لاریجانی در جمع خبرنگاران: باید نگاه واقع‌بینانه‌ای به وضعیت اقتصادی کشور داشته باشیم

علی لاریجانی روز سه‌شنبه در مراسم رونمایی از کتاب اقتصاد ایران سال 96 تدوین مرکز پژوهش های مجلس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به این که آمریکایی ها در برجام خلاف اخلاق، ضوابط و تعهدات بین‌المللی عمل کرده و به طور رسمی از آن خارج شده‌اند که البته از گذشته نیز این موضوع بوده، این حرکت مقداری در شرایط کشور از لحاظ نوع سرمایه گذاری تاثیرگذار بوده است از این رو تمهیداتی در حال اتخاذ و بر همین اساس مذاکراتی در حال انجام است.
وی ادامه داد: باید براساس رفتارهای ماه های آینده آمریکا به یک چهارچوب دقیق تری برسیم. رئیس مجلس تاکید کرد: تحلیل از شرایط اقتصادی کشور باعث ایجاد نظم فکری برای تصمیم گیری صحیح در کشور می شود.
لاریجانی همچنین گفت: مراکز مطالعاتی بسیاری کشورها تحلیل های سالانه از وضعیت اقتصادی کشور خود را ارائه می کنند که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در سه سال اخیر این کار را شروع کرده است.
وی افزود: باید نگاه واقع بینانه ای به وضعیت اقتصادی کشور داشته باشیم تا پایه ای برای حل مسائل شود، نکات مثبتی در این گزارش مبنی بر این که منابعی در کشور وارد شده و فضا را برای عادی شدن همکاری های بانکی در سال گذشته بیشتر فراهم کرده، قید شده است.
رئیس مجلس ادامه داد: در گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص اقتصاد کشور، نکات مثبتی از روند اقتصادی بیان شده است اما نکات منفی نیز از لحاظ برخی از مولفه ها وجود دارد.