آغاز طرح نوسازی بافت های فرسوده شهری در 9 استان
گروه اقتصادی/ برنامه ملی بازآفرینی شهری «امید»، روز پنجشنبه با حضور و دستور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری در سراسر کشور آغاز شد. دکتر روحانی با حضور در وزارت راه و شهرسازی و از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس با استان‌های منتخب بوشهر، آذربایجان شرقی، تهران، فارس، کردستان، همدان، مازندران، ‌خراسان رضوی و اصفهان، دستور آغاز اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری را صادر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهوری در این ارتباط ویدئو کنفرانسی، استانداران استان‌های مذکور گزارشی از اقدامات انجام شده برای اجرای این طرح ارائه کردند. با اجرای این طرح ضمن نوسازی بافت‌های فرسوده، بهسازی سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه شهری و احیای بافت‌های تاریخی، پیش‌بینی می‌شود 250 هزار شغل ایجاد شود.
هدف دولت، خانه دار شدن آسان جوانان است
رئیس جمهوری، برنامه ملی بازآفرینی شهری را ضمن بازسازی مناطق فرسوده، طرحی نو برای تأمین مسکن، از جمله برای خانه اولی‌ها دانست و با بیان اینکه دولت فروش سریع 50 درصد واحدهای ایجاد شده در طرح بازآفرینی را تضمین می‌کند، تأکید کرد: ساختمان‌هایی که تحویل مردم می‌شود باید در برابر زلزله حداقل 7.5 ریشتری مقاوم باشد.  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه و در مراسم آغاز اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری «امید» با اشاره به اینکه مهم‌ترین پیام زلزله‌های اخیر، نوسازی سریعتر بافت‌های فرسوده است، اظهارداشت: مهم‌ترین اصل دولت در بخش مسکن، حفظ سلامتی و زندگی مردم است. رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه مردم ساکن در بافت‌های فرسوده باید با شرایط آسان به خانه امن برسند، گفت: به هر ساکن بافت فرسوده، مسکنی با 20 درصد زیر بنای بیشتر تحویل می‌شود. رئیس جمهوری گفت: طرح بازآفرینی شهری برنامه اساسی دولت برای مسکن خانه‌اولی‌ها، صیانت از جان و سلامت مردم و نوسازی محلات کهنه و فرسوده است. دکتر روحانی مسکن را محل آرامش و آسایش توصیف کرد و با اشاره به اهمیت آن در زندگی و نشاط مردم، گفت: ساختمان باید با ویژگی‌هایی که برای ساخت در نظر گرفته می‌شود، محلی برای آرامش باشد و با توجه به سختی‌های اجاره‌نشین بودن، داشتن خانه‌ای مناسب، بحق یکی از آرزوهای زوجین است.
رئیس جمهوری خانه‌دار کردن جوانان را وظیفه بسیار سنگین دانست و گفت: البته باید تأکید کنم که دولت خانه‌ساز خوبی نیست؛ همچنان که تاجر و بنگاه‌دار خوبی هم نیست و معتقدم هر کاری که بر عهده دولت قرار دارد و می‌توان آن را به مردم واگذار کرد، باید همه آن امور به مردم واگذار شود. دکتر روحانی با تأکید بر اینکه باید بنگاه‌های اقتصادی دولتی و عمومی به مردم واگذار شوند، گفت: وظیفه دولت اداره بنگاه‌های اقتصادی نیست و باید چنین بنگاه‌هایی به مردم واگذار شود و نهادهای عمومی و نیروهای مسلح نیز باید همین کار را انجام دهند.
رئیس جمهوری افزود: در بخش مسکن باید ساخت و ساز آن در اختیار مردم و شرکت‌های خصوصی باشد و دولت در این حوزه وظیفه حمایت و پشتیبانی دارد. دکتر روحانی با بیان اینکه از ابتدای دولت یازدهم دغدغه مسکن و بافت‌های فرسوده داشته است، گفت: زلزله کرمانشاه پیام مهمی داشت و اینکه باید صدای مردم را بشنویم و معتقدم باید صدای زمین و آسمان را هم شنید.
