معاون وزیر راه‌ جزییات اتصال ۵ مرکز استان به شبکه ریلی را تشریح کرد؛

گروه مسکن- معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی با بیان اینکه با اتمام ۵۱۶ کیلومتر ریل‌گذاری از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در سال‌جاری، ۹۱۹ کیلومتر از خطوط جدید ریلی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت گفت‌: پس از بهره‌برداری این پروژه‌‌ها تا پایان سال‌جاری اتصال مراکز استان‌های اردبیل، خراسان شمالی، لرستان، کردستان و چهارمحال و بختیاری برای سال ۹۷ در دستور کار قرار می‌گیرد‌.
به گزارش «جهان‌صنعت»، خیرالله خادمی در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه‌و‌شهرسازی به تشریح آخرین وضعیت هفت پروژه اقتصاد مقاومتی ریلی در سال ۹۶ پرداخت و گفت‌: با توجه به مزایای ترانزیت ریلی و نقش اساسی آن در رشد اقتصادی کشور یکی از اولویت‌های مهم دولت تدبیر و امید توسعه و گسترش شبکه راه‌آهن است و در همین راستا هفت طرح مهم ریلی در اولویت اجرایی قرار گرفت که با اتمام این طرح‌ها علاوه بر ارتباط ریلی میان ایران و افغانستان پنج استان کشور شامل همدان، کرمانشاه، گیلان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی به شبکه ریلی متصل خواهند شد‌. وی افزود‌: شایان‌ذکر است شبکه ریلی جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون ۱۳ هزار ۳۵۰ کیلومتر خطوط در دست بهره‌برداری، ۳۴۱۰ کیلومتر خطوط در دست احداث و ۴۹۳۰ کیلومتر در حال مطالعه است که با اتمام ۵۱۶ کیلومتر ریل‌گذاری از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در سال‌جاری، ۹۱۹ کیلومتر از خطوط جدید ریلی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت‌. معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی تاکید کرد‌: با تحقق این مهم ضمن ثبت رکوردی جدید در تاریخ راه‌آهن کشور شاهد تحولی بنیادین در زیرساخت‌های حمل‌ونقل کشور خواهیم بود‌.
راه‌آهن قزوین- رشت
همچنین مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل در خصوص راه‌آهن قزوین-رشت اظهار داشت‌: عملیات اجرایی راه‌آهن قزوین-رشت به طول ۱۶۴ کیلومتر با هدف اتصال این استان به شبکه ریلی و سپس تا کشور آذربایجان از سال ۱۳۸۳ آغاز شد‌. این پروژه از شهرهای کوهین، لوشان، منجیل، رستم‌آباد و امامزاده‌ هاشم عبور می‌کند و تاکنون با صرف هزینه‌ای بالغ‌ بر ۱۳ هزار ۸۸۰ میلیارد ریال از پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی برخوردار است و پیش‌بینی می‌شود امسال به بهره‌برداری برسد‌.
وی در ادامه افزود‌: عملیات اجرایی صورت‌گرفته در این پروژه شامل ۱۱ میلیون و ۵۲۰ هزار مترمکعب خاک‌ریزی، ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب خاک‌برداری، یک میلیون و ۶۰ هزار مترمکعب پی‌کنی و ۶۰۰ هزار مترمکعب بالاست بوده و حدود ۱۶۰ کیلومتر ریل‌گذاری شده است‌.
خادمی به پایگاه خبری وزارت راه‌و‌شهرسازی گفت‌: شش ایستگاه با مساحت ۳۵ هزار و ۶۲۵ مترمربع زیربنا و یک میلیون و ۱۸۰ هزار مترمربع محوطه طراحی شده است که تاکنون بیش از ۲۰ هزار مترمربع از ساختمان و ۷۳۰ هزار مترمربع از محوطه آن ساخته شده است‌.
معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی اعتبار مورد نیاز این پروژه را شش هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت‌: راه‌آهن قزوین-رشت یک ابرپروژه عمرانی با 4/25 کیلومتر تونل و گالری و حدود ۹ کیلومتر پل بزرگ که زیباترین و طولانی‌ترین پل ریلی کشور به طول ۱۴۳۰ متر است جزو همین پروژه است‌.
