اولین واکنش وزیر راه‌و‌شهرسازی به گرانی مسکن؛

گروه مسکن- وزیر راه‌و‌شهرسازی در اولین واکنش خود به گرانی‌های اخیر بازار مسکن با بیان اینکه نوسانات بازار مسکن به دلیل شرایط سیاسی است، گفت: این نوسانات زودگذر است. عباس آخوندی وزیر راه‌و‌شهرسازی در سخنرانی پیش از نماز ماز عیدفطر شهر گنبد گفت: دولت، مصمم است که با تدبیر از حاکمیت ملی و منافع ایران دفاع کند. این دولت، همواره شعارش این بوده که با تدبیر و به دور از ماجراجویی از منافع ایران دفاع کند. بر اساس همین تدبیر، در پنج سال گذشته، دولت توانست موقعیت بسیار ممتازی را در جهان برای ملت ایران کسب کرده و تمام شرارت‌هایی که متوجه ایران بوده و اوضاع آشفته‌ای که برای درگیر کردن کشور در تنش طراحی کرده بودند، خنثی کند.
آخوندی ادامه داد: دولت در یک تدبیر مهم با امضای برجام، صلح، آرامش و حفظ حاکمیت ملی را برای کشور تضمین کرد. وقتی ترامپ با این اقدام خودسرانه و نابخردانه که هیچ مبنای حقوقی نداشت از این توافق خارج شد، ملت ایران به عنوان یک ملت منطقی، خردورز و صلح‌دوست که مسوولیت خود را در این منطقه پرآشوب می‌فهمند و خود را حافظ صلح و آرامش می‌دانند به جهان معرفی شد.
وزیر راه‌و‌شهرسازی با اشاره به انزوای آمریکا‌ گفت: دولت‌ها و ملت‌های مختلف از جهت حقوقی، اخلاقی و سیاسی حق را به جانب ایران دادند و ملت ایران که پرچمدار صلح، منطق و گفت‌وگو هستند در جهان سرافراز شدند.
آخوندی همچنین با اشاره به اقدام ایران برای حفظ برجام، گفت: ما همچنان طرفدار صلح و گفت‌وگو هستیم. به پیروی از رهنمودهای پیامبر اکرم (ص) به قرارداد پایبند هستیم و تا وقتی سایر طرفین تعهد خود را حفظ کنند ما هیچ اقدام تحریک‌آمیزی انجام نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: دولت با رهنمودهای رهبری در حالی که سر سوزنی از منافع ملت عدول نخواهد کرد و کاری که موجب سرافکندگی شود را انجام نخواهد داد با سرپنجه تدبیر از این شرایط سخت بیرون آمده و مجددا پرچم تدبیر، سازندگی و منطق را در دست خواهد گرفت.
این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به نوسانات اقتصادی اخیر گفت: قطعا وقتی دشمن نیز به ظاهر قدرتمند، اقداماتی علیه ایران انجام می‌دهد نگرانی‌هایی به وجود خواهد آمد و برخی به سمت انجام معاملات هیجانی خواهند رفت اما من به شما اطمینان می‌دهم ما از این مرحله سخت، عبور خواهیم کرد.
آخوندی ادامه داد: در اقتصاد، هیچ اتفاق جدیدی نسبت به سه ماه گذشته رخ نداده است و نوسانات اخیر منشاء سیاسی دارد. قطعا اقدامات خارجی در این نابسامانی تاثیر داشته و بی‌تدبیری داخلی نیز آن را تشدید کرده است.
مطمئن باشید از آنجا که بنیان اقتصاد درست است تحولات قیمتی کوتاه‌مدت بوده و اقتصاد به ثبات می‌رسد. در این شرایط آنها که معاملات احساسی انجام دادند، ضرر خواهند کرد.
وزیر راه‌و‌شهرسازی در ادامه به اقدامات انجام شده در استان گلستان اشاره کرد و گفت: برقی کردن راه‌آهن گرمسار- اینچه‌برون با اعتبار 2/1 میلیارد یورو از جمله اقدامات مهمی است که بر اقتصاد و معیشت این منطقه تاثیر خواهد گذاشت.
آخوندی ادامه داد: قرارداد این پروژه امضا شده و تامین مالی آن انجام شده است. من به شما قول می‌دهم اتصال گرگان به گنبد به شبکه ریلی را در قالب این پروژه یا راه‌آهن گرگان- مشهد پیگیری خواهم کرد.
وی افزود: باقی مطالبات در حوزه راهسازی در حال انجام است. همچنین جاده نفت نیز با پیگیری من و برادر عزیزم آقای زنگنه به انجام خواهد رسید.