رئیس جمهوری اضافه کرد: کاهش نزولات آسمانی در حقیقت صدای آسمان است و اعلام می‌کند که خشکسالی خواهیم داشت، لذا باید کشاورزان و دستگاه‌های مربوطه خودشان را برای شرایط جوی جدیدی که وجود خواهد داشت، آماده کنند و در حقیقت بر مبنای صدای آسمان عمل کنند. دکتر روحانی گفت: زلزله اخیر صدای بسیار روشن و رسایی داشت و با توجه به اینکه بخشی از کشورمان روی گسل و خط زلزله قرار دارد، لازم است برای پیشگیری از آسیب‌های ناشی از آن آماده باشیم. لذا نخستین هدف دولت در بافت‌های فرسوده در کنار نوآفرینی و احیای این مناطق، صیانت از جان و حیات مردم است. رئیس جمهوری با بیان اینکه برای پیشگیری از حوادث ناشی از زلزله باید طراحی‌های مناسبی انجام دهیم تا مردمی که در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند با شرایط آسان از مسکن مقاومی برخوردار شوند، اظهارداشت: برای مقاوم‌سازی ساختمان‌های فرسوده بهترین و اصلی‌ترین راه این است که کل محله به بافت سالم، پایدار و کم‌مصرف تبدیل شود و برنامه دولت در این راستا قرار دارد. دکتر روحانی با اشاره به اینکه مسکن باید مشتمل بر فرهنگ ایرانی و سنت‌های اجتماعی باشد، گفت: در ساخت و سازهای جدید ضرورت دارد، مسائل اجتماعی و فرهنگی مورد توجه بوده و ساختمانی همراه با فرهنگ، سنت‌ها و سلیقه ایرانی ساخته شود. همچنین باید توجه داشت که نیازمندی‌های هر اقلیم و منطقه‌ای با اقلیم دیگر متفاوت است، لذا ضمن آگاهی از این مسائل باید در مسیر ساخت و ساز گام برداشت.
وی ضرورت فرهنگ‌سازی و تبلیغات مناسب در بازآفرینی بافت‌های فرسوده را مورد تأکید قرار داد و گفت: در این نوع از نوسازی‌ها قبل از بودجه و ورود دستگاه‌های اجرایی، آمادگی مردم و افکار عمومی از اهمیت زیادی برخوردار است و در این راستا صدا و سیما، مطبوعات و فضای مجازی با ارائه اخبار و گزارش‌های هنرمندانه می‌توانند در پیشبرد این طرح نقش بسزایی ایفا کنند.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده باید محله محور باشد، افزود: لازم است نقشه و ماکت محله بازآفرینی شده و پیش از آغاز عملیات اجرایی در ابتدای آن محله نصب شود تا مردم از آن اطلاع داشته باشند و باید به قدری مشوق ایجاد کرد که مردم مشتاقانه در این مسیر گام بردارند.
دکتر روحانی تصریح کرد: در طرح بازآفرینی شهری کسانی که در محله فرسوده زندگی می‌کنند بجز واگذار کردن خانه فرسوده خود لازم نیست هیچ چیز دیگری پرداخت کنند و چنانچه 80 متر ساختمان فرسوده دارند به جای آن
100 متر ساختمان جدید تحویل می‌گیرند.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: برای ساخت واحدهای مسکونی جدید دولت نیازی به بودجه ندارد، البته بانک‌ها باید وارد عمل شوند و در این طرح دولت زمین رایگانی را در اختیار توسعه‌گر قرار می‌دهد و با توافقی که بین دولت و توسعه‌گر انجام می‌شود، حدوداً دو برابر خانه‌های فرسوده‌ای که تحویل داده شده، خانه جدید ساخته می‌شود و در ساخت این خانه‌ها همه تلاش دولت این است که مسائل بهداشتی، سلامت و کاهش مصرف انرژی در ساخت و ساز‌ها رعایت شود و به لحاظ مسائل فنی و مهندسی بتواند در برابر زلزله‌هایی با قدرت 7
 یا 8 ریشتر مقاومت کند.
دکتر روحانی گفت: خواسته اصلی توسعه‌گر در بازآفرینی بافت‌های فرسوده این است که بتواند واحدهایی را که متعلق به خودش است بلافاصله به فروش برساند و در این راستا دولت تضمین می‌دهد با ارائه مشوق‌های لازم به مردم، توسعه‌گر بتواند 50 درصد متعلق به خود را در زمان کوتاهی بفروشد، ضمن اینکه در ساختمان‌هایی که توسعه‌گر آنها را احداث می‌کند، شهرداری هزینه پروانه اخذ نکرده و کمک‌های لازم را ارائه می‌دهد و همزمان بر اجرای ساختمان‌ها نظارت خواهد داشت و تمام امور زیرساختی محله بازآفرینی شده را دولت برعهده می‌گیرد.
