ملت ما بيدار و آماده است؛ خسته نيست

در خجسته عيد سعيد فطر، مردم موحد و مومن ايران اسلامي به شكرانه يك ماه روزه‌داري و بندگي خداوند متعال، نماز عيد را در سراسر كشور با شكوه فراوان برگزار و از خداوند كريم، بهترين‌ها را مسألت كردند. كانون اين حضور پر شور و مومنانه، مصلاي امام خميني تهران بود كه نماز عيد سعيد فطر به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي اقامه شد.
رهبر انقلاب اسلامي در خطبه اول نماز عيد سعيد فطر، ضمن تبريك اين عيد بزرگ به ملت ايران و امت اسلامي، عيد فطر را روز پاداش گرفتن و ماه مبارك رمضان را ميدان مسابقه ميان مومنين براي اطاعت خداوند و نزديكي به رضاي الهي دانستند و گفتند: به لطف خداوند متعال، ملت ايران هر سال در اين مسابقه معنوي و انجام كارهاي نيك نسبت به سال‌هاي قبل امتيازهاي بيشتري كسب مي‌كند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، گسترش جلسات تلاوت قرآن و افزايش شور و حضور مردم در محافل دعا، مناجات و موعظه، و پر رونق‌تر شدن سنت حسنه افطاري ساده در مساجد و معابر عمومي را نمونه‌هايي از پيشرفت ملت ايران در مسابقه معنوي در ماه رمضان امسال برشمردند و افزودند: اوج درخشندگي ماه مبارك رمضان در شب‌هاي قدر بود كه قشرهاي مختلف مردم به ويژه جوانان با اجتماع عظيم خود در سراسر كشور، دست‌ها را به دعا بلند كردند و ضمن راز و نياز با معبود، لطافت و صفاي روح خود را افزايش دادند.
ملت ايران خسته و نااميد نيست

ايشان راهپيمايي روز قدس امسال را يكي ديگر از نقاط درخشنده در ماه مبارك رمضان دانستند و خاطرنشان كردند: راهپيمايي روز قدس حقيقتا يك پديده منحصر به فرد است و مردم در زير آفتاب داغ با آن شور و نشاط به خيابان‌ها آمدند و بر اساس گزارش‌ها، جمعيت راهپيمايان در اغلب شهرهاي كشور نسبت به سال‌هاي قبل بيشتر و پر شورتر بود.
رهبر انقلاب اسلامي تاكيد كردند: ملت ايران بيدار و پر انگيزه است؛ اين ملتي كه بعد از يك شب احيا با آن شور و هيجان به خيابان‌ها مي‌آيد، خسته و نااميد نيست، آن كساني كه به پيروي از تبليغات دشمنان، ادعاي خستگي و بي‌نشاطي مردم را دارند، در واقع حال و روز خود را به همه مردم تعميم مي‌دهند و خودشان خسته و بي‌نشاط هستند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به افزايش هر ساله معنويت و صفاي دروني مردم در ماه مبارك رمضان، خاطرنشان كردند: پيام اين واقعيت اين است كه ملت و جوانان ايران با وجود سياست‌هايي كه تلاش دارد انسان‌ها را از معنويت دور كند، بر معنويت و ضديت با فساد پافشاري دارند و اين سرمايه بي‌بديل معنوي، نگهدارنده هويت، استقلال، عزت و عظمت كشور است.
رهبر انقلاب اسلامي در خطبه دوم نماز عيد، به پر شور و گسترده بودن راهپيمايي روز قدس در كشورهاي ديگر اشاره كردند و گفتند: پيام رونق و شكوفايي بيشتر راهپيمايي روز قدس در كشورهاي مختلف اين است كه با وجود تبليغات بيگانگان، نزديكي و هم‌جهتي ملت‌هاي مسلمان با ملت ايران بيشتر شده است.
ايشان علت توطئه‌هاي مستمر قدرت‌هاي شيطاني ضد ملت ايران را نگراني آنها از ايستادگي، اقتدار، استقلال و فكر بلند و ابتكاري ملت ايران دانستند و تاكيد كردند: البته اين قدرت‎ها تلاش خود را مي‌كنند اما همواره نيز شكست مي‌خورند.
