پس لرزه های شوک نود به جادوگران فوتبال!

برنامه این هفته 90 با محوریت بررسی حذف تیم ملی جوانان از رقابت‌های قهرمانی آسیا و ماجرای جادوگری در فوتبال ایران روی آنتن رفت. عادل فردوسی‌پور ضمن عرض تسلیت و ابراز همدردی با مردم غرب کشور به خاطر زلزله مهیب در آن منطقه، اعلام کرد همه مردم ایران در کنار مردم کردستان و کرمانشاه هستند و ارتباط تلفنی با استاندار کرمانشاه در این خصوص برقرار شد. بازوند، استاندار کرمانشاه روی خط 90 آمد و گفت: «۴۰۷ نفر تا به حال در اثر زلزله جان خود را از دست دادند و ۶۸۰۰ نفر مجروح شدند. ۱۹۳۰ روستا و ۷ شهرستان خسارت دیده است.» بازوند درباره نیازمندی‌های مردم گفت: «فصل سرماست و مردم نیازمند پتو هستند و چادر که هلال احمر آن را تامین می‌کند و آب بسته‌بندی، کنسرو و خرما از دیگر نیازهاست. اگر مردم کمک‌های خود را به هلال احمر بدهند ستادی در فرودگاه هست و هرچه از طریق فرودگاه برسد به ستاد بحران تحویل داده و بلافاصله در شهرستان‌ها توزیع می‌شود.
 بخش‌های ویژه راجع به جادوگری
اولین آیتم از پرونده جادوگری در فوتبال در مصاحبه با بازیکنان سابق سایپا پخش شد. حمید جعفری، فرهاد خانگلی، ‌هادی عقیلی و یکی دیگر از بازیکنان سایپا که تمایل نداشت نامش فاش شود ماجراهای سایپا در فصل ۸۳ - ۸۲ لیگ برتر و فعالیت جادوگر در این تیم را افشا کردند. اتفاقاتی از قبیل دعانویسی در این تیم و پرسیدن نام مادر بازیکنان برای چیدن ترکیب تیم با حروف ابجد نام مادر بازیکنان! تیمی که در ابتدای فصل ۶ بازی پیاپی به پیروزی رسید اما در انتها به پلی‌آف دسته اول سقوط کرد! گزارش دوم شامل صحبت‌های جادوگری بود که اعتقاد داشت می‌تواند تیم برق شیراز را قهرمان لیگ برتر کند و فقط منچستر می‌تواند این تیم را شکست دهد و ادعا داشت بسیاری از نتایج فوتبال از جمله قهرمانی آلمان در جام جهانی را او رقم زده است! گزارش سوم درباره تیم پاس و ماجراهای این تیم در فصل ۸۲ - ۸۱ بود و محسن بیاتی‌نیا، علی جانملکی و میثم منیعی بازیکنانی بودند که در این مصاحبه پرده از اتفاقات پاس تهران در آن دوره و فعالیت جادوگران در تیم برداشتند. بیاتی‌نیا در بخشی از صحبت‌هایش گفت تاثیر تصمیمات جادوگر در تیم به حدی بود که در یک بازی مقابل پرسپولیس 3 مهاجم تیم ما هر کدام ۳۰ دقیقه به میدان رفته و تعویض شدند و توجیه آن‌ها خسته کردن تیم حریف بود اما در نهایت نتیجه هم نگرفتیم و تیم شکست خورد!
