حاشیه های نا مو زون

سه‌شنبه مراسم بزرگداشت روز زن براي بانوان شاغل در شهرداری تهران در سالن برج میلاد تهران برگزار شد. در این مراسم محمدعلی نجفی، شهردار تهران نیز حضور داشت تا به تكريم بانوان شاغل در شهرداري بپردازد. پس از پايان اين مراسم كه با سخنراني مسئولان، تقدير از كاركنان زن و برخي برنامه‌هاي فرهنگي همراه بود، عكس و كليپ‌هايي با مضمون «رقص زنان» منتشر شد كه بازتاب فراواني در فضاي مجازي داشت. آن گونه كه در فیلم های منتشر شده از این مراسم مشخص است، تعدادی دختربچه هفت تا 9 ساله به مناسبت روز زن در این مراسم، گل‌افشانی سنتی و آیینی اقوام ایرانی را اجرا کرده اند. موضوعی که تاکنون بارها در مراسم های مختلف با حضور مسئولان مختلف کشور اجرا شده و هیچ گونه واکنشی را در پی نداشته است اما پخش شدن فیلم اجرای این گل افشانی به وسیله دختربچه ها، واکنش هایی گاهي تند را به خصوص در رسانه هايي خاص در پی داشته است. اینکه در یک مراسم تعدادی دختربچه با لباس های سنتی ایرانی گل افشانی کنند، موضوع عجیبی نیست اما واکنش ها و اظهارات بعضي مسئولان بعد از دیدن این فیلم عجیب است. اینکه بخواهند مديريت شهري يا هر دستگاه ديگري را به خاطر دیدن گل افشانی دختربچه‌ها به عدم مدیریت در اداره امور شهر و بی کفایتی متهم کنند، دور از انصاف به نظر می رسد.
واكنش به‌موقع شهردار
این در حالی است که شهردار تهران یک روز بعد از این مراسم با انتقاد از برگزارکنندگان مراسم جشن بانوان شاغل در شهرداری تهران که به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) برگزار شد، بر ضرورت حفظ شئونات اسلامی در تمامی رویدادهای فرهنگی تاکید کرد. محمدعلی نجفی، شهرداری تهران طی ابلاغیه ای خطاب به معاون امور اجتماعی و فرهنگی و ريیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به برنامه هنری اجرا شده در مراسم روز بزرگداشت مقام زن در برج میلاد تاکیدکرد: «توجه به ارزش‌ها و رعایت شئونات در اجرای برنامه ها ضروری است. ما معتقد نیستیم که اسلام دین عزاست، اسلام دین شادی،نشاط و زندگی است اما باید شئونات و چارچوب‌ها در شادی هم رعایت شود و این خود یک هنر است و همه همکارانم موظف هستند در اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری نسبت به این مهم دقت لازم را داشته باشند».
اولین کسانی که به این ماجرا با دید غرض‌ورزانه نگاه کردند، اعضای شورای شهر دوره قبل بودند که در مقابل بسياري از تخلفات و كوتاهي‌هاي مديريت شهري در سال‌هاي گذشته از جمله واگذاری املاک نجومی سکوت کرده بودند؛ املاکی که ناگهان از مالکیت شهر تهران بیرون آمد و با امضا و رای اعضای این شورا و همراهی و مدیریت قالیباف به مالکیت اشخاص غیر بخشیده شد. محسن پیرهادی، یکی از اعضای شورای شهر دوره قبلی درباره این مراسم گفته است: «انتظار می‌رفت شهردار مراسم را به صورت ظریفی ترک کند. حتی اگر با نگاهی خوش‌بینانه بگوییم شهردار تهران در جریان برگزاری چنین مراسمی و رفتارهای غیردینی نبودند، انتظار می‌رفت بعد از مشاهده چنین برنامه‌ای باید بلافاصله به صورت ظریفی جلسه را ترک می‌کردند! حتی این خبر رسانه‌ای شد که آقای شهردار هنگام قرار گرفتن پشت تریبون با این جمله که نخواستم حال خوش شما را به هم بزنم، باز هم صحبتی در راستای تقبیح این رفتار و در راستای امر به معروف و نهی از منکر اعلام نکرده‌اند!» همچنین پرویز سروری، دیگر عضو شورای چهارم شهر تهران نیز برگزاری این مراسم را به عدم مدیریت کارآمد نجفی و تیم شورای شهر در مدیریت تهران ربط داده و گفته است:« تیم جدید مدیریت شهری عملکرد قابل قبولی را در شهر نداشته است و به دنبال برگزاری چنین مراسم‌ ضدارزشی است و با این اقدامات می‌خواهد به گونه‌ای عمل کند که مردم متوجه ناکارآمدی آن‌ها نشود اما قطعا با این اقدامات منفورتر می‌شوند». مهدی چمران، دیگر عضو سابق شورای شهر تهران در دوره گذشته نیز در گفت و گو با تسنیم گفت: «متاسفانه این اتفاق بسیار تلخ و ناپسند است. اینکه آقای نجفی 24 ساعت بعد از رقص دختران واکنش نشان داد، جای تعجب دارد و اگر ایشان نسبت به این برنامه منتقد بودند، چه بهتر بود همانجا مراسم را ترک و با برگزارکنندگان برخورد می‌کرد». این اظهارنظرها در حالی مطرح می شود که دیروز یک منبع آگاه در شهرداری با ارسال عکس های تکمیلی از این مراسم نشان می دهد که این دختربچه ها همگی هفت یا هشت ساله هستند و در مراسم های قبلی شهرداری تهران نیز با اجرای گل افشانی حضور داشته اند. دیروز نیز تعدادی از زنان و دختران با در دست داشتن پلاکاردهایی در مقابل شهرداری تهران به برگزاری این مراسم اعتراض کردند؛ زنانی که در مقابل تخلف «آش نذري میلیاردی» هیچ اعتراضی نداشتند و سکوت کرده بودند. موضوعی که شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران درباره درباره آن صحبت کرد و گفت: «فردی فاکتوری به مبلغ دو میلیارد تومانی را نزد شهردار یکی از مناطق می‌برد و می‌گوید، دو میلیارد تومان آش نذری پخته و توزیع کرده است».
