اولین نشست مطبوعاتی وزیر ارشاد با رنگ و بوی تئاتر موسیقی و سینما

محمد اکبری  - در نخستین نشست مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در سی و پنجمین روز تصدی اش بر این وزارتخانه برگزارشد سیدعباس صالحی توضیحاتی درباره راهبرد چهار ساله پیش رو ارائه داد و به سوالات مختلفی درباره موسیقی، سینما، تئاتر و مسائل مربوط به حوزه نشر و مطبوعات پاسخ داد. مهم ترین حرف های او را در هفت سرفصل می خوانید:
 
1- از هیچ انتقادی ولو گزنده و تند در رسانه ها ناراحت نمی شوم
برنامه  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای عمل به سه هدف، 9مسئله و 40 برنامه در دولت دوازدهم است که با شعار "گفت وگو، حقوق و هویت فرهنگی" در سه بسته قرار گرفته است.اولین برنامه "هویت اسلامی" است که در دو مسئله و 9برنامه قرار دارد. دومین برنامه، تولید و مصرف فرهنگی است که چهار مسئله و 19 برنامه دارد و سوم مناسبات فرهنگی، هنری و رسانه ای بین الملل است که سه مسئله و 12 برنامه دارد. این سه بسته، با 40 برنامه در فضای وزارت فرهنگ کلید خورده است. "رسانه" رکن چهارم دموکراسی، چشم بیدار و ناظر هوشیار مسئولان است و ما هر چه خود را در معرض این قضاوت قرار دهیم، بهره می بریم. از هیچ انتقادی ولو گزنده و تند در رسانه ها ناراحت نمی شوم، زیرا احساس می کنم ما مسئولان باید ظرفیت خود را بالا ببریم زیرا این شروع یک تمرین زندگی با عقل جمعی است و ما مسئولان باید آن را بیشتر یاد بگیریم.
2- ارائه گزارش عملکرد 100 روزه وزارت فرهنگ و ارشاد
در یک ماه گذشته، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه 100 روزه ای را در نظر گرفت. بسته 100 روزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چند حوزه ارائه می شود که به بهبود فضای کسب و کار، فضای فرهنگی، هنری و رسانه ای که در حال انجام است، منجر می شود. در زمینه فراهم کردن امکان انتشار قرارداد های وزارت فرهنگ و نهاد های وابسته در وزارتخانه ما سعی می کنیم در این رابطه قرارداد مخفی نداشته باشیم. اعتقاد داریم تمام هزینه های انتشار در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عهده این وزارتخانه است و مردم حق دارند بدانند این وزارتخانه با چه کسانی ارتباط حمایتی و کاری دارد. تمرکززدایی دولتی و جغرافیایی در بسته 100 روزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیده شده به همین دلیل حضور جدی و قاطع نمایندگان صنوف در شورا های سیاست گذاری در همه معاونت ها و سازمان ها و مدیریت های فعال وزارتخانه در دستور کار است. استفاده از مراکز استانی و شهرستانی در تصمیم گیری ها از جمله برنامه های این وزارتخانه است. در همه حوزه های فرهنگ و رسانه بین پنج تا هفت نفر از شاخص های هر حوزه را استقراء کردیم تا دوستان با آن ها مصاحبه های انفرادی انجام دهند. این کار در حوزه نقاشی و موسیقی با پنج تا شش نفر از بزرگان انجام و سعی شده در حوزه های دیگر از جمله سینما و تجسمی با مجموعه ای از افراد پیش کسوت صحبت شود تا به عنوان گام اول اگر حرف خاصی دارند که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید آن را بشنود، بیان کنند. گرچه چهار سال در معاونت فرهنگی حضور داشتم اما نیاز دارم که این وزارتخانه را بیشتر بشناسم و از مشورت دیگران برای شناخت آن استفاده کنم. اول باید برنامه ای که مشخص است را انتخاب کنم و سپس به سراغ این بروم که برای این برنامه چه افرادی مناسب تر هستند، طبیعی است که نگاه من تغییر بر رسالت نیست زیرا معتقدم نه تغییر ارزش است و نه ثبات، بلکه برنامه و کارکرد ارزش است.