این مقام مسوول در انتها بار دیگر بر شکوه این مراسم تاکید کرد و گفت: وحدت و یکپارچگی میان ما به سرفرازی ملت ایران و امت اسلام منجر خواهد شد.
وزیر راه‌و‌شهرسازی، همچنین در جمع نمازگزاران اهل تسنن روستای دهنه در شهرستان کلاله، با اشاره به وضعیت ویژه کشور گفت: واقعیت این است که از جهت سیاست‌های عمومی ما خوشبختانه در موقعیت بسیار خوب و ممتازی قرار داریم. همه شما خاطرتان هست که در ابتدای دولت یازدهم با توجه به تحریم‌های سازمان ملل و اجماعی که قدرت‌های بزرگ جهانی روی ایران داشتند در چه شرایط سخت و تنگنایی قرار داشتیم.
از منظر اقتصادی همه تورم بالای 30 درصد را خاطر دارید. خوشبختانه با تدبیر دولت تدبیر و امید و رهنمودهای مقام معظم رهبری و هدایت مستمر جناب رییس‌جمهور اتفاق بسیار بزرگی رخ داد که کمتر به آن توجه می‌شود.
وی ادامه داد: اتفاقی که رخ داد این بود که تمام تحریم‌های سازمان ملل که تحریم‌های خطرناکی علیه ایران بود یکجا برداشته شد. بودن ایران زیر فصل هفت منشور سازمان ملل دو جنبه داشت؛ یکی بحث اقتصادی و مهم‌تر از آن بحث امنیتی. اجماع قدرت‌ها علیه ایران و تضعیف موقعیت حقوقی ایران در سطح جهان نتیجه این تحریم‌ها بود.
آخوندی با اشاره به دستاوردهای برجام برای جمهوری اسلامی ایران گفت: اکنون که رییس‌جمهور آمریکا به صورت یکجانبه از برجام خارج می‌شود، با وجود قدرتش موقعیت ایران ممتاز و با ثبات است. این‌بار داستان معکوس است؛ این آمریکاست که منزوی شده است. منطق آمریکا توسط دولت‌ها و سایر ملل قابل قبول نیست. حتی متحدان تاریخی آمریکا با آن همراهی نمی‌کنند.
وی افزود: هرچند وقتی یک قدرت به ظاهر بزرگی مثل آمریکا ملتی را تهدید می‌کند، دارای آثار خارجی است. اما سوال اینجاست که آیا باقی دولت‌ها و ملت‌ها از این فرد تبعیت می‌کنند؟ خوشبختانه می‌بینید که ما در موقعیت ممتازی از منظر سیاسی هستیم. سازمان ملل و دولت‌ها با ما هستند و همه می‌خواهند برجام را حفظ کنند. موضع ما هم روشن است. تا وقتی باقی کشورها به برجام پایبندند، ما هم پایبندیم.
این عضو کابینه دوازدهم سپس به انتقاد از سنگ‌اندازی‌های داخلی در مسیر اجرای برجام پرداخت و گفت: در این موقعیت بسیار مهم است که ما یکصدا باشیم و یک نظریه را پیگیری کنیم. نظریه ما دستور اسلام است: تا وقتی طرف‌های توافق پایبند توافق هستند، ما نیز باید پایبند باشیم.
آخوندی افزود: عده‌ای ممکن است در داخل خلاف این سیاست را دنبال کنند، اما لازم است در این موقعیت بسیار حساس رییس‌جمهور را همراهی کنیم تا او بتواند سیاست‌های ایران را به پیش ببرد. ممکن است عده‌ای تحت لوای انقلابی‌گری سخنانی بگویند. ولی واقعیت این است که منافع ملی ایران در این شرایط بسیار حساس فقط در صورتی حاصل می‌شود که همه قوا با رییس‌جمهور باشند. قطعا آقای رییس‌جمهور تمام هماهنگی‌های لازم را با مقام معظم رهبری دارند.
وزیر راه‌و‌شهرسازی اتحاد و انسجام را لازمه امروز دانست و گفت: بسیار مهم است که در این شرایط حساس یکصدا از ایران بیرون بیاید. هر اقدام علیه سیاست‌های اعلامی رییس‌جمهور در این شرایط که ما در جنگ هستیم قطعا به ضرر منافع ملی است.
در شرایطی که آمریکا و شریک صهیونیست‌اش خود را برای مقابله با ایران منسجم کرده‌اند، ما هم باید منسجم باشیم. یک انسجام کامل و همه‌جانبه با پیشتازی اجرایی رییس‌جمهور لازمه امروز است. من از نمایندگان مجلس هم می‌خواهم در این شرایط حساس دولت را همراهی کنند.