رهبر انقلاب اسلامي، اذعان رييس‌جمهور امريكا به بي‌دستاورد بودن هفت تريليون دلار هزينه اين كشور در منطقه غرب آسيا را به معناي شكست آنها در منطقه دانستند و گفتند: اين اعتراف نشان مي‌دهد شيطان بزرگ با آن‌همه تلاش نتوانسته است به اهداف خود دست يابد و از اين پس نيز هر چه در اين منطقه پول خرج كنند باز هم به مقصود خود نخواهند رسيد.
ضرورت پرهيز از اسراف و زياده‌روي
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تاكيد بر اينكه ملت ايران بايد بيدار و هوشيار باشد و توطئه‌ها را بشناسد، افزودند: امروز توطئه اصلي دشمن عبارت از «فشار اقتصادي» به توده‌هاي مردم براي خسته و نااميد كردن آنان است. ايشان همه دستگاه‌هاي حاكميتي و مسوولان را به تلاش بي‌وقفه براي مقابله با اين توطئه توصيه و خاطرنشان كردند: يك كانون مركزي با حضور سران سه قوه و فعالان اصلي قوا براي رسيدگي به مسائل اقتصادي تشكيل شده است كه اين كانون بايد مسائل اقتصادي را قدم به قدم دنبال كند، تصميم‌هاي قاطع بگيرد و آنها را اجرا كند. رهبر انقلاب اسلامي با تاكيد بر اينكه آحاد مردم نيز براي مقابله با اين توطئه وظايفي دارند، افزودند: يكي از موضوعاتي كه بايد مورد توجه جدي مردم قرار بگيرد، «پرهيز از اسراف و زياده‌روي» است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به وجود نقدينگي بالا در كشور افزودند: صاحبان اين نقدينگي، آن را به سمت توليد هدايت كنند تا چرخ‌هاي زندگي مردم به حركت در بيايد.
ايشان، دست اندركاران تجارت و بازرگاني خارجي را نيز به پرهيز از واردات كالاهاي غيرضرور و كالاهايي كه مشابه داخلي دارند، توصيه موكد كردند و گفتند: يكي از عادت‌هايي كه ميان برخي از مردم رواج دارد و بايد كنار گذاشته شود، سفرهاي تفريحي و غيرضروري به خارج از كشور است.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به برخي تصميم‌هاي وزارت اقتصاد براي رونق فضاي كسب و كار و برطرف كردن موانع، اين تصميم‌ها را مثبت ارزيابي و بر پيگيري جدي آن تاكيد كردند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين پيگيري جدي موضوع مبارزه با فساد را خاطرنشان كردند و با اشاره به حضور جوانان در بخش‌هاي توليدي و سازندگي، لزوم تشويق آنان و حمايت از واحدهاي توليدي را مورد تاكيد قرار دادند.
پرهيز از توهين و تهمت
ايشان، وحدت آحاد مردم و وحدت ملي و اجتماعي را موضوعي مهم خواندند و با اشاره به رواج پديده ناپسندِ توهين و تهمت به يكديگر در فضاي مجازي خاطرنشان كردند: اينگونه اقدامات كه گناه كبيره است، به فضاي عمومي كشور و وحدت ملي لطمه مي‌زند. رهبر انقلاب اسلامي افزودند: همه بايد نسبت به وحدت در جامعه اهتمام داشته باشند و از تهمت‌زني به يكديگر بپرهيزند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به سياست تبليغاتي دشمن براي ايجاد جنگ رواني در جامعه از برخي رسانه‌ها و افراد كه سخنان دشمنان را تكرار مي‌كنند، انتقاد و آنها را به پرهيز از اين اقدام دعوت كردند.
ايشان در پايان خطبه دوم نماز عيد گفتند: به لطف الهي آينده كشور با چنين ملتي و با وجود اين روحيه و حركت و معنويت و استقلال از امروز به مراتب بهتر خواهد بود.