دختران گل افشان، كمتر از 9 سال داشتند
در حالی‌که موضوع گیری های عجیب و غریب درباره گل افشانی دختربچه های زیر 9 سال از سوی مسئولان ادامه دارد، یک منبع آگاه در شهرداری تهران در واکنش به فیلم منتشر شده از مراسم جشن بانوان شاغل در شهرداری تهران تاکید کرد:« این دخترها به سن تکلیف نرسیده بودند و همگی زیر ۹ سال بودند». همچنین فاطمه راکعی، سرپرست اداره کل امور بانوان شهرداری تهران که یکی از حاضران در این مراسم بود نیز در گفت و گو با عصر ایران گفت:« بداخلاقان بهانه‌جو هر روز با ترفندی به دنبال ایجاد حاشیه برای شهرداری تهران هستند که تازه‌ترین آن، انتشار فیلم گل‌افشانی چند دختر زیر ۹ سال است. در دقایقی از جشنی که به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) برای بانوان شاغل در شهرداری تهران گرفته شد و شهردار محترم تهران نیز در آن حضور داشتند، چند دختر زیر ۹ سال با لباس محلی برای گل‌افشانی روی سن آمدند و با حرکات هنری اقدام به گل‌افشانی کردند». او با اشاره به اینکه در کشور ده‌ها گروه هنری در جشنواره‌ها و مراسم‌های مختلف و بر اساس آداب و رسوم اقوام ایرانی، حرکات هنری در برنامه‌های رسمی انجام می‌دهند و بارها چنین برنامه‌هایی از رسانه ملی نیز پخش شده، بداخلاقان بهانه‌جو به جوسازی کاذب در این خصوص پرداختند». او ادامه داد:« این حرکات نه رقص است و نه توسط دختران بالغ انجام شده و گل افشانی و انجام حرکات هنری چند دختربچه، نه جرم و نه گناه است. البته شاید بهتر بود این دختربچه‌ها تنها گُل افشانی كنند و قراری كه با گروه هنری نیز گذاشته شده بود، همین بود و در این صورت، كسانی كه مترصد هر فرصتی برای تخریب هستند، این امكان را پیدا نمی كردند. به خاطر این مساله از طرف برگزاركنندگان برنامه كه آن‌ها نیز چنین چیزی را پیش بینی نمی‌كردند، از شهردار محترم تهران عذرخواهی می كنم».
كاش نسبت به دزدي‌ها هم حساسيت داشته باشند
ناهید خداکرمی، از اعضای شورای شهر تهران در گفت و گو با «قانون» با اشاره به اینکه ای کاش آقایان نسبت به دزدی ها، فسادها و مال مردم‌خوری‌ها هم حساسیت داشته باشند، گفت: « من در این مراسم نبوده ام و نمی دانم ماجرای دقیق چه بوده است اما ای کاش آقایان همین قدر که به این مسائلی که فکر می کنند که مبتذل است، به دزدی ها، رانت‌ها و حساب های شهرداری هم حساس بودند. اگر این ها حساسیت‌شان نسبت به ظواهر به اندازه امور اجتماعی و بیت المال بود، ما حالا در وضعیت بدهکاری 52 هزار میلیاردی قرار نداشتیم و در این شرایط شهر را تحویل نمی گرفتیم. ای کاش همه ما نسبت به همه چیز همین قدر حساس باشیم و این آقایان که الان سایر مسائل مربوط به خودشان تحت الشعاع قرار گرفته است، چاره ای ندارند جز اینکه از مسائل کوچک بحران های بزرگ بسازند اما این ترفند دیگر جوابگو نیست». در ادامه پیگیری روزنامه«قانون» برای پرسیدن نظرات دیگر اعضای شورای شهر درباره این موضوع، تعدادی از آن‌ها با شنیدن موضوع گزارش از پاسخ دادن به آن خودداری کردند.
دادستانی، موضوع را پیگری می کند
ماجرای گل افشانی دختران در مراسم روز زن در برج میلاد تا آنجا ادامه پیدا کرد كه دادستان کشور دیروز دستور بررسی مراسم برگزار شده در برج میلاد تحت عنوان بزرگداشت روز زن را داد. در دستور دادستان کشور آمده است:« حسب اطلاع، مراسمی تحت عنوان بزرگداشت روز زن از سوی شهرداری تهران در محل همایش های برج میلاد برگزار شده که در آن برخلاف سیره بانوی بزرگ اسلام، مظهر عفت و پاکدامنی و فضايل اخلاقی حضرت فاطمه زهرا ( س) اعمالی خلاف عفت عمومی ترویج و انجام شده است. ضمن ابراز تاسف مقتضی است به قید تسریع نسبت به موضوع رسیدگی و مرتکبان و مسببان را تحت تعقیب قضایی قرار داده و نتیجه را گزارش کنید».