بلیط هواپیما

نحوه دریافت کد پیگیری سجام و بازیابی آن

تمامی افراد برای شرکت در هر نوع فعالیت بورسی ابتدا باید در سایت سجام ثبت نام کنند. پس از تکمیل ثبت نام کد پیگیری سجام که یک کد ده رقمی است، برای هر فرد ارسال می‌شود. افراد پس از دریافت این کد برای انجام احراز هویت باید به یکی از مراکز احراز هویت به همراه این کد ده رقمی اقدام نمایند. گاهی هم ممکن است این کد را فراموش کنید و یا اصلاً آن را دریافت نکنید. در ادامه با این کد و نحوه بازیابی آن آشنا خواهید شد.

کد پیگیری سجام چیست؟

کد پیگیری سجام چیزی است که حتماً باید برای فعالیت‌های بورسی و فرابورسی آن را دریافت کنید. این کد زمانی برایتان ارسال می‌شود که تمامی مراحل ثبت نام خود در سایت sejam.ir را به درستی انجام داده باشید. البته توجه داشته باشید که ثبت نام تنها به صورت غیرحضوری و از طریق همین سایت انجام می‌شود. به هنگام ثبت نام شما باید اطلاعاتی همچون اطلاعات فردی، شخصی، مالی، شغلی و مواردی از این دست را در سایت وارد کنید.

وارد کردن شماره همراه الزامی است. به دلیل اینکه کد پیگیری سجام به گوشی شما ارسال می‌شود. برای احراز هویت و فعالیت در بورس و کارگزاری‌ها حتماً باید این کد را دریافت کرده باشید. این کد را به خوبی حفظ کنید. چرا که در مراحل بعدی نیز به آن نیاز خواهید داشت. در صورت نداشتن کد پیگیری نمی‌توانید هیچ نوع فعالیت بورسی را آغاز کنید.

دریافت کد پیگیری سجام

پس از اینکه اطلاعات مورد نظر خود را در سایت سجام وارد کردید، اطلاعات وارد شده شما توسط کارشناسان سجام مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که تمامی اطلاعات را به درستی وارد کرده باشید، کد پیگیری سجام برایتان ارسال می‌شود. مدت زمان یک الی دو روز طول می‌کشد تا صحت اطلاعات شما تأیید شود و کد پیگیری برایتان ارسال شود. در صورتی که اطلاعات شما با اطلاعات واقعی مغایرت داشته باشد، پیامی مبنی بر نادرست بودن اطلاعات برایتان ارسال می‌شود که مجدداً باید وارد سایت شوید و اطلاعات خود را بازبینی کنید و برای ویرایش آن‌ها اقدام نمایید. دریافت کد پیگیری از طریق گوشی به این معنا است که صحت اطلاعات وارد شده شما تأیید شده است.

در صورت عدم دریافت کد پیگیری چه کنیم؟

دلایل مختلفی ممکن است باعث عدم دریافت کد پیگیری سجام می‌شود. مهم‌ترین عامل وارد کردن نادرست اطلاعات شخصی است. یعنی زمانی که کد پیگیری را دریافت نکردید، اول از همه باید وارد سایت شده و اطلاعات شخصی خود را بازبینی کنید. در بیشتر مواقع با بازبینی و تصحیح اطلاعات مشکل حل می‌شود. گاهی هم ممکن است اطلاعات را درست وارد کرده باشید، اما به هنگام ثبت شماره همراه، ارقام آن را اشتباه وارد کرده‌اید یا خطی را وارد کرده‌اید که خاموش است. کد پیگیری سجام تنها به شماره تلفنی که در سایت وارد کرده‌اید ارسال می‌شود. پس همیشه سعی کنید شماره همراهی که در سایت سجام ثبت کرده‌اید روشن نگه دارید. گاهی هم ممکن است سیستم با مشکل مواجه شده باشد و کد برایتان ارسال نشده است که در این صورت پس از رفع مشکل کد پیگیری برایتان ارسال خواهد شد.

نحوه بازیابی کد پیگیری سجام

در صورتی که به هر دلیل کد پیگیری سجام را دریافت نکرده‌اید و یا فراموش کرده‌اید، می‌توانید برای بازیابی این کد اقدام کنید. شما باید در اولین قدم وارد سایت سجام به آدرس sejam.ir شوید. پس از ورود به سایت روی کادر بازیابی کد پیگیری کلیک کنید. در صفحه باز شده، در کادر اول کد ملی و در کادر دوم عبارت امنیتی را وارد کنید. سپس روی گزینه بررسی کلیک کنید. در صورتی که به درستی در سایت ثبت نام کرده باشید، پیغامی مبنی بر اینکه در آینده کد پیگیری به گوشی شما ارسال خواهد شد، را روی صفحه خواهید دید و پس از مدت کوتاهی کد پیگیری برایتان ارسال شده و آن را می‌توانید روی گوشی خود دریافت کنید.

روش دیگر این است که وارد سایت شوید. روی گزینه ویرایش اطلاعات کلیک کنید. در صفحه باز شده، داخل کادر اول شماره همراه و در کادر دوم کد امنیتی را وارد کنید و در نهایت روی تأیید کلیک کنید. کد تاییدی به گوشی شما ارسال می‌شود که در صفحه باز شده، باید کد ارسال شده به گوشی را وارد کنید. در کادرهای بعدی کد ملی و کد امنیتی را وارد کنید. در صورتی که ثبت نام شما به درستی انجام داده شده باشد، کد پیگیری را می‌توانید روی صفحه مشاهده کنید.

پس از دریافت کد پیگیری سجام چه باید کرد؟

دریافت کد پیگیری سجام به منزله اتمام کار نیست. بلکه باید مراحل احراز هویت را نیز انجام دهید. برای دریافت کد بورسی با در دست داشتن مدارک و کد پیگیری سجام، به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید. نمونه امضا و تصویر شما دریافت شده و پس از چند روز کد بورسی برایتان ارسال می‌شود.

کلام آخر

در این مطلب با نحوه دریافت و بازیابی کد پیگیری سجام آشنا شدید. برای انجام احراز هویت و دریافت کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری‌ها حتماً باید کد پیگیری را دریافت کرده باشید و در صورت عدم دریافت این کد، نمی‌توانید هیچ‌گونه فعالیت مالی در بورس و کارگزاری‌ها داشته باشید.