نجفي: بیمارم ماندنم خيانت است، شورا: بازهم بمان!

جلسه روز گذشته شوراي شهر كه مختص به بررسي استعفاي شهردار تهران بود، خروجي‌هاي نااميدكننده‌اي داشت؛ از رأي شورايي‌ها به استمرار خيانت به مردم گرفته تا بستري شدن نجفي از اول ارديبهشت ماه و ترك جلسه محسن هاشمي در موقع رأی‌گیری. نجفي در صحن شورا گفت: ماندن من خيانت به مردم است، اما شورايي‌ها در كمال تعجب و با وجود اظهارنظرهاي صريح نجفي و اذعانش به ناتواني و بيماري به ماندن وي رأي دادند. 16 نفر از 21 نفر شورا به استعفاي نجفي رأي منفي دادند و با اين تفاصيل خيانت مجموعه مديريت شهري به شهروندان لااقل تا سه ماه ديگر ادامه خواهد داشت؛ چراكه احتمالاً طبق قانون شهردار تا سه ماه ديگر نمي‌تواند استعفا بدهد. از طرفي آقاي نجفي تصريح كرده كه از اول ارديبهشت ماه به دليل بيماري بستري خواهد شد. در چنين اوضاعي واقعاً معلوم نيست چه كسي و با چه مدل مديريتي قرار است شهر تهران را اداره كند. بر كسي هم پوشيده نيست كه كم‌كاري و معطلي تهران در كل ايران اثر خواهد داشت؛ همانگونه كه هفت ماه گذشته از مجموعه مديريت شهري كار در خور و قابل اعتنايي ديده نشده، ظاهراً از اين به بعد هم بايد شاهد همين روال بود. آنچه بيش از همه نااميد‌كننده است، سرخوردگي مردم و ندامت آنها از رأيي‌ است كه به صندوق ريخته‌اند؛ چراكه آنها به جاي كار، اقدام و عمل، حالا فقط شاهد بازي‌هاي سياسي و البته بازي كشدار و ملال‌آور «استعفا و خيانت» هستند.
در‌حالي‌كه محمدعلي نجفي به دفعات اعلام كرده به دليل بيماري ديگر قادر به اداره شهر نيست، شوراي شهر تهران باز هم سكان هدايت را براي مدت نامعلومي به وي سپرد تا نشان دهد آنچه براي اين شورا اهميت ندارد، منافع عمومي شهروندان تهراني است. در حقيقت بحران در شوراي شهر تهران زماني اوج گرفت كه اين شوراي يكدست توانايي مديريت بحران‌هايي چون استعفا يا كناره‌گيري شهردار تهران را ندارد و در فرصت تقريباً يك ماهه‌اي كه اعضا در اختيار داشتند، به جاي تشكيل جلسه فوري و اضطراري به تعطيلات رفتند. در‌حالي‌كه مي‌توانستند پس از مدت‌ها شهر را از بلاتكليفي در‌بياورند و تهران در ابتداي سال جديد، با مديريت جديد به كار خود ادامه دهد.
به هر حال شهردار تهران در جلسه استعفاي ديروز با مطرح كردن چندين باره بيماري خود اعلام كرد كه با توجه به اين شرايط ادامه كار وي خيانت به شهر و مردم است و با اين وجود شوراي شهر تهران همچنان اراده‌اي براي تصميمات قوي و فوري ندارد و هدر دادن وقت مردم تهران به هنر اين شورا تبديل شده است كه خسارت‌هاي آن غيرقابل جبران خواهد بود. بالاخره اينقدر زدند تا يكي به هدف خورد ! شهردار تهران در جلسه روزگذشته اعلام كرد: من ادعا مي‌كنم كارنامه هفت ماهه ما كاملاً قابل دفاع است و با هيچ هفت ماه و نيم قبلي‌اي قابل قياس نيست.
محمد‌علي نجفي گفت: بودجه شهرداري ضعف اساسي داشت. واقعاً وجود تيم كميسيون برنامه و بودجه شورا باعث شد بودجه به بهترين نحو اجرا شود.
شهردار در ادامه گفت: بالاخره اينقدر زدند تا يكي به هدف خورد‌! وي با اشاره به استعفاي قبلي خود نيز گفت: يكبار استعفا داديم، ولي آن استعفا بلندتر بود و خواهش كرديم. مهندس هاشمي آن را برگرداند و استعفاي جديد را تقديم كردم. با مردم صريح و شفاف سخن بگوييم پس از صحبت‌هاي شهردار تهران ناهيد خداكرمي خطاب به نجفي گفت: بيماري شما يك ماه وقتتان را مي‌گيرد و اگر معاونانتان در مسير مشخص حركت كنند، در طول درمانتان خللي به شهر وارد نمي‌شود. خواهش مي‌كنم درمانتان را انجام دهيد و پس از درمان استعفاي شما بررسي مي‌شود.
