اظهارات ترامپ از یک سیاست‌مدار نامتعادل بعید نبود

میزان: رئیس قوه قضائیه، روز گذشته در جلسه مسئولان عالی قضائی، با اشاره به اظهارات سخیف رئیس‌جمهور آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: «این سخنان بی‌پایه و غیرمنطقی، خارج از تمام ضوابط دیپلماتیک بود و آقای ترامپ، ایران را به اتهاماتی متهم کرد که همه آنها دقیقا متوجه خود آمریکاست. آمریکا از دهه‌های قبل خودش در مصدر اکثر جنایات در جهان بوده است. هنوز افکار عمومی جهان، جنایات آمریکا در ویتنام، عراق و افغانستان را فراموش نکرده است. علاوه‌بر‌این کارنامه آمریکا در حمایت از رژیم جنایتکار صهیونیستی در کشتار مردم مظلوم فلسطین و همچنین حمایت از کشورهای مرتجع منطقه در قتل‌عام مردم بی‌گناه یمن کاملا آشکار است».آیت‌الله آملی‌لاریجانی، افزود: «آمریکا درباره داعش، ژست مبارزه و مقابله گرفته بود؛ اما چه کسی است که نداند، داعش را خود آمریکایی‌ها به وجود آوردند؟ همین آقای ترامپ در مناظره‌های انتخاباتی خود با خانم کلینتون به وزیر خارجه سابق آمریکا یادآوری کرد که داعش را شما پدید آوردید و این نکته در کتاب خاطرات خانم کلینتون نیز ذکر شده است. حال آمده‌اند و کشوری مانند ایران را با اظهاراتی بلاوجه، متهم می‌کنند»او عنوان کرد: «البته این اظهارات از یک سیاست‌مدار تازه‌کار کاسب‌کار که تعادل روحی و اخلاقی هم ندارد، بعید نیست؛ اما بهتر است دولتمردان آمریکا و به‌ویژه آقای ترامپ به یاد داشته باشند که تهدید در مورد ملت آبدیده ایران نه‌تنها تأثیری ندارد؛ بلکه این ملت بزرگ را در ایستادگی مقابل دولت غیرقابل اعتماد آمریکا عازم‌تر و جازم‌تر می‌سازد».آیت‌الله آملی‌لاریجانی با بیان اینکه امروز حقانیت سخنان رهبر معظم انقلاب در دوران مذاکرات و پس از آن مبنی ‌بر غیرقابل اعتمادبودن آمریکا بیش از هر زمان دیگری به اثبات رسیده است، گفت: «آن زمان که جمهوری اسلامی توانایی مالی و فنی برای مقابله با دشمنان نداشت، تسلیم زیاده‌خواهی‌های دشمنان نشد؛ چه رسد به امروز که بحمدالله قدرت اول منطقه است و آمریکا نیز این موضوع را به‌خوبی می‌داند. بنابراین به دولتمردان آمریکا و به‌ویژه آقای ترامپ توصیه می‌کنیم که دست از این تهدیدات بی‌مبنا بردارند».
رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه مسائلی نظیر توانمندی موشکی ایران و موضوعات دفاعی کشورمان که با بقای جمهوری اسلامی ارتباط دارد؛ به‌هیچ‌عنوان قابل مذاکره نیست، علت عصبانیت و ناراحتی رئیس‌جمهور آمریکا را برهم‌خوردن محاسبات آمریکایی‌ها در منطقه و دنیا به وسیله جمهوری اسلامی دانست و گفت: «آمریکا از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز هزینه‌های گزافی را برای تغییر جغرافیای سیاسی منطقه و همچنین نفوذ و شبیخون فرهنگی به ایران صرف کرده است و امروز همه نقشه‌های خود را به‌ویژه با مشاهده مقاومت مردم سوریه، عراق و یمن، نقش بر آب می‌بیند؛ بنابراین طبیعی است که دولتمردان این کشور تا این حد عصبانی و ناراحت باشند. البته باید از این ناراحتی بمیرند؛ زیرا جمهوری اسلامی تاکنون ایستاده و به فضل الهی پس‌از‌این نیز در برابر دشمنی‌های آنها مقاومت خواهد کرد».
دفاع مقدس معجزه بود
آیت‌الله آملی‌لاریجانی همچنین با اشاره به هفته دفاع مقدس، افزود: «اگر با دیده دقت و عبرت نگاه کنیم، می‌بینیم که دفاع مقدس یک معجزه بود. مجاهدت مردم و آنچه در دفاع مقدس اتفاق افتاد، یک اثر مهم الگوسازی در جهان اسلام و بلکه در سراسر دنیا داشت. این فرهنگ جهادی را باید در همه میدان‌ها و جبهه‌های نبرد به‌ویژه در عرصه‌های اقتصادی و فرهنگی نهادینه کنیم تا به نتیجه مطلوب دست یابیم». رئیس دستگاه قضا، مقوله اقتصاد مقاومتی را منبعث از همین دیدگاه جهادی دانست و گفت: «امیدواریم مسئولان ما همان‌طور که ملت بزرگ ایران این راه را اختیار کرد، در همه جبهه‌ها فرهنگ و روش جهادی را در پیش گیرند. تأکید رهبر معظم انقلاب نیز در همه عرصه‌ها توجه به فرهنگ جهادی است و بنا به تجربه نیز هرکجا ایستادیم و جهادگونه عمل کردیم، پیروز میدان بودیم».


او همچنین با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید، گفت: «در کنار تعلیم و تعلم، بحث تولید علم و کار علمی در دانشگاه‌ها باید با سرعت بیشتری پیگیری شود. مشکلاتی در این حوزه داریم که امیدواریم دولت محترم به‌ویژه در حوزه امور پژوهشی کمک بیشتری کند تا شاهد تولید هرچه بیشتر علم در کشور باشیم».
رئیس قوه قضائیه، افزود: «درحال‌حاضر سند تحول آموزش را در اختیار داریم؛ اما نمی‌دانیم که به چه دلیل متأسفانه به کار بسته نشده است. این سند نیز برای تحقق اهدافی که در آن پیش‌بینی شده، باید اجرائی شود تا به بخشی از آنچه در عرصه تعلیم و تربیت نیاز داریم، دست یابیم».