راه‌آهن فیروزان-کرمانشاه
همچنین مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل با اشاره به عملیات اجرایی راه‌آهن فیروزان-کرمانشاه گفت‌: این پروژه به طول ۱۱۰ کیلومتر با هدف اتصال این استان به شبکه ریلی از سال ۱۳۸۰ آغاز شده و از شهرهای زاگرس و بیستون عبور می‌کند‌ و تاکنون با صرف هزینه‌ای بالغ‌بر ۳ هزار و ۹۸۰ میلیارد ریال از پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد برخوردار است‌. وی افزود‌: عملیات اجرایی صورت گرفته در این پروژه شامل پنج میلیون و ۱۴۵ کیلومترمربع خاک‌ریزی و هشت میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب خاک‌برداری، ۶۴ هزار مترمکعب پی‌کنی و ۴۲۰ هزار مترمکعب بالاست بوده و خط اصلی پروژه به‌طور کامل ریل‌گذاری شده است‌. همچنین میزان وزن ریل بالغ‌بر ۱۳ هزار و ۲۰۰ تن و تعداد تراورس به کار رفته در آن ۱۹۰ هزار عدد است‌. خادمی خاطرنشان کرد‌: در این طرح چهار ایستگاه با مساحت ۴۷ هزار و ۲۵۹ مترمربع زیربنا و یک میلیون و ۲۳۰ هزار مترمربع محوطه طراحی شده است که تاکنون ۳۱ هزار و ۴۰۰ مترمربع از ساختمان و ۷۲۲ هزار مترمربع از محوطه آن ساخته شده است‌. وی با بیان اینکه «علاوه بر این ۱۱۰۰ متر پل و سه هزار متر تونل در این پروژه ساخته شده است» گفت‌: اعتبار مورد نیاز این پروژه ۲۵۰۰ میلیارد ریال است که پیش‌بینی می‌شود در سال‌جاری مورد بهره‌برداری قرار گیرد‌.
راه‌آهن همدان
معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی همچنین به عملیات اجرایی راه‌آهن همدان اشاره کرد و گفت‌: عملیات اجرایی راه‌آهن همدان به طول ۲۷۰ کیلومتر با هدف اتصال استان به شبکه ریلی از سال ۱۳۸۴ آغاز شد. در این پروژه که از شهرهای رباط‌کریم- نوبران و فامنین عبور می‌کند تاکنون بالغ ‌بر پنج هزار و ۳۵ میلیارد ریال هزینه شده و هم‌اکنون در حال بهره‌برداری است‌.
وی همچنین افزود‌: عملیات زیرسازی و ریل‌گذاری این پروژه تا همدان به اتمام رسیده و ساختمان ایستگاه آن در حال احداث است‌. در این طرح چهار ایستگاه به مساحت ۴۰ هزار و ۱۲۴ مترمربع زیربنا و یک میلیون و ۶۶۰ هزار مترمربع محوطه طراحی شده است که تاکنون ۱۶ هزار و ۶۰۰ مترمربع از ساختمان و ۵۹۰ هزار مترمربع از محوطه آن ساخته شده و همچنین برای احداث این خط ریلی ۱۶۵۰ متر پل نیز اجرا شده است‌.
راه‌آهن مهاباد-ارومیه
خادمی در ادامه به تشریح وضعیت پروژه ریلی مهاباد-ارومیه پرداخت و در این رابطه گفت‌: عملیات اجرایی پروژه راه‌آهن مهاباد-ارومیه به طول ۹۷ کیلومتر باهدف اتصال استان آذربایجان غربی به شبکه ریلی از سال ۱۳۸۰ آغاز شد‌. این پروژه از مبدا مهاباد آغاز می‌شود و پس از عبور از شهر نقده، به ارومیه منتهی می‌شود و تاکنون با هزینه‌ای بالغ‌بر چهار هزار و ۵۳۴ میلیارد ریال از پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد برخوردار است‌.
وی در ادامه به پایگاه خبری وزارت راه‌و‌شهرسازی گفت‌: عملیات اجرایی صورت‌گرفته در این پروژه شامل چهار میلیون و ۴۲۰ هزار مترمکعب خاک‌ریزی، سه میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب خاک‌برداری، ۲۵۳ هزار مترمکعب پی‌کنی و ۲۵۰ هزار مترمکعب بالاست است و کل محور از مهاباد تا ارومیه ریل‌گذاری شده است‌. این مقام مسوول خاطرنشان کرد‌: میزان وزن ریل بالغ‌بر ۱۲ هزار تن و تعداد تراورس به کار رفته در آن ۱۶۷ هزار عدد است‌. در این طرح دو ایستگاه با مساحت ۲۷ هزار و ۴۱۶ مترمربع زیربنا و ۸۵۰ هزار مترمربع محوطه طراحی شده است که تاکنون ۲۰ هزار مترمربع از ساختمان و ۶۱۴ هزار مترمربع از محوطه آن ساخته شده است‌. همچنین در این پروژه ۱۱۰۰ متر پل و ۱۹۰۰ متر تونل احداث شده است‌.
خادمی همچنین یادآور شد‌: اعتبار مورد نیاز این پروژه ۲۷۵۰ میلیارد ریال است که پیش‌بینی می‌شود در سال‌جاری به بهره‌برداری برسد‌.
راه‌آهن میانه- بستان‌آباد
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل با اشاره به میزان پشرفت فیزیکی راه‌آهن میانه-بستان‌آباد نیز ابراز داشت‌: عملیات اجرایی پروژه راه‌آهن میانه بستان‌آباد به طول ۱۳۳ کیلومتر با هدف کاهش مسیر فعلی تهران-تبریز از سال ۱۳۸۰ آغاز شد‌. این پروژه که از شهرهای ترکمانچای و تیکمه‌داش عبور می‌کند تاکنون با هزینه‌ای بالغ بر ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از پیشرفت فیزیکی ۹۲ درصد برخوردار است‌.
