استقبال از امام جمعه شدن‌ ابوترابی فرد

آرمان-مطهره شفیعی: پس از تغییراتی که چندی قبل در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه صورت گرفت، مشخص شد که قرار است تحولاتی در این عرصه صورت بگیرد. برخی با استناد به انتصاب حجت‌الاسلام حاج اکبری که روحانی جوان است، چنین تصور کردند که ائمه ‌جمعه بیش از گذشته به موضوع جوانان اهمیت خواهند داد و یا اگر قرار بر انتصاب امام جمعه جدیدی باشد از میان روحانیت جوان این انتصاب صورت خواهد گرفت. دیروز حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی فرد از سوی مقام معظم رهبری به امامت جمعه موقت تهران منصوب شد و درهمین راستا نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی فرد اقامه خواهد شد.
تبریک‌های معنادار
روز گذشته پس از اعلام خبر حکم مقام معظم رهبری برای حجت‌الاسلام ابوترابی فرد پیام‌های تبریکی منتشر شد که قابل تامل‌ترین آنها متعلق به دبیرکل حزب اتحاد بود. علی شکوری راد چنین توئیت کرد: ‌«حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسن ‌ابوترابی‌فرد یک اصولگرای آرام، معتدل و اخلاق‌مدار است. اگر به او باشد جانب انصاف را نگاه می‌دارد و اگر حقی را بشناسد آن را پاس می‌دارد. از او نسبت به بزرگان و محترمان در بین مردم، بی‌ادبی و بی‌احترامی ندیده و نشنیده ام.» تبریک یک چهره شناخته شده اصلاح‌طلب به ابوترابی فرد که به‌عنوان یک چهره اصولگرا شناخته می‌شود از اهمیت زیادی برخوردار است و نشان می‌دهد آنچه میان عقلا و اعتدالیون هر دو طیف سیاسی از اهمیت زیادی برخوردار است در درجه نخست نه پیروزی در انتخابات بلکه رعایت اخلاق و تعاملاتی است که مصالح و منافع کشور را تامین می‌کند که ابوترابی‌فرد بارها نشان داده قائل به این موضوع است چنان‌که وقتی مشکلی برای اصلاح‌طلبان پیش می‌آمد او بدون توجه به خاستگاه سیاسی خود از کمک به آنها دریغ نداشت. اسفند 94 بود که صادق زیباکلام تحلیلگر اصلاح‌طلب به آرمان گفت: «در مجلس دهم عارف می‌تواند به جای ابوترابی فرد نایب‌رئیس مجلس دهم باشد. عارف می‌تواند به کمک نمایندگان مستقل و میانه‌رو که جدیدا وارد مجلس شده‌اند یک فراکسیون نیرومند دموکراسی خواه به وجود آورد و بدون ایجاد احساس رقابت و درگیری با علی لاریجانی دموکراسی را در سطح کشور تقویت کند.» این اظهارات زیباکلام نشان از تحسین میانه‌روی ابوترابی فرد در میان اصلاح‌طلبان دارد. از سوی دیگر باید توجه داشت حکم مقام معظم رهبری برای ابوترابی فرد از جایگاه دیگری هم دارای اهمیت است چنان‌که این جریان سیاسی بارها نسبت به انتقادات برخی ائمه جمعه از اصلاح‌طلبان گلایه‌مند بودند اما اکنون خوشحال هستند که شخصیتی میانه‌رو مانند ابوترابی فرد قرار است روز جمعه در پشت تریبون نماز جمعه قرار بگیرد. کمال الدین پیرموذن اصلاح‌طلب دیگری بود که دیروز چنین به ابوترابی فرد تبریک گفت: «تبریك صمیمانه انتصاب برادر حق طلب، پاكدست و فرهیخته‌ام حاج آقا ابوترابی به‌عنوان امام جمعه موقت تهران بزرگ كه در دفاع از برجام و پیگیری تایید صلاحیت اینجانب نقش اساسی داشتند.» حسام الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور هم با استقبال از این انتصاب در توئیتر خود نوشت: «اگر تهران باشم این هفته به نماز جمعه خواهم رفت، ان‌شاءا...»
