هالیوود علیه ترامپ ترامپ علیه هالیوود

گروه فرهنگ و هنر:‌ تغییر شوک‌برانگیز جایزه بهترین فیلم، هشتادونهمین مراسم اسکار را برای همیشه در تاریخ این رویداد ماندنی کرد. تغییری که موجب شد رسانه‌های آمریکایی به خاطر نوع انتخاب برندگان، بر سیاسی بودن افراطی این اتفاق تاکید ویژه‌ای داشته باشند به طوری که ورایتی در گزارشی که از این مراسم منتشر کرده از تعبیر «صف‌کشی علیه ترامپ» استفاده کرده است. به گزارش «وطن امروز» تغییر دقیقه نودی برنده بهترین فیلم آکادمی اسکار به یکی از حاشیه‌های اصلی این مراسم تبدیل شد.
تغییر ناگهانی برنده بر روی سن!
یک تغییر شوک‌برانگیز، اسکار هشتادونهم را برای همیشه در تاریخ به یادماندنی کرد و در کنار نقدها و اعتراض‌ها به ترامپ، در عین حال به خاطر انتخاب برندگان خود، اسکاری سیاسی خوانده شد. وارن بیتی که برای خواندن نام بهترین فیلم روی سن آمده بود، ابتدا نام «لالالند» را می‌خواند اما اتفاق عجیبی رخ می‌دهد و پس از لحظاتی عنوان می‌شود که «مهتاب» بهترین فیلم اسکار است. در واقع «لالالند» که در همه اظهارنظرهای پیشین و گمانه‌زنی رسانه‌های آمریکایی و حتی بعضی از موثرین در اسکار به عنوان شانس اول بهترین فیلم از آن نام برده شده بود، در میدان مجادله هالیوود و ترامپ، اسکار را به «مهتاب» باخت تا اتفاقات ضدترامپی در اسکار 2017 نمود بیشتری داشته باشد؛ برنده شدن 2 فیلمساز که به خاطر قانون ترامپ ممنوعیت ورود به خاک آمریکا را داشتند و نیز اهدای اسکار بهترین فیلم به فیلمی درباره دگرباشان و سیاهپوستان عملا این مراسم را به بیانیه سیاسی هالیوود علیه ترامپ بدل کرد؛ بیانیه‌ای که به نظر می‌رسد با گاف لحظات پایانی‌اش در اهدای جایزه بهترین فیلم، فرصت مناسبی در اختیار ترامپ قرار داد تا جنگ میان آمریکایی‌ها با یکدیگر شدت پیدا کند. جنگ میان کاخ سفید و هالیوود اگرچه پس از روی کار آمدن ترامپ با حضور برخی بازیگران هالیوود در تظاهرات‌های مختلف به کف خیابان‌ها هم کشیده شده است اما کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد اسکار تا این اندازه از مجال سالانه و سینمایی خود در راستای سیاست‌های دموکرات‌ها علیه ترامپ پیش برود. از سوی دیگر ترامپ نیز علیه هالیوود بیش از افراد و گروه‌های دیگر حمله می‌کند. در واقع جنگی که این روزها میان ستاره‌های هالیوود و رئیس‌جمهور ایالات متحده درگرفته نیز در تاریخ آمریکا بی‌سابقه است.
بیانیه‌خوانی سیاسی برگزیدگان علیه ترامپ
جیمی کیمل، مجری اسکار 2017 در ابتدای این مراسم با اشاره به شعار انتخاباتی دونالد ترامپ گفت برای بزرگ کردن دوباره آمریکا باید هر کس از درون خودش شروع کند. در واقع اعتراضات به دونالد ترامپ خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شد، آغاز شد! کیمل در انتهای صحبت‌هایش با اشاره به مریل استریپ گفت: شما بازیگر هستید، برخی از شما برنده جایزه می‌شوید. روی سن می‌آیید و صحبت‌هایی می‌کنید که رئیس‌جمهور در توئیترش به آن واکنش نشان می‌دهد. جیمی کیمل در میانه مراسم نیز با باز کردن صفحه توئیتر دونالد ترامپ گفت: عجیب است او تا حالا توئیتی منتشر نکرده. کم‌کم دارم نگرانش می‌شوم. کیمل همین طور پیامی در توئیتر خودش منتشر کرد و نوشت: دونالد ترامپ، آنلاینی؟! بعد از اظهارات تماما سیاسی مجری برنامه، اهدای جوایز نمود دیگری برای غیرسینمایی شدن اسکار بود. در این بخش هم بیانیه‌های سیاسی توسط برگزیدگان قرائت شد. اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد توسط آلیسیا ویکندر، بازیگر برنده اسکار نقش مکمل سال گذشته به ماهرشالا علی برای فیلم «مهتاب» اهدا شد. بعد از 3 سال یک سیاهپوست توانست جایزه بازیگری اسکار را به خودش اختصاص دهد؛ چیزی که به نظر تحت تاثیر اعتراضات 2 سال اخیر آنها اهدا شده است. در ادامه و بعد از اهدای جوایز چند بخش، اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان به فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی رسید. این دومین جایزه او به حساب می‌آید. البته رسانه‌ها در توضیح اسکار فرهادی آن را هم از تبعات اقدامات ترامپ عنوان می‌کنند و می‌نویسند: اتفاق کم‌سابقه این است که فیلم «فروشنده» تا روز 14 فوریه که رای‌گیری نهایی اسکار آغاز شد، پس از «تونی اردمن» شانس دوم بردن جایزه بود اما به ناگاه با تصویب قانون عجیب دونالد ترامپ و حمایت چهره‌های سرشناسی چون هاروی وینشتاین شانس اصلی اسکار خارجی‌زبان شد. این فیلم در حالی اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را برد که پیش از این نتوانسته بود هیچ کدام از جوایز مهم فصل جوایز را ببرد. از این جهت بردن «فروشنده» اتفاق کم‌سابقه‌ای را در تاریخ اسکار رقم زد. اسکات فاینبرگ در هالیوود ریپورتر نوشته بود: «اصغر فرهادی گفته به خاطر تلاش دونالد ترامپ برای تحریم 7 کشور مسلمان دنیا و منع از سفر شهروندان این کشور به آمریکا اسکار را تحریم می‌کند. به رای‌دهنده‌هایی نگاه کنید که برای توبیخ ترامپ، کاری می‌کنند که فرهادی 5 سال بعد از دریافت اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان برای «جدایی نادر از سیمین»، پس از فلینی، برگمان، سائورا، تنها فیلمسازی شود که در این بخش بیش از یک جایزه گرفته است. فیلم قابل احترام و بسیار دوست داشتنی «تونی اردمن» یک انتخاب واضح است. ممکن است فوران ناگوار مساله منع سفر، تعدادی از رای‌ها را سمت «فروشنده» برده باشد اما این فیلم در حد بهترین‌ ساخته‌های اصغر فرهادی نیست و «تونی اردمن» فیلم بهتری است که به دلیل فضای سیاسی شانس گرفتن اسکار را به «فروشنده» واگذار کرده است».