3- موارد لغو مجوز کنسرت اندک بوده است
برای هر موضوعی باید به اندازه و جایگاه خودش توجه داشت. اغراق کردن درباره هر موضوعی، اعتماد رسانه ای ما را می تواند کاهش دهد. در این ایام، مجوز های زیادی در بخش موسیقی صادر شد  و موارد لغو مجوز نسبت به آن ها اندک بود. قبول دارم که باید به هر موضوع به درستی پرداخت؛ اما نکته ای که من به آن اشاره دارم این است که حتی لغو یک مجوز هم غلط است، چون مردم نظام و حاکمیت را می شناسند و وقتی چنین اتفاقاتی می افتد، اختلال در نظام را می بینند. ما مسئولان باید خودمان مسائل مان را با هم حل کنیم و مردم را درگیر نکنیم. مسلما کشور را باید با قانون اداره کرد و قانون بد، از بی قانونی بهتر است. این نگاه من است و با همین رویکرد در حال گفت وگو بودیم. در این یک ماه، علایم روشنی نشان داده شده و امیدواریم به اجماع برسیم تا قانون مبنای عمل همه باشد.
4- می خواهم صداقت را فدای سیاست نکنم
شاید افراد جدیدی بیایند و شاید هم افراد قبلی که به رویکرد ها نزدیک هستند با انرژی تازه ای ادامه دهند. تلاش دارم صادق باشم، حرف نادرست نزنم و صداقت را فدای سیاست نکنم و با این نگاه حرکت کنم. در این میان برخی گمانه زنی هایی دارند اما تنها گمانه زنی محسوب می شود.
5- وضعیت تئاتر کشور و فرجام فیلم های توقیفی
فعالیت  های فرهنگی، یک شاخص کالبدی دارد و یک شاخص نرم افزاری. این که در این فضا چقدر مطالعه نمایش نامه ها اتفاق افتاده است و چقدر با تنوعی که حوزه تئاتر دارد، تاثیر کنشی داشته است، در بخش شاخص گذاری هایش وارد نشده ایم. تئاتر ما در کنار ادبیات باید قرار بگیرد و این نوع شاخص ها سنجیده نمی شود که امیدوارم به سمت شاخص های نرم افزاری حرکت کنیم. در شش ماه نخست سال، گرفتار برخی تخصیص ها بودیم و امروز نیز جلسه ای با شورای معاونان وزارتخانه درباره بودجه 96 داریم که این موضوع را به طور خاص پیگیری می کنم تا متوجه چگونگی روند مصرف بودجه تئاتر شویم. بنای تئاتر شهر میراث فرهنگی ماست و این که آبرومندانه مسیر حیات خود را ادامه دهد و گرفتار آفت و فروریزی نشود، دغدغه درستی است. قول می دهم تلاش کنیم که روند باز سازی آن را انجام دهیم، زیرا خاطرات ما در این محیط ها شکل گرفته و ارزشمند است. این بنا ها باید باقی بماند و به شایستگی و آبرومندانه اداره شود. درباره اکران فیلم های توقیفی گزارش کمیته آماده شده و براساس آن چه در این کمیته بررسی شده، اگر ایراد ها رفع شده باشد، مشکلی نیست. البته وزیر درباره محصولات فرهنگی تولیدشده تصمیم گیرنده نیست و ساختار مشخص این ها طی می شود. باید سرمایه گذاری هایی که برای فیلم ها می شود مورد احترام قرار گیرد و اجازه ندهیم که فیلمی تولید شود، اما امکان عرضه پیدا نکند. تعداد فیلم های توقیفی اندک است و طی این چهار سال به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد. طی چهار سال 400 فیلم ساخته می شود وما با تعداد محدودی از فیلم های توقیفی مواجه می شویم. نباید تصور آن را اغراق آمیز جلوه دهیم. بین مسیر شورای پروانه ساخت فیلم ها و نمایش آن ها نباید گسل باشد که فیلمی از مرحله ساخت عبور کند، اما در شورای نمایش پاسخی به آن داده نشود. گفت وگو هایی داشتیم تا بتوانیم ساختار مستقرتر و قابل اعتمادتری را برای رفع فاصله این دو شورا ایجاد کنیم.
6- مراقبت از هوای فرهنگ
آن چه درباره رضایت نسبی ناشران احساس می کنیم، بنا بر معدلی است که به این رویکرد ها برمی گردد که در معاونت فرهنگی مورد توجه جدی قرار گرفت و در وزارت فرهنگ و ارشاد نیز مورد اهتمام خواهد بود. اگر در حوزه فرهنگ آفرینی و روند شرایط اختلال ایجاد شود می تواند به عنوان دو خطر تلقی شود که زایش فرهنگی اتفاق نیفتد و فرهنگ در معرض آلودگی قرار بگیرد که این موضوع برای امر فرهنگ جامعه مضر است. اولیای فرهنگی باید به این دو مسئله توجه کنند تا ریزگرد ها و آلودگی های فرهنگی آسیب نرسانند. این عوامل ریشه های هویتی ما را مخدوش می کنند و صرفا دغدغه های سیاسی و ایدئولوژیک نیست، بلکه ملی است و بسیاری از کشور ها نیز دچار آن هستند. مجموعه هایی تلاش می کنند که جهان را با سلیقه خود رنگ آمیزی کنند که این امر خوب نیست. ما باید مراقب باشیم تا هوای فرهنگی کشور سالم باشد و زایش در آن صورت گیرد و خلاق باشد.
7- باید برای موج جدید اقتصاد و مطبوعات فکر شود
اقتصاد مطبوعات ما، گرفتار اختلال است از یک سو فضای مجازی یک فضای پرآشوب محسوب می شود که رقیب رسانه های رسمی و حرفه ای ما است. از سوی دیگر، رسانه های بیرونی رقیب رسانه های رسمی داخلی ما محسوب می شوند و شاهد این هستیم که تعداد رسانه های غیرحرفه ای روبه افزایش است که کار را برای رسانه های حرفه ای سخت می کنند. این که صرفا به حمایت های مالی دولت برای برجا ماندن مطبوعات فکر کنیم، به نظر نمی رسد که روند مطبوعات را به جایی برساند. گرچه این رویکرد قطع نمی شود، اما به اصلاح درونی و ساختارمندتری نیازمندیم. باید برای موج جدید اقتصاد و مطبوعات فکر شود. تجمع سازی کمپانی های مطبوعاتی و چند پیشنهاد دیگر که می توانیم این بحث را پیش ببریم، می تواند به رسانه ها کمک کند. رسانه های جمعی ما حتما شرایط سختی دارند و باید با برنامه ریزی جدی به طرف احیا شدن و تغییر شرایط بروند.