رئیس جمهوری با بیان اینکه بانک‌ها موظف هستند تسهیلات لازم را سریعاً در اختیار توسعه‌گر قرار دهند، گفت: براساس نامه‌ای که شهرداری و وزارت راه و شهرسازی به توسعه‌گر می‌دهد، بانک‌ها موظف هستند، بلافاصله تسهیلات لازم را در اختیار وی قرار دهند. دکتر روحانی گفت: در هر منطقه‌ای که وزارت راه و شهرسازی تشخیص دهد که زمین مناسبی در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار دارد، این دستگاه‌ها مکلف هستند، آن زمین را به‌طور رایگان در اختیار وزارت راه و شهرسازی قراردهند و لذا زمین را دولت تهیه می‌کند و ساخت آن بر عهده توسعه‌گر است.
رئیس جمهوری گفت: زوجین با سرمایه‌گذاری در صندوق پس‌انداز مسکن، بیش از 6 برابر تسهیلات دریافت می‌کنند و دولت خود را متعهد می‌داند در توانمندسازی زوجین به آنها از طریق ارائه وام با کاهش تسهیلات بانکی کمک کند.
دکتر روحانی در ادامه به بانک مرکزی توصیه کرد هر زوجی که پولی را در صندوق پس‌انداز مسکن سرمایه‌گذاری می‌کند، تسهیلاتی با نرخ تسهیلات 8 درصد دریافت کند و اگر بخواهند در منطقه بازآفرینی خانه‌ای تهیه کند، نرخ تسهیلات برای آنها 6 درصد محاسبه شود.
رئیس جمهوری تصریح کرد: طرح بازآفرینی شهری به مناسبت دهه فجر هدیه‌ای از طرف دولت دوازدهم به اهالی بافت‌های فرسوده، خانه اولی‌ها و نسل جوان است. دکتر روحانی همچنین با اشاره به سایر فواید طرح بازآفرینی بافت‌های فرسوده، گفت: با اجرای این طرح ضمن اینکه محله‌های دارای بافت‌های فرسوده ارتقا پیدا می‌کنند، سرمایه مردم نیز افزایش می‌یابد و محله جدید و بانشاط شکل می‌گیرد و معنای این طرح این است که صدای مردم در بافت‌های فرسوده، صدای مردم ضعیف و کم‌توان برای اینکه زندگی‌شان بهتر شود، صدای نسل جوان و خانه‌ اولی‌ها و صدای آنهایی که می‌خواهند شهرشان زیبا باشد و به آن افتخار کنند را شنیده‌ایم و دولت می‌خواهد در این افتخار و نشاط سهیم شود.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: در طرح بازآفرینی شهری حتی اگر وزارت راه و شهرسازی و شهرداری هم حضور نداشته باشند و مردم و بخش خصوصی خودشان در این مسیر گام بردارند، باز هم دولت خود را مکلف می‌داند، تسهیلات و حمایت‌های لازم را به آنها ارائه دهد چرا که این طرح دولتی نیست، بلکه برنامه دولت برای بازآفرینی بافت‌های فرسوده است. رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت سالروز بیعت همافران نیروی هوایی با امام راحل در نوزدهم بهمن 57، اظهار داشت: پرسنل نیروی هوایی در آن زمان کار بزرگی را انجام دادند و ضربه نهایی را بر پیکره رژیم پوسیده گذشته وارد کردند.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: نیروهای مسلح و ارتش در ایام انقلاب روزهای سختی را گذراندند اما در پایان با پیوستن به مردم و کمک به پیروزی انقلاب اسلامی نمره خوبی دریافت کردند و در این میان نمره نیروی هوایی بیشتر و بهتر بود. رئیس جمهوری افزود: بیعت همافران با امام راحل امید بزرگی را در دل‌های مردم انقلابی ایجاد کرد و با کاری که نیروی هوایی در آن زمان انجام داد، توطئه‌های امریکا به کلی نابود شد، چرا که رژیم گذشته بیشترین سرمایه‌گذاری خود را در ارتش روی نیروی هوایی انجام داده بود و پرسنل ارشد نیروی هوایی، تنها نیرویی بود که سالانه با فرد دیکتاتور ملاقات داشت لذا این نیرو برایشان اهمیت زیادی داشت، البته بعدها هم روی نیروی هوایی سرمایه‌گذاری کردند که با عنایات الهی ناموفق شدند. دکتر روحانی گفت: پرسنل ارتش و نیروی هوایی تلاش‌ چشمگیری در 39 سال گذشته بویژه در دوران دفاع مقدس داشتند و نیروی هوایی یک روز پس از شروع جنگ با
140 فروند هواپیما اهداف استراتژیک را در عراق بمباران کرده و روحیه دشمن را نابود کرد و با این کار خود ضربه سخت و سنگینی بر رژیم صدام وارد ساخت.