تبریک خواهر امیر قطر
البته اصغر فرهادی پیش‌تر و پس از ممنوعیت حضور در آمریکا، روغن ریخته را نذر امامزاده کرده بود و گفته بود به خاطر مردم ایران در اسکار شرکت نمی‌کند. عدم حضور فرهادی در اسکار موجب شد او انوشه انصاری و فیروز نادری را از طرف خود برای دریافت جایزه معرفی کند. فرهادی در اقدامی خلاف شؤونات مذهبی کشور به زنی نمایندگی دریافت جایزه اسکار را داد که بدون حجاب روی سن حاضر شده بود؛ موضوعی که نباید از دید مسؤولان فرهنگی کشور نادیده گرفته شود. همچنین خواهر امیر قطر، شیخه المیاسه بنت حمد بن خلیفه آل‌ثانی سرمایه‌گذار فیلم فروشنده در پی کسب اسکار در صفحه مجازی خود نوشت: افتخار می‌کنم که به عنوان نخستین بنیاد سینمایی عربی، در 3 سال متوالی ۴ بار نامزد اسکار شدیم و امشب برای فیلم فروشنده اسکار بهترین فیلم خارجی را گرفتیم. به همه افرادی که در موفقیت این پروژه نقش داشتند تبریک می‌گویم و این یک جهش کوآنتومی برای فیلم‌های ما و به رسمیت شناخته شدن در مجامع بین‌المللی سینمایی است. در ادامه اهدای جوایز بخش‌های مختلف به «لالالند» این گمانه‌زنی را تقویت می‌کرد که این فیلم بتواند عنوان بهترین فیلم را نیز از آن خود کند اما این اتفاق نیفتاد. «لالا لند» اسکار بهترین طراحی صحنه، بهترین فیلمبرداری، بهترین موسیقی، بهترین ترانه، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر زن را کسب می‌کند اما در دقایق پایانی و حتی پس از برده شدن نامش به عنوان بهترین فیلم، جایزه‌اش را به انتخاب‌های سیاسی اسکار به «مهتاب» می‌بازد. فیلمی با رویکردهای دگرباشانه که باز هم تحت تاثیر فضای اجتماعی و سیاسی موجود در هالیوود، جایزه می‌گیرد. در نقدی درباره این فیلم آمده است: «مهتاب» ساخته بری جنکینز داستان سیاهپوست همجنس‌بازی به نام چایرون را در 3 مقطع کودکی، نوجوانی و جوانی روایت می‌کند. اگرچه فیلمساز تلاش زیادی کرده با همین بازی روایت، اثرش را یک شاهکار جلوه دهد اما حقیقت این است که «مهتاب» حتی محتوای لازم برای تبدیل شدن به یک فیلم کوتاه را هم ندارد».
این نقد می‌افزاید: «با وجود این ضعف‌های واضح که نمونه‌هایش در بازیگری، کارگردانی و البته فیلمبرداری «مهتاب» هم هویداست، حضور این فیلم در مراسم اسکار هشتادونهم انگار اجباری بوده برای نشان دادن دشمنی بیشتر هالیوود با رئیس‌جمهور جمهوری‌خواهی که سیاست‌های نژادپرستانه و مخالف همجنس‌گرایی‌اش، عده زیادی از مردم آمریکا را ترسانده بود. حضور چنین فیلمی در سالی که «سکوت» مارتین اسکورسیزی، «سالی» کلینت ایستوود، «بنیانگذار» جان لی هنکاک، «درود بر سزار» برادران کوئن یا حتی انیمیشن «زوتوپیا» با آن فیلمنامه دقیق و جذابش نتوانسته‌اند در بخش‌های اصلی نامزد جایزه شوند واقعا تامل برانگیز است». یکی از حاشیه‌های این مراسم پخش کلیپی درباره درگذشتگان سینما در سال 2016 بود که تصویری از عباس کیارستمی نیز در آن منتشر ‌شد.