تصمیمات قاطع برای حل مسائل اقتصادی بگیرید

در خجسته عيد سعيد فطر، مردم موحد و مؤمن ايران اسلامي به شكرانه يك ماه روزه‌داري و بندگي خداوند متعال، نماز عيد را در سراسر كشور با شكوه فراوان برگزار و از خداوند كريم، بهترين‌ها را مسئلت كردند. كانون اين حضور پر شور و مؤمنانه، مصلاي امام خميني تهران بود كه نماز عيد سعيد فطر به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي اقامه شد.
به گزارش پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبري، رهبر انقلاب اسلامي در خطبه اول نماز عيد سعيد فطر، ضمن تبريك اين عيد بزرگ به ملت ايران و امت اسلامي، عيد فطر را روز پاداش گرفتن و ماه مبارك رمضان را ميدان مسابقه ميان مؤمنين براي اطاعت خداوند و نزديكي به رضاي الهي دانستند و گفتند: به لطف خداوند متعال، ملت ايران هر سال در اين مسابقه معنوي و انجام كارهاي نيك نسبت به سال‌های قبل امتيازهاي بيشتري كسب مي‌كند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، گسترش جلسات تلاوت قرآن و افزايش شور و حضور مردم در محافل دعا، مناجات و موعظه، و پر رونق‌تر شدن سنت حسنه افطاري ساده در مساجد و معابر عمومي را نمونه‌هايي از پيشرفت ملت ايران در مسابقه معنوي در ماه رمضان امسال برشمردند و افزودند: اوج درخشندگي ماه مبارك رمضان در شب‌هاي قدر بود كه قشرهاي مختلف مردم، به‌ويژه جوانان با اجتماع عظيم خود در سراسر كشور، دست‌ها را به دعا بلند كردند و ضمن راز و نياز با معبود، لطافت و صفاي روح خود را افزايش دادند.
خسته‌ها حال و روز خود را به ملت تعميم ندهند

ايشان راهپيمايي روز قدس امسال را يكي ديگر از نقاط درخشنده در ماه مبارك رمضان دانستند و خاطرنشان كردند: راهپيمايي روز قدس حقيقتاً يك پديده منحصر به فرد است و مردم در زير آفتاب داغ با آن شور و نشاط به خیابان‌ها آمدند و بر اساس گزارش‌ها، جمعيت راهپيمايان در اغلب شهرهاي كشور نسبت به سال‌های قبل بيشتر و پرشورتر بود.
رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: ملت ايران بيدار و پرانگیزه است؛ اين ملتي كه بعد از يك شب احيا با آن شور و هيجان به خیابان‌ها مي‌آيد، خسته و نااميد نيست، آن كساني كه به پيروي از تبليغات دشمنان، ادعاي خستگي و بي‌نشاطي مردم را دارند، در واقع حال و روز خود را به همه مردم تعميم مي‌دهند و خودشان خسته و بي‌نشاط هستند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به افزايش هر ساله معنويت و صفاي دروني مردم در ماه مبارك رمضان، خاطرنشان كردند: پيام اين واقعيت اين است كه ملت و جوانان ايران به‌رغم سياست‌هايي كه تلاش دارد انسان‌ها را از معنويت دور كند، بر معنويت و ضديت با فساد پافشاري دارند و اين سرمايه بي‌بديل معنوي، نگه‌دارنده هويت، استقلال، عزت و عظمت كشور است.
شيطان بزرگ به اهداف خود عليه ايران نخواهد رسيد
رهبر انقلاب اسلامي در خطبه دوم نماز عيد، به پر شور و گسترده بودن راهپيمايي روز قدس در كشورهاي ديگر اشاره كردند و گفتند: پيام رونق و شكوفايي بيشتر راهپيمايي روز قدس در كشورهاي مختلف اين است كه با وجود تبليغات بيگانگان، نزديكي و هم‌جهتي ملت‌های مسلمان با ملت ايران بيشتر شده است. ايشان علت توطئه‌هاي مستمر قدرت‌هاي شيطاني ضد ملت ايران را نگراني آنها از ايستادگي، اقتدار، استقلال و فكر بلند و ابتكاري ملت ايران دانستند و تأكيد كردند: البته اين قدرت‎ها تلاش خود را مي‌كنند اما همواره نيز شكست مي‌خورند.
