گوترش: وضعیت اسف بار غزه هشداری برای وقوع جنگ است

دبیرکل سازمان ملل در گزارشی پیرامون اجرای قطعنامه 2334، شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی را تضعیف آرزوها برای برپایی کشور مستقل فلسطین دانست.
به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق‌الاوسط، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در گزارشی نسبت به دشواری‌های اخیر در غزه هشدار داد و گفت، وضعیت اخیر این منطقه هشداری برای بالا گرفتن جنگ و درگیری است.
وی خواهان اجرای تحقیقات مستقل و شفاف درخصوص دلایلی شد که منجر به شهادت و زخمی شدن هزاران فلسطینی نزدیک دیوار مرزی میان غزه و اراضی اشغالی در راهپیمایی بزرگ بازگشت شد.
گوترش تاکید کرد: اقدامات یک جانبه از هر طرفی با هدف تغییر ماهیت قدس مانعی در برابر صلح است.

دبیرکل سازمان ملل در گزارش مکتوب خود گفت: شهرک‌سازی اسرائیل بی‌وقفه ادامه دارد و موجب تضعیف آمال و آرزوهای برپایی دولت فلسطین است. تصمیم اسرائیل در 10خرداد مبنی بر دادن مجوز ساخت حدود 3500 واحد مسکونی در کرانه باختری مانعی برای عملی کردن راهکار تشکیل دو کشور است.
وی افزود: همه فعالیت‌های شهرک سازی در اراضی اشغالی از جمله قدس شرقی براساس قوانین بین‌المللی نقضی آشکار است و باید هرچه سریع‌تر متوقف شود.
دبیرکل سازمان ملل گفت: مردم غزه اخیرا شاهد درد و رنج بسیاری بودند که از زمان درگیری از سال 1393 میان حماس و اسرائیل بسیار خطرناک‌تر است و این شرایط باید هشداری برای همه مبنی بر نزدیکی وقوع جنگ باشد.
وی تاکید کرد: تنها از طریق اعتراف به درد و رنج فلسطینیان غزه و رفع آن و تضمین پایبندی همه طرف‌ها به تفاهم‌های آتش‌بس در سال 1393 و حمایت از تلاش‌های مصر برای بازگرداندن کنترل غزه به دست دولت مشروع فلسطین می‌توان از امکان برپایی دولت فلسطین حفاظت کرد.
گوترش گفت، طی راهپیمایی‌های بازگشت هزاران فلسطینی در نتیجه استفاده اسرائیل از گلوله جنگی کشته و زخمی شدند و برعهده رژیم صهیونیستی است که در این باره خویشتن‌داری کند: کشته شدن کودکان، روزنامه‌نگاران و پزشکان در تظاهرات امری غیرقابل قبول است.
وی هم‌چنین از حماس و دیگر گروه‌ها نیز خواست پرتاب موشک و نفوذ از دیوار مرزی را کنار بگذارند.
دبیرکل سازمان ملل نسبت به فروپاشی اقتصادی غزه به دلیل محاصره اسرائیل ابراز نگرانی کرد و گفت، عدم پرداخت حقوق کارمندان ازسوی دولت فلسطین اوضاع را پیچیده می‌کند.
گوترش خواهان لغو این اقدام و دیگر اقدامات خطرناک و عدم اعمال هرگونه تدابیر جدید شد و افزود، باید تلاش‌ها برای یکپارچه شدن غزه و کرانه باختری ادامه داشته و غزه توسط دولت مشروع فلسطین اداره شود.
دبیرکل سازمان ملل گفت، وضعیت بی‌ثبات آژانس امدادرسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی(آنروا) نه فقط منبع نگرانی برای حدود یک میلیون آواره فلسطینی بلکه همه دریافت کنندگان خدمات از این آژانس در سراسر کرانه باختری، اردن، لبنان و سوریه است.
وی تصریح کرد، کسری زیاد بودجه آنروا که به 250 میلیون دلار می‌رسد اگر به سرعت رفع نشود، منجر به تعطیلی خدمات آن می‌شود.
دبیرکل سازمان ملل با نزدیک شدن زمان برگزاری کنفرانس ارائه کمک‌های مالی در پنجم تیرماه آینده در نیویورک از همه کشورها خواست از آنروا حمایت مالی بیشتری داشته باند.
گوترش از همه شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی اصلی نیز خواست تلاش‌ها برای تحقق راه‌کار تشکیل دو کشور را ادامه دهند.
وی کمیته چهار جانبه صلح خاورمیانه را بارزترین نهاد برای بررسی دیدگاه‌ها برای حل درگیری میان فلسطین و اسرائیل دانست.
دبیرکل سازمان ملل اقدامات یکجانبه را که احتمال تحقق صلح را به خطر می‌اندازد محکوم کرد و یادآور شد، قطعنامه 2334 به صراحت حاکی از آن است که هرگونه تغییر در مرزهای 1346 از جمله در قدس را برخلاف آنچه که دو طرف طی مذاکراتی بر سر آن توافق کردند، به رسمیت نخواهد شناخت.
سایر اخبار این روزنامه
اخبار کوتاه رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز عید سعید فطر: امروز توطئه اصلی دشمن فشار اقتصادی به مردم است مسئولان برای حل مسائل اقتصادی تصمیمات قاطع بگیرند با کاسبان تحریم برخورد کنید رهبر انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان, جمعی از قشرهای مختلف مردم و سفرای کشورهای اسلامی: از مهمترین عوامل و عناصر کرامت امت اسلامی اتحاد و رفع اختلاف هاست رئیس‌جمهور در دیدار مسئولان نظام و جمعی از قشرهای مختلف مردم با رهبر معظم انقلاب: بیش از گذشته نیاز به تقویت فضای معنوی، وحدت، اعتماد و امید به آینده داریم رئیس جمهور در جمع صمیمی اصحاب رسانه: دعوت رئیس جمهور برای اتحاد رسانه ای در برابر جنگ روانی دشمن نبرد شدید اطراف فرودگاه الحدیده یمن پارلمان اروپا نقض حقوق بشر در بحرین را محکوم کرد در ششمین جشن گلریزان شرکت فولاد مبارکه اصفهان رقم خورد؛ کمک 3 میلیارد تومانی فولاد مبارکه برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد گوترش: وضعیت اسف بار غزه هشداری برای وقوع جنگ است نتانیاهو: بادبادک‌ها و بالون‌های آتش‌زا "کابوس واقعی" هستند حمله جنگنده‌های ترکیه‌ به شمال عراق رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز عید سعید فطر: امروز توطئه اصلی دشمن فشار اقتصادی به مردم است مسئولان برای حل مسائل اقتصادی تصمیمات قاطع بگیرند رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز عید سعید فطر: امروز توطئه اصلی دشمن فشار اقتصادی به مردم است مسئولان برای حل مسائل اقتصادی تصمیمات قاطع بگیرند رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز عید سعید فطر: امروز توطئه اصلی دشمن فشار اقتصادی به مردم است مسئولان برای حل مسائل اقتصادی تصمیمات قاطع بگیرند رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز عید سعید فطر: امروز توطئه اصلی دشمن فشار اقتصادی به مردم است مسئولان برای حل مسائل اقتصادی تصمیمات قاطع بگیرند رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز عید سعید فطر: امروز توطئه اصلی دشمن فشار اقتصادی به مردم است مسئولان برای حل مسائل اقتصادی تصمیمات قاطع بگیرند