کاهش نقش آمریکا در خاورمیانه

رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در نشستی در کرملین با رییس‌جمهور روسیه دیدار کرده و به شرح دیدار رهبران فلسطینی با دولت آمریکا پرداخت‌.
محمود عباس در دیدار با پوتین تاکید کرد فلسطینی‌ها میانجیگری آمریکا در حل اختلافات دو طرف فلسطینی و اسراییلی را هرگز نخواهند پذیرفت و مخالفتی با اینکه میانجیگری در روند سازش چندجانبه باشد، ندارند‌. عباس در این دیدار گفت: از زمانی که دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور آمریکا منصوب شده چهار بار با او دیدار کرده‌ام و او همواره از طرح موسوم به معامله قرن برای حل اختلافات میان دو طرف عربی و اسراییلی صحبت می‌کند و ما نیز منتظر شنیدن جزییات بیشتری از این قرارداد هستیم‌.
رییس تشکیلات خودگردان فلسطین افزود: فلسطینی‌ها از تصمیم واشنگتن برای تعطیلی دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین غافلگیر شدند و کنگره دلایل عجیبی در این خصوص دارد و تشکیلات خودگردان و سازمان آزادیبخش را سازمانی تروریستی می‌داند‌.
وی تاکید کرد: با تعطیلی دفتر سازمان آزادیبخش در واشنگتن، رام‌الله نیز روابط خود را با کنسول آمریکا در قدس قطع کرد و در حال حاضر این روابط به شکل کامل متوقف شده‌اند. دفتر ما در واشنگتن رسما تعطیل شده اما نماینده فلسطین در آنجا فعالیت‌های خود را بدون هیچ سمتی انجام می‌دهد‌.
عباس در ادامه گفت: پس از مدتی از این امر، ترامپ ما را با طرح سیلی قرن یا همان معامله قرنی که از آن می‌گوید، غافلگیر کرد‌. این معامله شامل انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس و به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسراییل است، سپس تمام حمایت‌های ویژه آن را متوقف کرد، پس از آن گفت که تمام کمک‌های خود از فلسطینی‌ها را به دلیل سر باز زدن از آغاز مذاکرات متوقف خواهد کرد‌. وی در ادامه گفت‌وگو با پوتین تاکید کرد: هیچ‌گاه با‌ مذاکره مخالفت نکرده‌ایم همان گونه که از دیدار با مسوولان اسراییلی سر باز نزدیم. گواه آن هم دعوت ما به همراه نتانیاهو به مسکو در سال گذشته برای گفت‌وگو بود و من آماده سفر به مسکو بودم اما به من اطلاع دادند که نتانیاهو سفرش به مسکو را لغو کرده است‌.
رییس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد: هرگز نمی‌پذیریم که آمریکا میانجی میان دو طرف فلسطینی و اسراییلی باشد‌. وی افزود: تلاش‌هایی برای آغاز مذاکرات وجود دارد و احتمال دارد کنفرانس بین‌المللی برای دستیابی به راهکاری به عنوان میانجی و نه فقط واشنگتن برگزار شود و احتمال دارد کمیته چهارجانبه صلح با برخی کشورهای دیگر مذاکراتی داشته باشد همانند مذاکرات ایران با 1+5 به نحوی که هر کشور دیگری شرکت داشته باشد و تشکیلات خودگردان هیچ مخالفتی با اینکه هر کشوری در این میانجیگری مشارکت داشته باشد، ندارد‌.
عباس تاکید کرد: فلسطین همکاری با واشنگتن را به عنوان میانجی در روند حل درگیری‌ها و سازش میان دو طرف نمی‌پذیرد و این موضع‌گیری به دلیل مخالفت فلسطین با عملکرد آمریکاست‌. پوتین نیز در این دیدار ضمن استقبال از سفر عباس به مسکو به عمق روابط دو کشور اشاره کرده و بر حمایت دائم روسیه از مردم فلسطین تاکید کرد‌.
رییس‌جمهور روسیه با اشاره به تماس تلفنی‌ای که کمی پیش از این دیدار با ترامپ داشته گفت: در این گفت‌وگوی تلفنی به حل درگیری‌ها و اختلافات میان دو طرف فلسطینی و اسراییلی پرداختیم‌.
وی افزود: اخیرا نتانیاهو نیز سفری به مسکو داشت و با او نیز به بررسی درگیری‌ها و اختلافات دو طرف فلسطینی – اسراییلی پرداختیم‌. پوتین در ادامه وضعیت منطقه را به دور از خواسته‌های دو طرف دانست و بر لزوم تلاش برای دستیابی به رویکردی مشترک برای حل این مساله بسیار پیچیده تاکید کرد‌.
گفت‌وگوی ترامپ و پوتین
طبق اعلام کاخ سفید، دونالد ترامپ در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین گفت: اکنون وقتش رسیده تا برای دستیابی به صلحی پایدار بین اسراییل و تشکیلات فلسطین، همکاری کنیم‌.
کاخ سفید اعلام کرد ترامپ در مکالمه تلفنی با پوتین بر اهمیت برداشتن گام‌های بیشتری برای خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی تاکید کرد‌. تماس تلفنی ترامپ و پوتین دوشنبه گذشته و در آستانه دیدار رییس‌جمهور روسیه و محمود عباس در مسکو انجام شد‌. در این دیدار پوتین به عباس گفت که قبل از این دیدار با ترامپ درباره درگیری فلسطینی‌ها و اسراییلی‌ها گفت‌وگو کرده است‌.
پوتین گفت: اوضاع بسیار از آنچه که انتظار داریم فاصله دارد. وی همواره از مردم فلسطین حمایت کرده است‌. ترامپ بارها مدعی شده روسیه به اندازه آنچه درباره فشار بر کره‌شمالی برای کنار گذاشتن سلاح‌های هسته‌ای‌اش از طریق تحریم‌های اقتصادی می‌گوید، عمل نمی‌کند‌.
روسیه را به کمک به کره‌شمالی برای دور زدن تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متهم کرد و گفت روسیه در رابطه با کره‌شمالی کمکی به ما نمی‌کند‌. محمود عباس در مذاکرات مسکو گفت: فلسطینی‌ها دیگر نمی‌توانند آمریکا را به عنوان تنها میانجی در گفت‌وگوها با اسراییل قبول کنند زیرا ترامپ در تاریخ 6 دسامبر اورشلیم را به عنوان پایتخت اسراییل و نیز طرح‌های وی برای انتقال سفارت آمریکا به این منطقه به رسمیت شناخت‌.
وی گفت: با توجه به فضای ایجادشده به واسطه اقدامات آمریکا، ما از هر گونه همکاری با آمریکا به عنوان میانجی خودداری می‌کنیم‌. دیدار محمود عباس از مسکو دو هفته بعد از دیدار بنیامین نتانیاهو از روسیه انجام شده است‌. قرار بود دیدار عباس و پوتین نخست در تفریحگاه دریای سیاه در سوچی انجام شود اما رییس‌جمهور روسیه به دنبال سقوط هواپیمای مسافربری در حومه مسکو در تاریخ 11 فوریه که به کشته شدن 71 نفر منجر شد، آن را لغو کرد‌.