ابتدا طرفداران احمدي‌نژاد «فراخوان»دادند

آرمان : در هفته‌ای که گذشت برخی قصد داشتند به هر علتی کشور را نا امن جلوه دهند تا از این طریق و اجرای پروژه نا اعتراض به ساختار نظام اهداف و مقاصد شوم خود را پیاده کنند. در این بین برخی از مردم عادی نیز به علت گرانی‌های اخیر و مشکلات اقتصادی و معیشتی به این خیل پیوستند، اما پس از آنکه از نیت این افراد آگاه شدند صحنه را ترک کردند. البته هر چه بود پس از گذشت یک هفته غائله فروکش کرد و افراد خاطی دستگیر شده و به دست قانون سپرده شدند. حال باید به دنبال سرنخ این جریان بود و مسببان اصلی برپایی این تجمع‌های اعتراضی را پیدا کرد. علی مطهری نایب رئیس مجلس معتقد است: سایت حزب‌ا... مشهد و پیروان احمدی‌ن‍ژاد فراخوان اعتراضات اولیه را در مشهد صادر کردند.» باید دید که چه برخوردی با این گروه‌ها صورت خواهد گرفت.
لزوم برخورد قانونی
ناآرامی‌های اخیر در مشهد که به سرعت در سایر شهر‌ها نیز افزایش یافت موجب شد تا کشور حدودا یک هفته در تنش و آشوب برخی عناصر معلوم الحال قرار گیرد. گرچه بعضا این تظاهرات با اعتراضات بحق مردم در ارتباط با مشکلات معیشتی، اقتصادی و گرانی‌های اخیر ممزوج شد، اما به سرعت فاصله میان معترضان و منحرفان مشخص گردید. زمانی که اعتراضات به آشوب‌های خیابانی منجر گشت و در برخی شهرها اتوبوس، بانک و... به آتش کشیده شد مشخص گردید که این افراد از کدام دسته‌اند چون مردم عادی اقدام به چنین اعمالی نمی‌کنند. برخی این اعتراضات را ناشی از مشکلات اقتصادی و بسیاری آن را ناشی از تحرکات سیاسی برخی مخالفان دولت می‌دانند که می‌خواهند روحانی و دولتش را در ابتدای کار زمینگیر کنند. حال که آشوب و ناآرامی‌ها خوابیده باید مسببان اولیه این ناآرامی‌ها را به دست قانون سپرد.
برخورد با تخریب کنندگان
نایب رئیس مجلس در حاشیه‌ کنگره‌ بزرگداشت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی با اشاره به اعتراضاتی که هفته ‌گذشته در کشور روی داد اظهار داشت: «سایت حزب‌ا... مشهد» و «پیروان احمدی‌ن‍ژاد» فراخوان اعتراضات اولیه را داده بودند. به گزارش انصاف نیوز، علی مطهری در اتباط با دستگیر شدن وقایع اخیر گفت: ما صحبت کردیم در آن جلسه غیرعلنی مجلس گفتیم که با دستگیر شدگانی که اقدام به تخریب اموال عمومی نکرده‌اند سختگیری نکنند و زودتر آزاد شوند، اما آنهایی که دست به تخریب زدند باید پاسخگو باشند. اما اگر دستگیری‌هایی صرفا به‌خاطر پیشگیری انجام شده باشد قابل قبول نیست. نماینده تهران ادامه داد: در عین حال من این را پرسیدم و پاسخ دادند که افرادی اگرچه در خیابان حضور نداشتند اما از طریق فضای مجازی تحریک می‌کردند و آنها هم بازداشت شده‌اند. اگرچه من شخصا معتقدم فقط با آنهایی که دست به تخریب زده‌اند باید برخورد شود و با بقیه نباید سختگیری کنند. حتی آنهایی که شعارهای تند دادند و به مقامات توهین شده است، باید از این چیزها بگذرند. مطهری درباره مباشرت عوامل بیگانه و خارجی از جمله برادرزن صدام در قضایا عنوان کرد: هر حرکت اعتراضی که در داخل می‌شود بلافاصله رسانه‌های خارجی می‌آیند پشت این حرکت. این دلیل بر این نیست که این معترضان یک پیوندی و یک وابستگی به آنها داشته باشند.
اعتراضات صرفا اقتصادی نیست
نایب رئیس مجلس درباره‌ چرایی بروز چنین اعتراضاتی نیز بیان کرد: بعضی مسائل به مرور انباشته شده است. برخی از جوانان ما احساس می‌کنند که توجهی به آنها نمی‌شود و به شخصیت آنها احترام گذاشته نشده است. مسئولان با آنها کمتر صحبت کرده‌اند و ارتباط درستی نداشته‌اند. عضو هیأت رئیسه مجلس اضافه کرد: شاید این جوانان خواسته‌اند اظهار وجودی بکنند که ما هم هستیم. البته عده‌ای هم هستند که دنبال آزادی‌های فردی هستند. بالاخره افرادی هم هستند که می‌گویند حجاب نباید اجباری باشد یا مشروب‌فروشی باید داشته باشیم. برخی هم دنبال چنین خواسته‌هایی هستند که به هیچ وجه قابل قبول نیست. مطهری در ارتباط با اینکه آمار بالای بیکاری در برخی شهرها دلیل این حوادث بوده گفت: بله مؤثر بوده اما عامل اصلی نبوده است. زیرا ما در شرایط سخت‌تر از این هم بودیم اما مردم همراهی کردند. بنابراین صرفا مسایل معیشتی نبوده است. وی تصریح کرد: قبلا در دهه هفتاد هم چنین اغتشاشاتی داشتیم که به دلایل اقتصادی روی داد و تورم ۴۹ درصد عامل آن بود ولی اعتراضات امروز صرفا دلایل اقتصادی ندارد.
نقش اصلی؟
نایب رئیس مجلس درباره برخی حاشیه‌ها پیرامون امام جمعه مشهد تاکید کرد: شخص ایشان را من نمی‌دانم ولی آن کسانی که در مشهد ابتدا دعوت به تجمع کرده‌اند یکی «سایت حزب‌ا... مشهد» بوده که اینها قبلا کنسولگری عربستان در مشهد را تخریب کرده‌اند و دیگری هم پیروان آقای احمدی‌ن‍ژاد بوده‌اند که از طریق فضای مجازی دعوت به تجمع کرده بودند. علی مطهری خاطر نشان کرد: آقای علم‌الهدی هم در نماز جمعه آن هفته به این مضمون گفته بودند که بخش اولش یعنی اعتراض به گرانی خوب بود، اما بقیه‌اش خوب نبود که البته این حرف خوبی نیست.