وی در ادامه افزود‌: عملیات اجرایی صورت‌گرفته شامل ۱۴ میلیون مترمکعب خاک‌ریزی، ۲۳ میلیون مترمکعب خاک‌برداری و ۴۵ هزار مترمکعب بالاست و ۷۴ کیلومتر ریل‌گذاری است‌. میزان وزن ریل بالغ‌بر ۹۵۰۰ تن و تعداد تراورس به کار رفته در آن نیز ۱۴۰ هزار عدد است‌. معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی گفت‌: در این طرح سه ایستگاه با مساحت ۱۲ هزار و ۶۲۸ مترمربع زیربنا و ۳۱۰ هزار مترمربع محوطه طراحی شده است که تاکنون ۹۵۶ مترمربع از ساختمان و ۲۰ هزار مترمربع از محوطه آن ساخته شده است.خادمی افزود‌: علاوه بر این پنج هزار متر پل و ۱۸ هزار متر تونل در این پروژه اجرا شده است‌. همچنین اعتبار مورد نیاز این پروژه ۱۰ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال است که پیش‌بینی می‌شود در سال‌جاری به بهره‌برداری برسد‌.
راه‌آهن یزد- مهریز
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل اظهار داشت: عملیات اجرایی راه‌آهن یزد-مهریز به طول ۳۰ کیلومتر باهدف ارتباط ریلی فلات مرکزی با استان‌های فارس و بوشهر از سال ۱۳۹۱ آغاز شده است‌. این پروژه در مسیر یزد-بافق از ایستگاه رخش منشعب و به سمت اقلید ادامه می‌یابد و تاکنون با هزینه‌ای بالغ بر ۷۰۰ میلیارد ریال از پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصد برخوردار است. عملیات اجرایی صورت گرفته در این پروژه شامل ۵۰۰ هزار مترمکعب خاک‌ریزی، ۲۳ هزار مترمکعب خاک‌برداری، ۱۲ هزار مترمکعب پی‌کنی، ۶۰ هزار مترمکعب بالاست بوده و ۳۰ کیلومتر ریل‌گذاری شده است‌.
خادمی با بیان اینکه «میزان وزن ریل بالغ‌ بر سه هزار و ۶۰۰ تن و تعداد تراورس ۵۰ هزار عدد است» افزود‌: در این طرح دو ایستگاه به مساحت دو هزار مترمربع زیربنا و ۱۶ هزار مترمربع محوطه طراحی شده است که تاکنون هزار مترمربع از ساختمان و ۱۰ هزار و ۴۰۰ مترمربع از محوطه آن ساخته شده است‌.
وی یادآور شد‌: اعتبار مورد نیاز این پروژه ۱۲۰۰ میلیارد ریال است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال‌جاری به اتمام برسد‌.
راه‌آهن خواف- هرات
معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی در خصوص راه‌آهن خواف-هرات نیز گفت‌: عملیات اجرایی پروژه راه‌آهن خواف-هرات به طول ۱۳۹ کیلومتر با هدف ایجاد کریدور ریلی بین ایران و افغانستان و سپس اتصال آن به کشور چین از سال ۱۳۸۶ آغاز شد‌. این پروژه تاکنون با هزینه‌ای بالغ‌بر دو هزار و ۹۶۴ میلیارد ریال و پیشرفت فیزیکی ۸۹ درصد برخوردار است‌.
وی افزود‌: عملیات اجرایی صورت‌گرفته در این پروژه شامل دو میلیون و ۲۱۵ هزار مترمکعب خاک‌ریزی، سه میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب خاک‌برداری، ۱۴۰ مترمکعب پی‌کنی و ۲۵۵ هزار مترمکعب بالاست بوده و ۷۶ کیلومتر پروژه ریل‌گذاری شده است‌. همچنین میزان وزن ریل بالغ‌بر ۱۰ هزار و ۸۰۰ تن و تعداد تراورس به کار رفته در آن نیز ۱۳۵ هزار عدد است‌.
خادمی ادامه داد‌: در این طرح یک ایستگاه مسافری با مساحت چهار هزار و ۷۴۷ مترمربع زیربنا و ۶۰۰ هزار مترمربع محوطه طراحی شده است که تاکنون ۴۲۷ مترمربع از ساختمان و ۵۴ هزار مترمربع از محوطه آن ساخته شده است. ۲۰۰ متر پل نیز در این راه‌آهن ساخته شده است‌. اعتبار مورد نیاز این پروژه ۹۲۰ میلیارد ریال است که پیش‌بینی می‌شود در سال‌جاری به بهره‌برداری برسد‌.
معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی در پایان یادآور شد‌: بر اساس بررسی‌ها پس از بهره‌برداری از هفت پروژه ریلی اقتصاد مقاومتی تا پایان سال‌جاری اتصال مراکز استان‌های اردبیل، خراسان شمالی، لرستان، کردستان و چهارمحال و بختیاری در سال ۹۷ در دستور کار قرار می‌گیرد تا در دولت‌های یازدهم و دوازدهم شاهد اتصال ۱۰ استان کشور به شبکه راه‌آهن باشیم‌.