برش
اهداف و هزینه اجرای طرح
اهداف برنامه بازآفرینی شهری، رویکرد و سیاستی جامع و یکپارچه برای هدایت روند رشد و توسعه شهرها، پاسخگویی به چالش‌های برآمده از تغییرات و نیازهای نسل جدید، کاهش فقر شهری، ارتقای تاب‌آوری شهری، ارتقای هویت و منزلت مکانی و افزایش حکم روایی محلی است. برآورد کل بودجه مورد نیاز در اجرای این طرح برای پنج سال (از سال 1396 تا 1400) جمعاً
123 هزار میلیارد تومان است که قرار است 38 هزار میلیارد تومان از سوی دولت،
48 هزار میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی و 37 هزار میلیارد تومان از سوی شهرداری‌ها برای اجرای این پروژه تأمین شود.


نرخ تسهیلات مسکن در برنامه <بازآفرینی شهری> به 6 درصد کاهش می‌یابد
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی به رئیس بانک مرکزی دستور داد که سود تسهیلات بازسازی بافت فرسوده به 6 درصد کاهش یابد. رئیس جمهوری به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی و در نشست اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری «امید» دستور داد تا نرخ تسهیلات مسکن برای ساکنان بافت‌های فرسوده در این برنامه، با کمکی که به صندوق پس‌انداز مسکن می‌شود، به 6 درصد کاهش یابد. ولی‌الله سیف در مراسم آغاز طرح ملی بازآفرینی شهری   با بیان اینکه در ماه‌های اخیر بخش مسکن تحرک ویژه‌ای داشته و علائم مثبتی به اقتصاد می‌دهد، اظهار کرد: رشد معاملات بخش مسکن نسبت به پارسال حدود ۱۲.۵ درصد رشد داشته است. وی گفت: نظام بانکی کشور منابع خود را هدفمند به سمت بخش‌هایی که در تحقق رشد اقتصادی اثربخشی دارند هدایت می‌کند که بخش مسکن و طرح بازآفرینی شهری یکی از این بخش‌هاست. پیش‌بینی شده است در نخستین سال اجرای این طرح ۱۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته و ۲۴۰ هزار شغل جدید نیز ایجاد شود. منابع پیش‌بینی شده نیز برای سال آینده بالغ بر ۶۸۰۰ میلیارد تومان است. سیف ادامه داد: همه مقدمات کار نظام بانکی برای کمک به اجرای این طرح آماده است و همزمان با پیشرفت این پروژه‌ها، نظام بانکی تسهیلات لازم را ارائه می‌کند.