 آمادگی فریادشیران برای رسوایی جادوگران
نادر فریادشیران، مربی سابق فوتبال در ادامه روی خط آمد و از ماجراهای جادوگری در تیم سایپا در سال‌های گذشته صحبت کرد. به گزارش سایت 90، فریادشیران در صحبت‌های خود شخصی به نام امیر اسکندری معروف به الف.الف را جادوگر تیم سایپا معرفی کرد که برای ماندن این تیم در لیگ برتر یک خودروی زانتیا از باشگاه هدیه گرفته است. فریادشیران در صحبت‌های خود بهمن دهقان انتظامات وقت باشگاه سایپا را رابط ورود این جادوگر به باشگاه معرفی کرد و گفت: «صحبت‌های من آن دوره با سند و مدرک در کمیته انضباطی اثبات شد و از شکایت‌های وارده تبرئه شدم و الان هم حاضرم تمام حرف‌هایم را در دادگاه تکرار کنم و از هیچ شکایتی نمی‌ترسم چون سند دارم.» صحبت‌ها و ادعاهای عجیب یکی دیگر از جادوگران فوتبال گزارش بعدی بود و مکالمه تلفنی با این شخص پخش شد. بهمن دهقان که در سال‌های اخیر به عنوان دوست و وکیل علی دایی در فوتبال فعالیت می‌کند در واکنش به صحبت‌های فریادشیران روی خط تلفنی آمد و گفت: «بخشی از صحبت‌های آقای فریادشیران درست است اما بخش دیگر را طوری که خودش دوست دارد مطرح می‌کند. این‌که می‌گویند من رابط آقای اسکندری بودم اصلا صحیح نیست و خود کمیته فرهنگی باشگاه و مسئول آن این شخص را به من معرفی کردند و گفتند نفسش حق است و می‌تواند کارشناسی کند و به تیم کمک کند. در آن زمان که فصل ۸۳ - ۸۲ بود من این مطلب را به آقای مایلی‌کهن منتقل کردم و ایشان گفتند به این مسائل اعتقاد ندارم اما آقای فریاشیران یک مشکلی دارد، شما بیایید و اگر مشکل ایشان حل شد من او را قبول می‌کنم. نمی‌دانم آقای فریادشیران این مسئله را باور داشت یا نه اما با هم به مجموعه آقای اسکندری رفتیم و مشکلش که فکر می‌کنم درباره سند ملک بود را مطرح کرد. شما که اعتقاد ندارید چرا به آنجا رفتید؟»
 نگاه دینی به بحث سحر و جادو
مصاحبه با حجت‌الاسلام زائری، پژوهشگر دینی در ادامه پخش شد و نگاه دین به بحث سحر و جادو در فوتبال مورد بررسی قرار گرفت. به اعتقاد این پژوهشگر بحث سحر و جادو هیچ ربطی به دین نداشته و کلمه دعا و دعانویسی هیچ ارتباطی با دعای واقعی که در راز و نیاز با خدا انجام می‌شود و در دین آمده ندارد و کاملا خلاف دین است. وی همچنین گفت: «ارتباط دادن نتیجه بازی به ائمه و معصومین هم صحیح نیست و اگر یک تیم بخواهد با توسل به ائمه برنده شود در مقابل تیم دیگری که همین راه را رفته به کجا می‌رسد؟ من حتی بعد از رسیدن به پیروزی هم مخالف تقدیر و تشکر و گذاشتن نتیجه به حساب ائمه معصومین هستم.» دوربین مخفی 90 و گفت‌وگو با یکی دیگر از جادوگران و مراجعه به او برای نتیجه‌گیری در فوتبال در ادامه پخش شد.
 واکنش سمامی نسبت به مقابله با جادوگری در فوتبال
عبدا... سمامی، عضو کمیته اخلاق فوتبال روی خط تلفن برنامه آمد و گفت: «کمیته اخلاق به تنهایی قادر نخواهد بود برای برچیدن این موضوع اقدام کند و نیاز به همراهی رسانه‌ها، باشگاه‌ها و کمیته‌های فرهنگی باشگاه‌ها دارد. در مباحث قضایی نیاز به بحث اثبات داریم، بسیاری از افرادی که در برنامه 90 به آن‌ها اشاره شده وقتی در کمیته اخلاق حاضر می‌شوند نمی‌توانند حرفشان را بنویسند و گواهی کنند و در مقابل چنین چیزی بایستند و همکاری خودشان را ادامه بدهند. در این زمینه مشکلاتی داشتیم ولی تعدادی از آن‌ها هم اطلاعات خوبی به ما داده‌اند. در رابطه با این پرونده‌ها با علی عباسی، مدیرعامل باشگاه سیاه‌جامگان چنین برخوردی داشتیم و او را محروم کردیم اما تا زمانی که نتوانیم چیزی را به اثبات برسانیم نمی‌توانیم برخوردی داشته باشیم.»
 سوال نظرسنجی
کدامیک از تیم‌های سید یک جام جهانی 2018 را برای همگروهی با تیم ملی ایران ترجیح می‌دهید؟ این سوال نظرسنجی این هفته 90 بود و مخاطبان باید از بین آرژانتین، آلمان، برزیل، بلژیک، پرتغال، روسیه، فرانسه و لهستان یک گزینه را انتخاب می‌کردند. در نهایت با شرکت یک میلیون و ۵۴۷ هزار نفر در نظرسنجی 28.6 درصد اعلام کردند ترجیح می‌دهند تیم ایران در جام جهانی با روسیه همگروه شود، 15.5درصد آرژانتین و 13.6 درصد لهستان را انتخاب کردند.