رهبر انقلاب اسلامي، اذعان رئيس‌جمهور امريكا به بي‌دستاورد بودن هفت تريليون دلار هزينه اين كشور در منطقه غرب آسيا را به معناي شكست آنها در منطقه دانستند و گفتند: اين اعتراف نشان مي‌دهد شيطان بزرگ با آن‌همه تلاش نتوانسته است به اهداف خود دست يابد و از اين پس نيز هر چه در اين منطقه پول خرج كنند باز هم به مقصود خود نخواهند رسيد.
وظيفه مردم و مسئولان، عليه فشار اقتصادي دشمن
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر اينكه ملت ايران بايد بيدار و هوشيار باشد و توطئه‌ها را بشناسد، افزودند: امروز توطئه اصلي دشمن عبارت از «فشار اقتصادي» به توده‌های مردم براي خسته و نااميد كردن آنان است. ايشان همه دستگاه‌هاي حاكميتي و مسئولان را به تلاش بي‌وقفه براي مقابله با اين توطئه توصيه و خاطرنشان كردند: يك كانون مركزي با حضور سران سه قوه و فعالان اصلي قوا براي رسيدگي به مسائل اقتصادي تشكيل شده است كه اين كانون بايد مسائل اقتصادي را قدم به قدم دنبال كند، تصميم‌هاي قاطع بگيرد و آنها را اجرا كند. رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه آحاد مردم نيز براي مقابله با اين توطئه وظايفي دارند، افزودند: يكي از موضوعاتي كه بايد مورد توجه جدي مردم قرار بگيرد، «پرهيز از اسراف و زياده‌روي» است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به وجود نقدينگي بالا در كشور افزودند: صاحبان اين نقدينگي، آن را به سمت توليد هدايت كنند تا چرخ‌هاي زندگي مردم به حركت در بيايد. ايشان، دست‌اندرکاران تجارت و بازرگاني خارجي را نيز به پرهيز از واردات كالاهاي غيرضرور و كالاهايي كه مشابه داخلي دارند، توصيه مؤكد كردند و گفتند: يكي از عادت‌هايي كه ميان برخي از مردم رواج دارد و بايد كنار گذاشته شود، سفرهاي تفريحي و غيرضروري به خارج از كشور است. رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به برخي تصميم‌هاي وزارت اقتصاد براي رونق فضاي كسب و كار و برطرف كردن موانع، اين تصميم‌ها را مثبت ارزيابي و بر پيگيري جدي آن تأكيد كردند.
همه بايد از تهمت‌زني به يكديگر بپرهيزند
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين پيگيري جدي موضوع مبارزه با فساد را خاطرنشان كردند و با اشاره به حضور جوانان در بخش‌هاي توليدي و سازندگي، لزوم تشويق آنان و حمايت از واحدهاي توليدي را مورد تأكيد قرار دادند. ايشان، وحدت آحاد مردم و وحدت ملي و اجتماعي را موضوعي مهم خواندند و با اشاره به رواج پديده ناپسندِ توهين و تهمت به يكديگر در فضاي مجازي خاطرنشان كردند: اينگونه اقدامات كه گناه كبيره است، به فضاي عمومي كشور و وحدت ملي لطمه مي‌زند. رهبر انقلاب اسلامي افزودند: همه بايد نسبت به وحدت در جامعه اهتمام داشته باشند و از تهمت‌زني به يكديگر بپرهيزند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به سياست تبليغاتي دشمن براي ايجاد جنگ رواني در جامعه از برخي رسانه‌ها و افراد كه سخنان دشمنان را تكرار مي‌كنند، انتقاد و آنها را به پرهيز از اين اقدام دعوت كردند. ايشان در پايان خطبه دوم نماز عيد گفتند: به لطف الهي آينده كشور با چنين ملتي و با وجود اين روحيه و حرکت و معنويت و استقلال، از امروز به‌مراتب بهتر خواهد بود.
رژيم صهيونيستي با همت ملت‌های مسلمان قطعاً نابود خواهد شد
رهبر معظم انقلاب اسلامي همچنين صبح جمعه در ديدار مسئولان نظام، جمعي از قشرهاي مختلف مردم و سفراي كشورهاي اسلامي به مناسبت عيد سعيد فطر، يكي از مهم‌ترین عوامل و عناصر شرافت و كرامت جامعه اسلامي و امت اسلامي را اتحاد و رفع اختلاف‌ها دانستند و با تأكيد بر اينكه رژيم صهيونيستي عامل اصلي ايجاد اختلاف در منطقه و در ميان كشورهاي اسلامي است، گفتند: مشكل رژيم صهيونيستي، عدم مشروعيت است و رژيمي كه بر پايه باطل تشكيل شده باشد، به توفيق الهي و با همت ملت‌های مسلمان، قطعاً نابود خواهد شد و از بين خواهد رفت.