ابوترابی فرد کیست؟
ابوترابی‌فرد از دوران کودکی، تحت سرپرستی برادرش سیدعلی‌اکبر قرار گرفت و در سال ۱۳۴۴ به‌همراه برادرش جهت کسب تحصیلات حوزوی به نجف سفر کرد. وی ضمن آشنایی با چهره‌های سیاسی حوزه علمیه نجف، به‌ویژه آشنایی و ارتباط نزدیک با فرزند بزرگوار امام خمینی، شهید حاج‌آقا مصطفی خمینی، در جریان فعالیت‌های سیاسی قرار گرفت. وی سال ۴۷ با انتقال اعلامیه‌های آیت‌ا... خمینی از عراق به عربستان سعودی، فعالیت‌های سیاسی خود را آغاز کرد. در اواخر دهه ۴۰ با سفر به جنوب لبنان به همکاری با مصطفی چمران پرداخت. بعد از انقلاب اسلامی ایران به مسئولیت عقیدتی و سیاسی وزارت دفاع انتخاب شد و در جبهه میانی و جنوبی جنگ ایران و عراق مشغول فعالیت شد. ابوترابی در سال 1372 به‌عنوان نماینده ولی فقیه در دانشگاه امام خمینی برگزیده شد و پس از آن به مدت یک دهه، به نهاد نمایندگی ولی فقیه دانشگاه تهران آمد. در سال ۱۳۸۴ به عضویت جامعه روحانیت مبارز تهران انتخاب شد. او عضو هیات حل اختلاف سران قوا و در سه دوره اخیر مجلس شورای اسلامی نایب‌رئیس می‌باشد. وی با رأی مردم قزوین برای سه دوره ششم، هفتم و هشتم برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب و در دوره‌های هفتم و هشتم مجلس به سمت نایب‌رئیسی مجلس و در دوره هشتم به معاونت قوانین برگزیده شد. ابوترابی همچنین به‌عنوان نفر سوم از پنج نماینده منتخب مردم تهران در انتخابات دور اول نهمین دوره مجلس شورای اسلامی به نمایندگی مردم پایتخت و پس از آن نیز در آغازین جلسات پارلمان به‌عنوان نایب‌رئیس اول خانه ملت انتخاب شد. ابوترابی در سال 1390 با حکم مقام معظم رهبری به عضویت هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه منصوب شد. وی عضویت در شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز، عضویت در شورای نمایندگان مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و مسئولیت عقیدتی-سیاسی وزارت دفاع در زمان امام خمینی را در کارنامه کاری خود دارد.
تریبونی برای وحدت
بدون شک ائمه جمعه نقش مهمی در جهت دهی افکار بخشی از جامعه برعهده دارند و آنان هستند که می‌توانند با اقناع مخاطبان خود، جامعه را به سمت صلح و در جهت منافع ملی هدایت کنند. از سوی دیگر نمازجمعه تاثیرگذاری زیادی در امور فرهنگی دارد به‌نحوی که اگر از تریبون آن موضوعاتی مطرح شود که برای جامعه قابل درک و پذیرش باشد نتیجه‌ای را حاصل خواهد کرد که شاید دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی در بلندمدت به آن نتایج دست پیدا کنند. یکی دیگر از کارکردهای تریبون نماز عبادی سیاسی نماز جامعه دور کردن جامعه از بدعت‌های اشتباه و انحرافات است. چندی پیش روزنامه جمهوری اسلامی نگرانی‌های دلسوزان از برخی تریبون‌های نمازجمعه را چنین مطرح کرد: «با پیروزی انقلاب اسلامی به برکت و تاسیس نظام جمهوری اسلامی، نماز جمعه که قبل از آن در ایران مهجور بود، احیا شد و تا مدتی نیز کارکرد بسیار خوبی داشت. همین حالا هم در بعضی شهرها نماز جمعه کارکرد مفید و موثری دارد، اما صدافسوس که هرچه زمان می‌گذرد این منبر بزرگ از کارکرد واقعی خود دور می‌شود» در چنین شرایطی تغییراتی در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه صورت گرفت به‌نحوی که حجت‌الاسلام تقوی که 10 خرداد 79 حکم ریاست بر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه را دریافت کرد، 16 دی 96 کرسی خود را به حجت‌الاسلام علی اکبری واگذار کرد.