بهبود زندگی 6 میلیون خانوار با اجرای طرح بازآفرینی شهری
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه 19 میلیون نفر در ایران «بدمسکن» هستند، گفت: اجرای سیاست بازآفرینی شهری علاوه بر ایجاد اشتغال، موجب بهبود زندگی 6 میلیون خانوار در سراسر کشور خواهد شد. عباس آخوندی در آیین آغاز اجرای برنامه ملی بازآفرینی در محلات ناکارآمد شهری با تأکید بر نقش برنامه‌ریز بودن دولت به جای پروژه محور بودن، پیشنهاد کاهش سود تسهیلات مسکن در بافت‌های ناکارآمد را به 6 درصد ارائه کرد و اظهار داشت: اجرای سیاست بازآفرینی شهری موجب بهبود زندگی 6 میلیون خانوار در سراسر کشور خواهد شد. وی با بیان اینکه بازآفرینی این محله‌ها به معنی بهبود زندگی بیش از 6میلیون خانوار است، گفت: حتی اگر سه میلیون واحد مسکونی در 10 سال بهسازی یا نوسازی شوند، یکی از بزرگترین برنامه‌های بازآفرینی شهری در تاریخ ایران و حتی در مقیاس بین‌المللی اجرا شده ‌است. آخوندی با تشریح طرح بازآفرینی شهری، اظهار داشت: در برنامه بازآفرینی شهری به‌عنوان بزرگترین برنامه‌ توسعه شهری تاریخ ایران، کار به 2 برنامه‌ پنج‌ساله تقسیم شده‌ است. وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در برنامه‌ اول یک‌هزار و 334 محله قرار دارد، اضافه کرد: بنیان برنامه ما در گام نخست، آفرینش مجدد عناصر استخوان‌بندی محله‌هاست که این موضوع بر اساس هر محله متفاوت خواهد بود. وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود برای اجرای این طرح به 75 هزار میلیارد تومان اعتبار در مدت 5 سال نیاز باشد.

نجفی: 5 درصد تهران را بافت‌های فرسوده تشکیل می‌دهد
محمدعلی نجفی، شهردار تهران با اشاره به اینکه
۱۵ درصد جمعیت شهر تهران در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند، گفت: امروز در شهر تهران ۱۵ قطعه زمین برای بازسازی بافت‌های فرسوده در اختیار توسعه‌گران قرار می‌گیرد. محمدعلی نجفی در مراسم آغاز طرح ملی بازآفرینی شهری   با بیان اینکه هدف از این طرح، ارتقای کیفیت زندگی مردم در بافت‌های فرسوده است، بنابراین یک برنامه اقتصادی و اجتماعی است، اظهار کرد:‌ حدود 5 درصد وسعت شهر تهران را بافت‌های فرسوده تشکیل می‌دهد. وی در ادامه افزود: مساحت بافت‌های فرسوده تهران ۳۲۷۰ هکتار بوده و ۱۵ درصد جمعیت شهری تهران در این بافت‌ها زندگی می‌کنند که آسیب‌پذیری بیشتری در برابر زلزله دارند بنابراین احیا و بازسازی این بافت‌های فرسوده لازم است. شهردار تهران با اشاره به اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده تهران از دهه ۷۰ شروع شده است، بیان کرد: مجموعه‌ای از انتقادات به این طرح‌ها وجود داشته از جمله اینکه در این طرح‌ها محله به‌صورت یک مجموعه دیده نشده است اما در دوره جدید، شهرداری با هماهنگی با دولت، سه محور اصلی تأمین توأمان مسکن و خدمات، جلب مشارکت کامل ساکنان محلات فرسوده و استفاده از بخش خصوصی در بازسازی این محله‌ها در نظر گرفته است.

آثار طرح «بازآفرینی شهری» منحصر به مسکن نیست
معاون اقتصادی رئیس جمهوری با اشاره به اینکه جامع‌نگری، بلندمدت نگری و درون‌زایی از ویژگی‌های طرح ملی بازآفرینی شهری است، گفت: آثار این طرح منحصر به بخش مسکن نخواهد بود. محمد نهاوندیان در مراسم آغاز اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری  اظهار کرد: اگرچه اقدامات دولت برای احیای بافت‌های فرسوده از سال ۱۳۹۳ آغاز شده است اما  این جلسه نوید شتاب‌افزایی قابل توجه در این برنامه را دارد. وی افزود: تفاوت این طرح نسبت به طرح‌های زودگذر و پول‌پاشی‌های بی‌دنباله این است که در این طرح جامع‌نگری، بلندمدت‌نگری و درون‌زایی دیده شده که ویژگی‌های این طرح است. البته مشارکت مردمی، محله‌محوری و توجه به ابعاد اجتماعی طرح و حمایت همه‌جانبه دولت نیز از دیگر ویژگی‌های این طرح است. نهاوندیان در پایان با اشاره به اینکه این طرح آثار بسیار گسترده‌ای دارد، خاطرنشان کرد: آثار این طرح فقط مربوط به بخش مسکن نخواهد بود و آثار مختلفی در جامعه خواهد داشت.