رهبر انقلاب اسلامي سياست امروز استكبار در منطقه را ايجاد شكاف و اختلاف ميان مسلمانان و در ميان آحاد مردم كشورهاي اسلامي، دانستند و افزودند: تنها راه مقابله با اين سياستِ امريكاي جنايتكار و صهیونیست‌ها، شناخت طراحي دشمن و ايستادگي در مقابل آن است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌ای، مسئوليت دولت‌هاي اسلامي و زُبدگان سياسي، ديني و فرهنگي امت اسلامي را براي ايستادگي ملت‌ها در مقابل سياست‌هاي استكبار، خطير برشمردند و با اشاره به اهداف ايجاد رژيم جعلي صهيونيستي در منطقه گفتند: يكي از اهداف اصلي تأسيس اين رژيم، ايجاد اختلاف و مسئله‌سازی در ميان ملت‌های مسلمان است اما همه تجربه‌هاي تاريخي نشان مي‌دهد رژيم صهيونيستي كه با مشكل مشروعيت مواجه است، ماندگار نخواهد بود. ايشان، با تأكيد بر اينكه برقراري روابط ديپلماتيك آشكار يا پنهان برخي كشورهاي سست‌عنصرِ منطقه با اين رژيم اشغالگر و يا اقدام امريكا در انتقال سفارت خود به بیت‌المقدس، مشكل رژيم صهيونيستي را حل نخواهد كرد، افزودند: اين رژيم بر مبناي زور و تهديد و كشتار و اخراج يك ملت از سرزمين خود شكل گرفته و به همين علت، عدم مشروعيت رژيم صهيونيستي در دل ملت‌های اسلامي حك شده است و نمي‌توان نقشه فلسطين را از حافظه تاريخي جغرافياي جهان حذف كرد. رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد مجدد بر لزوم برگزاري همه‌پرسي در ميان فلسطينيان واقعي اعم از مسلمان، مسيحي و يهودي و شكل‌گيري نظام حكومتي فلسطين بر مبناي اين همه‌پرسي، خاطرنشان كردند: برگزاري چنين همه‌پرسي و تشكيل حكومت فلسطين بر اساس آراي فلسطيني، در واقع به معناي نابودي رژيم جعلي صهيونيستي است كه به‌طور قطعي در آينده نه چندان دور محقق خواهد شد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پايان سخنان خود تأكيد كردند: با نابودي رژيم صهيونيستي، امت اسلامي وحدت و عزت خود را به دست خواهد آورد. پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، رئيس‌جمهور در سخناني با بيان اينكه بيش از گذشته نياز به تقويت فضاي معنوي، وحدت، اعتماد و اميد به آينده داريم، خاطرنشان كرد: آنچه بايد در كنار دولت قرار گيرد، توان قواي ديگر و به‌ويژه مردم است. رئيس‌جمهور، دشمن را در شرايط فعلي فاقد تجربه و عقلانيت دانست و افزود: تصميم دشمن اين است كه نه تنها تعهدات خود در برابر ملت ايران بلكه همه تعهدات بين‌المللي و منطقه‌اي خود را زير پا بگذارد. روحاني گفت: جاي شگفتي است قدرتي كه دستش به خون مردم اين منطقه از افغانستان و عراق و سوريه و يمن گرفته تا ساير مناطق آلوده است، نقاب صلح‌طلبي بر چهره زده و از مذاكره و صلح دَم مي‌زند و رژيم غاصبي كه هر روز به كشتار مردم مي‌پردازد، به دوره‌گردي روي آورده تا چهره غلط و دروغيني را از نظام جمهوري اسلامي و مردم ايران ترسيم كند. روحاني اظهار داشت: امروز مردم و كشورهاي جهان، شركاي تجاري ايران، اروپا، روسيه، چين، همسايگان، مسلمانان و همه كشورها بايد در برابر قلدرمآبي حاكمان كاخ سفيد بايستند.
ديدار خانواده‌های شهداي هسته‌اي با رهبر انقلاب
خانواده‌های دانشمندان شهيد هسته‌اي با رهبر انقلاب ديدار و گفت‌وگو كردند. در اين برنامه كه در حاشيه‌ ديدار مسئولان نظام و سفراي كشورهاي اسلامي برگزار شد، خانواده‌های شهيدان شهرياري، علي‌محمدي، رضایی‌نژاد و احمدي‌روشن حضور داشتند.