مرتضي الويري كه در اين چند روز در محافل رسانه‌اي حاضر شده و به دفاع از شهردار پرداخته است، گفت: با مردم صريح و شفاف سخن بگوييم. وي تغييرات در حوزه‌هاي مديريتي سطح كلان را بسيار دشوار دانسته و افزود: وقتي مدير عوض مي‌شود تغييرات سليقه‌اي انجام مي‌شود و لطمات بسياري دارد. نبايد مدير تغيير كند، مگر الزام باشد. براي بنده محرز نيست كه علت استعفاي دكتر نجفي مسئله بيماري است. همچنين پس از سخنان مخالفان، دونفر موافقان استعفاي شهردار اعلام كردند: بايد امروز تكليف شهر و شهرداري را مشخص كنيم و نبايد وضعيت را در بلاتكليفي حتي يك ساعته گذاشته شود.
اظهارات مخالفان استعفاي نجفي و همچنين صحبت‌هاي شهردار مستعفي در حالي است كه اگر به فرض محال دليل استعفا همكاري نكردن ساير قواي حاكميتي با شهردار تهران است كه اين موضوع از همان ابتدا هم مشخص بود و آقاي نجفي با علم به اين موضوع و مشكلات احتمالي موجود قبول مسئوليت كرد. گذشته از اين، شهردار مستعفي در چهار سمت قبلي خود نيز به دليل بيماري (!؟) استعفا كرده بود و اساساً نجفي در چند سال اخير مديريت پايدار نداشته و با اين وجود سمت سنگين شهرداري پايتخت را قبول كرده بود. ماندن آقاي نجفي در سمت شهردار كه به گفته خودش «خيانت» است، با اين اوضاع و اساساً از همان ابتدا انتخاب ايشان هم به نوعي خيانت بود. انتقاد از ابقاي مجدد نجفي پس از مخالفت شورا با استعفاي شهردار، رئيس ديده‌بان شفافيت و عدالت با انتقاد از شوراي شهر گفت: نجفي را كه قبلاً معاونت رياست‌جمهوري را بعد شش ماه به‌دليل بيماري ترك كرده بود، نبايد براي اين مسئوليت انتخاب مي‌كردند، اما حالا هم كه مي‌خواهد برود، نمي‌گذارند. احمد توكلي گفت: درباره استعفاي شهردار يك‌بار گفتند علت استعفا مسائل ديگري است. ابتدا گفتند كه دليلش مبارزه با فساد است، در‌حالي‌كه ما هيچگاه سابقه‌اي از آقاي نجفي براي مبارزه با فساد نديديم. وي افزود: يكسري ادعاها هم شنيديم كه به‌خاطر مبارزه با فساد به وي فشار آوردند، در حالي كه كسي را براي مبارزه با فساد كنار نمي‌گذارند. توكلي با انتقاد از عدم قبول استعفاي نجفي در شوراي شهر گفت: آقاي نجفي خودش مي‌گويد من بيمارم، محسن هاشمي هم تصريح مي‌كند كه پزشك نجفي به وي گفته نبايد فشار، استرس و اضطراب ببيند و شهرداري هم جاي اين مسائل است. واقعاً تعجب دارد كه چرا دوباره وي را ابقا كردند. رفتارهاي شوراي شهر حاوي تناقض است. ظاهراً بنا بر قانون، شهردار مستعفي كه استعفايش رد شده، نمي‌تواند تا سه ماه آينده مجدد استعفا دهد. با اين حال منابع نزديك به شهردار تهران مي‌گويند با اين اتفاق نجفي چند سناريو پيش‌رو دارد؛ يكي اينكه در چند روز آتي فرصت داشته باشد تا تصميم نهايي براي ماندن يا رفتن را بگيرد يا اينكه در اواخر هفته جاري سومين استعفاي خود را به شورا ارائه دهد‌. با اين حال عده‌اي هم مي‌گويند نجفي عزم خود را براي رفتن به هر قيمتي جزم كرده است.
بر كسي پوشيده نيست كه بازي‌هاي سياسي شوراي شهر و مجموعه مديريت شهري، اولين نتيجه‌اش معطلي امور و بلاتكليفي مديريت شهري است. از طرفي تحميل هزينه‌ها به شهر و تعطيلي پايتخت، دامن سراسر ايران را هم خواهد گرفت.
هفت ماه پيش كه شهردار تهران انتخاب شد، اصلاح‌طلبان و كارگزاران متفقاً اذعان داشتند كه مديريت شهر تهران بهبود خواهد يافت. البته دور از انتظار هم نبود كه با توجه به همسو بودن شهردار تهران با دولت و مجلس و حضور نجفي در جلسات هيئت دولت، تهران اوضاع بهتري را به خود ببيند، اما حالا و به يكسال نكشيده اوضاع بدتر كه شده هيچ، همه واهمه دارند كه تجربه تلخ شوراي شهر اول، انحلال و تعطيلي تهران تكرار شود؛ از قضا آنجا هم همين كارگزاران و اصلاح‌طلبان همه‌كاره بودند.