها بلند شده است. پیش از این هم وزارت ورزش از افرادی به‌عنوان سرپرست موقت فدراسیون‌ها استفاده می‌کرد که کارمند این وزارتخانه بودند و سمت‌های دیگری هم داشتند. حالا باید دید اگر قرار بر ماندن حمیرا اسدی در فدراسیون چوگان باشد، او از سمتش در فدراسیون فوتبال به‌عنوان مدیر روابط بین‌الملل کنار می‌رود یا همچنان با چند شغل به کار خود ادامه می‌دهد. به نظر می‌رسد وزارتخانه با انتصاب اسدی خواسته از تعداد زنانی که مدیریت فدراسیون‌ها را برعهده دارند، کاسته نشود.  برکناری رئیس جوان فدراسیون چوگان و حرف و حدیث‌هایی که بعد از این اتفاق پیش آمد،‌ باعث شد تا برای پیگیری این ماجرا دقایقی با گلنار وکیل‌گیلانی همکلام شویم. در ادامه مشروح گفت‌وگوی «شهروند» با رئیس پیشین فدراسیون چوگان را می‌خوانید:
  همه دنبال علت برکناری شما هستند؛ خودتان از این مسأله باخبر هستید؟
نه تنها خبری از دلیل این کار ندارم، بلکه ابلاغی هم از سوی وزارت ورزش دریافت نکردم. هیچ‌کس با من تماس نگرفته که بگوید شما دیگر نباید به فدراسیون بیایید. دیروز هم تا آخر وقت در فدراسیون بودم و کارهایم را انجام دادم.
  اما صحبت‌هایی مطرح شده بود که شما به‌ دلیل انتشار برخی عکس‌های خصوصی کنار رفتید؟
برخی درچند ماه اخیر به دنبال برکناری من بودند. آنها این حاشیه‌ها را برای من درست کردند. عکس‌ها هم بحث مهمی نیست اما برخی این مسأله را بزرگ کردند. به دنبال این هستم که اصل ماجرا را متوجه شوم و سپس درباره آن صحبت کنم. من کار خلافی نکردم که از کسی بترسم و این حرف‌هایی هم که مطرح می‌شود، درست نیست.
  در واقع اعتقاد دارید برایت پاپوش درست کردند تا کنار بروید؟
صددرصد همین‌طور است. برای من پاپوش درست کردند و درنهایت امروز دیدم که وزارت ورزش حکم سرپرست جدید فدراسیون را زده است، حتی در آن حکم هم به برکناری من اشاره نشده بود. نمی‌دانم پشت پرده چیست که برخی اینطور خودشان را به در و دیوار زدند تا من کنار بروم.
  قبل از سوی وزارت ورزش از شما درباره مسأله خاصی ازجمله همین ماجرای عکس‌های خصوصی منتشرشده، توضیح خواسته بودند؟
نمی‌خواهم بگویم چه کسی اما برخی افراد در این مدت مرا بارها تهدید کردند و گفتند؛ استعفا بده. از برخی ابزارهای ناجوانمردانه علیه من استفاده کردند اما من حاضر به استعفا نشدم، چون می‌خواستم به کارم ادامه دهم. هیچ‌کسی از وزارت ورزش با من تماس نگرفت و من بی‌صبرانه منتظر توضیح مسئولان هستم.
  سعی نکردید با وزیر ورزش دراین‌باره صحبت کنید؟
من 2ماه است که از وزیر ورزش وقت ملاقات خواستم و هنوز نتوانستم سلطانی‌فر را ببینم. به نظرم رسانه‌ها هم درباره دلایل استعفای من بهتر است از وزیر و معاونانش سوال بپرسند. بهتر است دیگر با این اتفاقی که رخ داد، مسئولی حرف از حمایت از مدیریت بانوان و جوانگرایی در بخش مدیریتی نزند، چون من این شاخصه‌ها را داشتم اما به این شکل کنار رفتم.
  فکر می‌کنید عامل اصلی برکناری شما چه‌کسی بوده است؟
همه افراد تعدادی بدخواه دارند؛ اگر یک زن باشی و موفق شوی که چه بدتر. متاسفانه برخی آقایان نمی‌توانند ببینند که یک زن مدیر موفقی شده و به جایگاهی دست پیدا کرده است. من از کسی اسم نمی‌برم اما وقتی مطمئن شدم، قطعا اسامی این افراد را به رسانه‌ها می‌گویم.
  حالا تصمیم شما در قبال اتفاقاتی که افتاده،‌ چیست. از نهاد خاصی این موضوع را پیگیری می‌کنید؟
وقتی نمی‌خواهند چوگان موفق باشد، من چه کاری می‌توانم انجام دهم؟ من یک ریال حقوق نگرفتم و هیچ چشمداشتی هم نداشتم. خودشان نمی‌خواهند چوگان پیشرفت کند و من هم دیگر با این وضع کاری از دستم برنمی‌آید. در این یک‌سال‌ونیم کارهای زیادی انجام دادیم. مدرسه چوگان را افتتاح کردم و جام‌جهانی را در تهران برگزار کردیم. این مسائل واقعا دیده نمی‌شود که مرا به این راحتی کنار گذاشتند؟ حالا دیگر من هرجایی بروم و شکایت کنم، فایده‌ای ندارد، چون مدیران بالادستی من نمی‌خواهند به کاری که داشت، به موفقیت ختم می‌شد، ادامه دهم.
  حرف پایانی؟
این رفتاری که با من شد، بی‌احترامی به جایگاه من بود، نه شخص من. یک مدیر چه زن باشد،‌ چه مرد، نباید به این شکل کنار برود. کارنامه کاری من قطعا ضعیف‌تر از رئیس قبلی نبوده است و کسانی که مسئول هستند، می‌توانند این موضوع را بررسی کنند.