یک خبر برای کسانی که می‌خواهند ازدواج کنند سامانه وام ازدواج باز شد

در کشور متقاضیان وام ازدواج به 500 هزار نفر می‌رسند. از این رو بانک مرکزی اول مرداد سال جاری در یک طرح سریع سامانه‌ای را راه‌اندازی کرد تا زوجین متقاضی وام با راحتی بیشتری نام نویسی کنند. البته بانک مرکزی به زوجین اعلام کرد که تا پایان شهریور درخواست وام کنند. این سامانه که برای کاهش سریع آمار متقاضیان وام و آسان‌تر کردن اعطای وام طراحی شده بود مدتی دچار اختلال شد. از چند روز پیش متقاضیان وام ازدواج در هنگام مراجعه به سامانه آن در بانک مرکزی طی مراحل ثبت‌نام در تعیین بانک عامل با مشکل مواجه می‌شدند، چرا که نام بانکی در این مرحله وجود نداشته و به عبارتی ادامه ثبت‌نام غیرممکن بود. با وجود این که پایان شهریور زمان اتمام طرح ضربتی بانک مرکزی بود اعلام شد، تعلل زوجین در تکمیل پرونده و انجام روال ارائه تسهیلات موجب شد تا این طرح ۱۵ روز دیگر تمدید شود، با این حال در روزهای اخیر متقاضیان در هنگام مراجعه برای ثبت‌نام با مشکل مواجه شدند، هر چند که گفته می‌شود گاهی در ساعت‌های اولیه روز تعدادی از بانک‌ها در سامانه امکان ثبت‌نام داشتند.
به هر صورت این موضوع موجب ابهاماتی برای متقاضیان ثبت نام وام ازدواج بود و این که تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. پیگیری موضوع درباره‌ چرایی بسته شدن این سامانه و این که چه زمانی به حالت عادی برمی‌گردد، با این اعلام همراه شد که روز دوشنبه سامانه مجددا به حالت عادی برمی‌گردد و زوجین می‌توانند ثبت‌نام خود را ازسرگیرند. در این شرایط با توجه به اینکه طرح ضربتی وام ازدواج تا پانزدهم مهر ادامه دارد زوجین از این امکان برخوردار هستند که در قالب این طرح تسهیلات خود را سریع‌تر دریافت کنند. اما این که چرا سامانه برای مدتی هر چند کوتاه در شرایطی قرار گرفت که بانک‌های عامل برای معرفی به متقاضیان وجود نداشتند، باید یادآور شد که در مدت اخیر با توجه به ثبت‌نام‌ها و پرداختی‌های در دستور کار، سقف بانک‌ها نیز تا حدی پر شده بود و بر این اساس اگر پذیرش مجددی صورت می‌گرفت صف‌ها طولانی‌تر شده و متقاضیان حتی اگر ثبت‌نام هم می‌کردند قابلیت پرداخت برای آنها در مدت زمانی کوتاه امکان‌پذیر نبود.
این در شرایطی است که تمدید طرح ضربتی وام ازدواج تا پانزدهم مهر نیز به شرایط ثبت‌نام زوجین و پیگیری آن‌ها مربوط می‌شد به طوری که ظاهرا حدود ۴۷ هزار ثبت‌نام وجود دارد که حتی تعیین شعبه هم شده‌اند، اما در اغلب موارد به دلیل تعلل زوجین برای تکمیل مدارک و عدم مراجعه به شعب موجب کندی در پرداختی‌ها شده است، در حالی که زوجین باید بعد از تعیین شعبه حداکثر تا ۱۲ روز کاری مراجعه کرده و حداکثر بعد از یک ماه از این اقدام مدارک خود را تکمیل کنند.
در طرح ضربتی وام ازدواج علاوه بر ادامه روند معمول پرداخت این تسهیلات از سوی تمام بانک‌های حاضر در سامانه، ۱۱ مورد از آن‌ها به طور ویژه و با سهمیه‌های تعیین شده به پرداخت وام می‌پردازند. بانک ملی، سپه، کشاورزی، مسکن، توسعه تعاون، تجارت، ملت، صادرات، رفاه، قرض‌الحسنه مهر ایران و صندوق قرض‌الحسنه پارسیان این بانک‌ها هستند. در این طرح اولویت با مناطق کم برخوردار و محروم بوده و بعد از آن سایر مناطق کشور را شامل می‌شود. همچنین برای تسریع در روند پرداختی‌ها موضوع ضمانت که پیشتر یکی از مشکلات اصلی زوجین بود برطرف شده و برای آن هشت گزینه از سوی بانک مرکزی تعیین شد.
سایر اخبار این روزنامه
توقف فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد مغایر با قانون اساسی است پوران درخشنده در گفت و گو با «همدلی» از فیلم زیرسقف دودی و بحران اجتماعی طلاق عاطفی گفت همه‌پرسی کردستان عراق با مشارکت بالا انجام شد سرانجام؛ رفراندوم کردی نخستین نشست خبری وزیر فرهنگ و ارشاد با رونمایی از برنامه چهارساله وزارت متبوعش برگزار شد یک خبر برای کسانی که می‌خواهند ازدواج کنند سامانه وام ازدواج باز شد رفتار بازیگر سرشناس در همایش «صدای آب» حاشیه‌ساز شد! آقای کیانیان !شما به کارشناس می‌گویید دهانش را ببندد؟ همدلی رویکرد اقتصادی اروپا بعد از سخنان تند ترامپ در سازمان ملل را بررسی کرد چطور کشورهای فقیر، کشورهای غنی را توسعه می‌دهند ولی الله شجاع‌پوریان چالش‌ها و فرصت‌های توریسم در ایران رییس قوه قضاییه: اظهارات ترامپ از یک سیاستمدار تازه‌کار بعید نبود واکنش ظریف به تمدید قانون اعمال محدودیت برای سفر اتباع ایرانی به آمریکا تهرانی‌ها دختر می‌خواهند