قاصدک 24

ایده های ماکان آریا پارسا چطور عملی شدند؟

درحال آشپزی هستید که ناگهان یک ایده به ذهن تان می رسد. شاید هم صبح اول وقت، هنگام رفتن به سرکار یا در حین پیاده روی و ورزش!

احتمالا در طول شبانه روز ایده های زیادی به ذهن تان می رسد اما شما به آن ها هیچ توجهی نمی کنید. شاید هم از اجرای آن ها ترس دارید غافل از این که خیلی اوقات بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و اختراعات مهم تاریخ از همین ایده های به ظاهر ساده به وجود آمدند.

ایده های شما ارزشمند هستند. البته این بدین معنا نیست که هر ایده ای به فکرتان می رسد، خوب است بلکه منظور این است که شاید همان ایده در جواب چیزی بوده که مدت ها دنبالش بودید و حالا جوابش به روشی به ذهن شما رسیده پس باید به چنین افکاری بها بدهید و برای آن ها ارزش قائل شوید.

ممکن است ایده ای خوب و بسیار جذاب باشد اما امکان اجرایی شدن ندارد. درحقیقت بین ایده ی کارآفرینی تا فرصت کارآفرینی تفاوت بسیاری وجود دارد. اکثر اوقات ایده به اندازه کافی خوب و درست است اما اجرای آن با نابسمانی های فراوانی همراه است. پس مهم این است که شما به دنبال فرصت کارآفرینی باشید.

اگر می خواهید در این راه با شکست مواجه نشوید از تجربیات مدیران و کارآفرینان برتر استفاده کنید. دکتر ماکان آریا پارسا، جوان 36 ساله و مدیر عامل هولدینگ پارس پندار نهاد و زیر مجموعه ی آن یکی از ان دسته افرادی است که با درست اجرا کردن ایده ی آموزش مجازی توانسته این روزها به موفقیتی چشمگیر دست یابد.

ایده خود را چگونه اجرا کنیم؟

ترس از اجرای ایده های ناب را کنار بگذارید. اگر با برنامه پیش بروید به همان چیزی که در سر دارید، خواهید رسید. یادتان باشد اگر شما پیگیر ایده های خود نباشید حتما شخص دیگری این کار را انجام می دهد و بعد از مدتی شاید فقط حسرتش برای شما بماند!

تحقیق کنید

حال که یک ایده کسب و کار را تشخیص داده‌ اید. وقت آن است که به ایده تان کمی چاشنی واقعیت اضافه کنید. اما این یعنی چه؟

اول از همه به این سوال پاسخ بدهید که آیا ایده شما پتانسیل موفقیت را دارد؟ قبل از هر  اقدامی، شما باید اجرایی بودن ایده خود را بسنجید.

برای این که یک کسب و کار کوچک موفق باشد می بایست یک مشکلی را حل کند یا نیازی را رفع کند و یا آن چه را که بازار نیاز دارد و می خواهد، ارائه دهد. چندین روش برای شناسایی نیاز وجود دارد که شامل تحقیق کردن، آزمایش و خطاست.

زمانی که بازار را بررسی می کنید باید به سوالات زیر پاسخ بدهید:

·         آیا برای محصولات و خدمات پیش بینی شده شما، نیازی وجود دارد؟

·         چه کسانی به آن نیاز دارند؟

·         آیا شرکت ‌های دیگری وجود دارند که هم اکنون محصولات و خدمات مشابهی ارائه دهند؟

·         رقابت با آن‌ ها به چه شکل است؟

·         چگونه کسب و کار شما در بازار جایگاه خود را پیدا خواهد کرد؟

یک چک لیست تهیه کنید

قدم مهم بعدی پس از ارزیابی ایده، تهیه یک چک لیست کامل از تمام چیزهایی است که برای اجرای آن نیاز دارید. باید یک چک لیست از الزامات اجرای ایده فراهم کنید. برای مثال ممکن است ایده ی شما راه انداز یک فروشگاه خاص باشد، در این صورت اولین چیزی که باید به آن فکر کنید، نحوه ی تهیه سرمایه لازم است؟ قصد دارید مغازه ای بخرید یا اجاره کنید؟ هزینه ی خرید وسایل داخل فروشگاه چقدر است؟

ممکن است خودتان اندوخته ای برای انجام این کار دارید و یا لازم است که برای دریافت وام اقدام کنید. اما پس از سرمایه باید به سراغ مجوزات قانونی بروید. دریافت مجوزهای لازم را نیز باید در این چک لیست قرار دهید. سپس لازم است که به نیروی انسانی، منابع خاص و ... نیاز داشته باشید. در آخر وقت تهیه آن ها است.