دلار در یک قدمی ۵هزارتومان

آرمان : دلار آمریکا فاصله زیادی با پنج‌هزار تومان ندارد. روز گذشته و در حالی که روند افزایشی قیمت دلار که در دو ماه اخیر آغاز شده، ادامه یافت، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور و همچنین رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به نوسانات بازار ارز واکنش نشان دادند. محمد نهاوندیان دلایل گرانی دلار را غیراقتصادی دانست و محمد رضا‌پور ابراهیمی هم گفت قیمت دلار واقعی نیست.
چه شد که دلار گران شد؟
گرانی دلار همواره گمانه‌زنی‌های مختلف را به‌دنبال دارد. از گرانی تعمدی برای جبران کسری بودجه گرفته تا فصل گرانی از مواردی است که به‌عنوان دلایل گرانی دلار مطرح می‌شود. در این میان دلایل غیراقتصادی هم همواره مطرح می‌شود. رد پای دلالان در گرانی‌ها همواره موردی است که نمایندگان مجلس را به واکنش وا می‌دارد و آنها از مسئولان می‌خواهند برخورد‌های لازم را انجام دهند. امسال و در حالی که در ابتدا مسئولان با رد تعمدی‌بودن قیمت دلار، گرانی‌ها را به فصل گرانی ربط می‌دادند، کم‌کم موضوع دیگری هم مطرح شد. در کنار نقش دلالان، تحریکات دولت آمریکا یکی از دلایل گرانی دلار اعلام شد. روز گذشته دلار به ۵۰۰۰ تومان نزدیک شد و سکه هم ۴۰‌هزار تومان افزایش قیمت خورد. دلار آمریکا که در هفته قبل تا حدودی افزایش قیمتش متوقف شده بود، مجددا در دو سه روز اخیر صعودی شده و روز گذشته با افزایش ۱۰۰ تومانی به ۴۹۵۰ تومان رسید. بقیه ارزها هم دست کمی از دلار نداشتند، به‌گونه‌ای که یورو در کنار دلار، بیشترین جهش قیمتی را داشت و پس از آن پوند انگلستان و درهم امارات قرار داشتند. اما نکته قابل تامل در بازار روز گذشته وضعیت سکه بود که در فاصله یک روز ۴۰‌هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به یک‌میلیون و ۵۹۰‌هزار تومان رسید؛ افزایش قیمتی که حداقل در ماه‌های اخیر بی‌سابقه است.
دولت دنبال گرانی دلار نیست
معاون اقتصادی رئیس‌جمهور معتقد است که دلایل رشد نرخ ارز اقتصادی نیست. به گزارش ایسنا، محمد نهاوندیان در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در مورد افزایش نرخ ارز اظهار کرد: برای کسی که در چهار سال اخیر در ایران زندگی کرده باشد، این حرف باعث تعجب است که دولت به‌دنبال افزایش نرخ ارز باشد، زیرا این اتفاق بارها در اقتصاد رخ داده است. او ادامه داد: اگر قیمت‌ها بالا برود قدرت خرید پایین می‌آید و زمانی که قدرت خرید پول ملی در رابطه با انواع کالا و خدمات پایین بیاید به این معنی است که قدرت خرید در رابطه با ارز خارجی هم افت کرده است. نهاوندیان افزود: این یک امر دستوری نیست بلکه حاصل یک روند اقتصادی است. اولویت اصلی دولت در حوزه اقتصاد ایجاد ثبات و آرامش در بازارهای اقتصادی است و برای مقابله با بازار ارز ملتهب، هیچ‌کاری مهمتر از کنترل نرخ ارز نیست. او تصریح کرد: اگر نرخ ارز را مصنوعی نگه داریم و تورم بالاتر برود، آن زمان جهش سه برابر شدن نرخ ارز را شاهد خواهیم بود؛ بنابراین ما به ریشه یعنی نرخ تورم پرداخته ایم و هیچ‌کس نمی‌تواند این رویکرد را انکار کند. در زمینه نرخ ارز مسیر چهار سال گذشته را با متانت پشت سر گذاشتیم اما عامل این جهش روانی، سیاسی و غیراقتصادی است. نهاوندیان درباره درخواست رئیس‌جمهور برای واگذاری و دریافت برنامه زمانبندی برای واگذاری‌ها از دستگاه‌های دولتی به بخش خصوصی اظهار کرد: آنچه که در سیاست‌های کلی اصل ۴۴ به‌عنوان یک تکلیف اعلام شده بود را پیاده‌سازی خواهیم کرد اما اکنون وقت آن رسیده که با دقت، برخی از کارهایی که در گذشته انجام شده را بازنگری کنیم. برخی واگذاری‌ها صورت گرفت ولی هدف آن که افزایش بهره‌وری بود حاصل نشد. نکته اصلی در اصلاح ساختار اقتصاد ایران بازتعریف بخش‌عمومی و بخش خصوصی است؛ به این معنا که اتفاقی که در اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ رخ داد که موسسات عمومی غیردولتی تعریف شد، باید مورد بازنگری قرار گیرد. او با اشاره به اینکه قانون بهبود مستمر محیط کسب‌و‌کار اولویت معاونت اقتصادی است تصریح کرد: توقع داشتیم که در چهار سال اخیر سرعت پیشرفت در این زمینه بیش از اینها باشد؛ پس باید در چهار سال پیش رو این کار شتاب بیشتری گیرد. در قانون بهبود محیط کسب‌و‌کار، یک فراز درخشان آن است که در شرایط مساوی، بخش خصوصی باید اولویت داشته باشد. به گذشتگان کاری نداریم، اما این سوال مطرح است که در چهار سال گذشته گزارش عملکرد این ماده از قانون آماده هست یا نه؟ دولت دوازدهم اولویت خود را در دو محور اشتغال‌زایی و فقرزدایی قرار داده است و اتاق بازرگانی هم باید این دو محور را لحاظ کند و طرح‌هایی که همزمان این دو محور را در برمی گیرد معرفی کند.
قیمت دلار واقعی نیست
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس قیمت دلار در مدت اخیر را غیرواقعی دانست. به گزارش خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی داورانی در خصوص نوسانات بازار ارز گفت: ثبات نسبی بازار ارز در طول فعالیت دولت یازدهم در بازار وجود داشت اما در چند ماه گذشته روند صعودی قیمت دلار با رشد قابل توجهی روبه‌رو شده است. او ادامه داد: دولت در چهار سال گذشته تلاش‌های خوبی برای مهار رشد شدید نرخ تورم داشته است، اما در صورتی که نوسانات بازار ارز کنترل نشود نرخ تورم نیز افزایش می‌یابد. پورابراهیمی تصریح کرد: در ماه‌های اخیر افزایش قیمت دلار تاثیرات غیرمستقیم و بعضا با تاخیر روی قیمت کالاها داشته است اما باید توجه داشت قیمت دلار از نظر ما واقعی نیست. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: نوسانات قیمت دلار در کوتاه‌مدت نباید تاثیری بر بازار مصرف داشته باشد و باید بانک مرکزی بازار را به‌صورت موثر مدیریت کند تا قیمت ارز کاهش یابد.